Zoltán Kovács
13.06.06,16:37
Obraciam sa na Vás s otázkou!
Podnikateľ rozhoduje o kúpe cca 50m2-ho apartmánu. Chcel by to dať do nákladov, cez odpisy.
Odôvodnenie:
1. Používal by sa na rekreačné účely zamestnancov.
2. Chystá nový produkt,ktorého realizácia bude potrebovať časté cesty tým smerom. Pri pracovných cestách by sa to používalo ako ubytovanie zamestnancov. (Nemusí platiť hotel).

S takouto argumentáciou to obstojí pred DÚ?:confused:
Zoltán Kovács
13.06.06,16:33
Prosíííím o radu, resp. vyjadrenie. Dotičný klient tlačí na mňa, aby som sa vyjadril.
Braňo
13.06.06,17:04
Smith, nevyjadril si sa v akom sektore podniká táto firma. Argumentovať by sa dalo, ak by to bolo lacnejšie ako ubytovanie v hoteli cenou ubytovania okolitých hotelov, ale neviem, čím budeš argumentovať, keď práca skončí a ubytovanie zamestnancov už nebude. Odpisovať ten apartmán môžeš iba ak bude zaradený do majetku firmy a zároveň vyňatý z bytového fondu.
Zoltán Kovács
14.06.06,03:41
Smith, nevyjadril si sa v akom sektore podniká táto firma. Argumentovať by sa dalo, ak by to bolo lacnejšie ako ubytovanie v hoteli cenou ubytovania okolitých hotelov, ale neviem, čím budeš argumentovať, keď práca skončí a ubytovanie zamestnancov už nebude. Odpisovať ten apartmán môžeš iba ak bude zaradený do majetku firmy a zároveň vyňatý z bytového fondu.

Je to reklamná agentúra. Cena apartmanu je cca. 2 mil
Braňo
14.06.06,04:08
V prípade, že je apartmán využitý, by som sa nebál argumentovať. Celkové mesačné náklady na apartmán (odpisy, energie, daň z nehnuteľnosti, upratovanie...) by som rozrátal na deň a porovnal s cenou ubytovania v hoteli. Problém je iba v tom, keď apartmán nebude využitý.
durisovad
14.06.06,18:10
Ja si myslim, ze ak by v apartmane boli ubytovani aj cudzi ludia a firma, ktora by apartman vlastnila, by uctovala aj vynosy z tohoto ubytovania, bolo by to priechodnejsie. Ubytovavanie zamestnancov formou rekreacie by som riesila cez socialny fond.
Zlata
15.06.06,07:10
Ak predmetom činnosti nie sú ubytovacie služby, hotelové služby, nájom nebytových priestorov, asi by som nedoporučila predmetný apartmán odpisovať.
Kúpou apartmánu by som zvýšila základné imanie, resp. časť zo zociálneho fondu. Náklady na prevádzku, by do nákladov išli. Využitie by bolo na rekreačné účely zamestnancov, a ubytovanie pri pracovných cestách. Viesť evidenciu o využiteľnosti zariadenia.
Zoltán Kovács
16.06.06,10:49
Ako to robia firmy, ktoré majú rekreačné zariadenia?
va1ke
16.06.06,11:03
my sme riešili takýto podobný problém. návrhy pre opýtanú stranu boli asi takého.
1.napísať apartmán na firmu, odpisovať, zaplatiť daň z nehnuteľnosti ako podnikateľké priestory
2.vytvoriť miestnosť na porady, semináre, školenia, čiže nejakú zasadaciu miestnosť. V tom prípade sa dá preukázať aj to že sa tam míňala elektrika,voda, plyn aj ked tam nebol niekto ubytovaný. napíšete že tam bolo školenie zamestnancov. (jednodňové)
3.zriadiť to aj ako ubytovacie zariadenie pre zamestnancov v prípade školení v iných blízkych lokalitách.
4. v prípade, že v predmete činnosti máte ubytovacie služby tak by som z času na čas niekomu ten apartmám prenajala.