RemyZet
18.03.16,18:18
Dobrý deň.
dnes som v rádiu začul takú vec, že absolventi do 29r. majú nárok na príspevok (z EF) na rozbehnutie podnikania.

Mám ale pár otázok:

na začiatok som vygooglil niečo takéto:
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191
- kde som sa dočítal, že:
*žiadosť o príspevok treba podať písomne,
*musím byť evidovaný na úrade min. 3 mesiace (spĺňam - mám dohodu)
*SZČ musím prevádzkovať minimálne 3roky - nepretržite.


Moje poznámky / otázky sú nasledovné:

nerozumiem Výške príspevku na SZČ od 1. januára 2016:
- som NR kraj TO okres, - nerozumiem čo je skratka MEN - čiže neviem ktorý riadok a ktorý stĺpec sa ma týka.

Ďalej by som chcel vedieť či je možné požiadať o príspevok, rozbehnúť podnikanie a popri ňom si nájsť ešte prácu - či by mi príspevok zostal, alebo by som ho musel štátu vrátiť
(- ak by sa musel vracať, tu končia všetky ďalšie otázky .. )

Čo všetko spadá do tohto príspevku? Môžem ho žiadať ako príspevok na zariadenie kancelárie, platenie nájomného za priestory, nákup tovaru ??

Máte s týmto príspevkom nejaké skúsenosti?



Aký je úplny postup ak by som si chcel byť SZČO vo viacerých diametrálne odlišných veciach? (konk. e-shop s oblečením, obrazmi.... a Tvorba grafiky, webstránok.... - v podstate je všetko vedené zo stoličky od počítača)

- treba podnikateľský zámer priniesť rovno so žiadosťou ?

- asi skáčem z jednej veci do druhej ale : Najprv mi schvália žiadosť na určitú sumu (ktorú určia oni alebo ja? ) a potom si založím podnikanie, alebo najskôr musím si založiť živnosť a potom mi páni úradníci MOŽNO schvália žiadosť?

Ak mi napadne ešte nejaká otázka, doplním. Zatiaľ Ďakujem.
Kabaka123
18.03.16,17:26
nerozumiem čo je skratka MEN - čiže neviem ktorý riadok a ktorý stĺpec sa ma týka..

MEN - miera evidovanej nezamestnanosti
CCP - celková cena práce

pozri aj

http://www.tvnoviny.sk/ekonato/1809347_ako-ziskat-prispevok-na-podnikanie-od-statu
RemyZet
18.03.16,18:23
Ďakujem, Na niektoré otázky mi bolo odpovedané, ale niektoré zostali nezodpovedané:
napr:
Nemusím vraciať príspevok, ak sa popri podnikaní zamestnám?
veronikasad
18.03.16,18:25
Príspevok vrátiť nemusíš, ak budeš stíhať zamestnanie aj podnikanie, t.j. po dobu 3 rokov budeš mať z podnikania príjem.
RemyZet
18.03.16,20:56
ďakujem za info, a ešte - je možné o tento alebo iný prispevok na začatie podnikania už počast toho ako som zamestnaný? dajme tomu že z úradu sa 1.4. odhlásim Prac. Zmluvou a o týždeň na to by som chcel začať podnikať.
jslancik
19.03.16,05:13
Ty mas ale otazky :) musis byt tri mesiace nezamestnany. Nie pred rokom, mesiacom, dnom... Aktualne. A predpokladam, ze schvaleniu ziadosti predchadza kurz, z ktoreho budes robit skusky. Ved hladaj informacie. Alebo chod na urad prace, ti ta tym prevedu.
ze "aky je uplny postup" - chlape, ty to budes mat v zivote tazke. To vas v skole nenaucili rozmyslat ci vyhladavat informacie? Iba otravovat ludi svojou lenivostou? Uplny postup...
Ocividne hladas, ako vydr*at so systemom... Nie, nedrzim ti palce...
Mimochodom, spocitaj si, ci nezaplatis za tie tri roky na odvodoch priblizne tolko, co bude prispevok... Pravdepodobene este viac. Teda stav bude taky, ze ty dostanes par tisic v dvoch etapach, ktore peniaze budes musiet minut vopred stanovenym a dosledne kontrolovanym sposobom. Ale ty ich statu postupne vratis. S neskutocnou byrokraciou, tes sa.
Variantu, ked budes zamestnany a zivnostnik zaroven, si prejdi sam.
faro1
19.03.16,05:46
Absolventský príspevok na podnikanie neexistuje !!! Existuje príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť - § 49 od ÚPSVaR - u a je určený pre nezamestnaných, ktorý boli vedený v evidencii UoZ najmenej 3 mesiace, samozrejme platí aj pre absolventov, ktorí sú nezamestnaní a sú vedení v evidencii UoZ najmenej 3 mesiace. Nemysli si, že príspevok dostane každý, ktorí oň požiada. Okrem všeobecných kritérii, si musíš vypracovať podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou, ktorý musíš obhájiť. Ostatné náležitosti si prečítaj v linku:http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191
alaya1
19.03.16,05:57
Prispevok, o ktory mas zaujem nie je len pre absolventov, ale pre ludi, uvedenych v tomto §.
Mas tu presne vsetko rozpisane, staci citat. A mozes sa aj zamestnat, ale zivnost po dobu 3 rokov nesmies zrusit.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191
jslancik
19.03.16,05:59
odkiaľ vieš, že vie čítať? ja o tom pochybujem. Mal by ísť za policajta, tam chodia vo dvojici a vzájomne sa dopĺňajú...
alaya1
19.03.16,05:59
Veronika, moj brat to takto mal a nemal ziaden prijem, len nesmel zivnost zrusit.
alaya1
19.03.16,06:00
RemyZet - nie
jslancik
19.03.16,06:03
im stačí, že sa platia odvody. väčšinou to nechávajú byť. ale ak budú vidieť, že niekto chcel iba vytiahnuť peniaze a potom sa zamestnal, tak určite sú možnosti, ako mu to osladiť...
alaya1
19.03.16,06:10
Neriesim a nesudim zadavatela, odpovedala som na otazku.
RemyZet
19.03.16,17:13
Ďakujem za názor.
- o kurze a teste viem. Že chcem vydr*ať so systémom? Áno. Pretože ten vyje*áva s nami stále. My daňoví poplatníci platíme ľuďom, ktorý štátu nedaju ani cent, preto chcem, aby aj mne aspoň tú trochu ten štát dal. a aj keby šlo o 3k € tak to nie je až tak veľa... ale aspoň niečo. V podstate mi radíš, aby som to čo viem robiť robil na čierno? keď vravíš že to štátu vrátim -- je jasne že vrátim, a určite som mu už dávno aj v podstate vrátil.
Dôvod prečo som písal sem je ten, že som v rádiu počul, že sa jedná o Absolventský príspevok, ale keď som googlil vždy som sa dostal len po tento "príspevok" kde sa moc absolventi neskloňovali. a na každej stránke boli informácie len nejaké nie celistvé, preto som napísal sem, nie pretože som lenivý, ale pretože v tomto slovenskom byrokratickom systéme som potreboval nejaký ucelený "postup".
veronikasad
19.03.16,17:31
RemyZet
19.03.16,18:27
...viem preto som sa obrátil na poradu, nakoľko v rádiu som počul že sa jedná o "príspevok pre absolventov" takže preto som napísal sem keďže mi nič podobné nenašlo. :-)
Ďakujem za vašu odpoveď :-)
RemyZet
19.03.16,18:30
Haters gonna hate... vždy to tak bolo, vždy to tak bude, Ďakujem za vaše "bez-servítkové" odpovede, ktoré ale nemajú pre komunikáciu žiadny prínos. Ak si niekedy všimnete na sebe že máte tendenciu ľudí urážať, skúste si nájsť nejaké fórum špecializované priamo na to. PORADA je názov odvodený od slova PORADIŤ a nie URÁŽAŤ.
moja malá rada do života pre vás, aj keď som si istý že od negramotného človeka, ktorý by mal ísť za policajta, s ktorými pravdepodobne nemáte dobré skúsenosti, žiadne rady nepotrebujete.
Prajem pekný zvyšok víkendu.
RemyZet
19.03.16,18:32
na toto som narazil ako prvé pri mojom hľadaní. Ďakujem za info :)
alaya1
19.03.16,20:05
komu toto patrilo? lebo ja som neurazala, len som napisala odpoved na otazku.
faro1
20.03.16,04:49
@RemyZet, štátu si ty teda veľa nevrátil http://www.porada.sk/t216320-odvody-dohodara.html#post2352857
sosak
20.03.16,07:56
10.1.2013 si ukončil štúdium na VŠ a ty sa cítiš byť čerstvým absolventom?
RemyZet
20.03.16,08:17
tiež som zmätený z toho ako usporiadava komentáre ale:
Haters gonna Hate - patrilo komentáru jslancik a
komentár "...viem preto som sa obratil na poradu,..." patril vám :-)