duris11
19.03.16,08:59
Dobrý deň poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou. Mám klientku už cca 5 rokov, je SZČO a robí poistky a finančné služby. Každým rokom sa jej príjmy zvyšujú a za rok 2015 má cca 30.000,- Eur. Samozrejme výdavkov málo. Chcem sa spýtať, ako riešite výdavky u poisťovákov vy? Ja jej robím "milión" cesťákov, ale rozmýšľala som aj nad zmluvou o dielo (na nejakú činnosť) - najlepšie dôchodca si myslím. Za každú dobrú radu ďakujem a pekný deň.
veronikasad
19.03.16,08:01
ty si jej sekretárka, keď vieš kde ona v priebehu roka cestuje ?
duris11
19.03.16,08:02
nie
veronikasad
19.03.16,08:03
Ak si účtovníčka, tak účtuj to, čo ti klientka predloží. V marci 2016 robiť zmluvy o dielo za rok 2015 - to snáď nemyslíš vážne ?
duris11
19.03.16,08:04
ja som neprosila o to, aby niekto komentoval moju prácu, ale prosila som o radu. keď mi neviete poradiť, tak to radšej nekomentujte. a nepotykali sme si.
veronikasad
19.03.16,08:07
Si na verejnom fore, kde sa tyká. Predpokladám, že si pred zadaním tejto témy čítala aj Etiketu Porady, konkrétne bod 7 "Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona.".
duris11
19.03.16,08:12
no ok, som neschopná, prepáčte, že som niečo napísala. mám z vás dojem, že všetko viete a všade ste bola. takže končím s vami debatu a ďakujem za vaše odpovede, ktoré mi v ničom nepomohli. pokiaľ tu máte ľudí zhadzovať, akí su neschopní, tak asi radšej nezadávajte žiadne komentáre. nerobí to dobre verte mi.
veronikasad
19.03.16,08:16
Prepáč, to boli dobre mienené rady účtovníčky. Tiež účtujem poisťováka s vysokými príjmami a nikdy by som za neho činnosti o ktorých píšeš nerobila
veronikasad
19.03.16,08:20
Základ dane sa rieši v priebehu roka, nie vymýšľaním kdeakých zmlúv v marci ... Pretože napr. ak by bola v priebehu roka pouzatvárala Dohody o brigádnickej práci študentov s odvodovou výnimkou, nestálo by ho to na odvodoch ani daniach ani cent, a mohla si znížiť základ dane legálne.
duris11
19.03.16,08:25
nemá momentálne také možnosti. riešim situáciu teraz, keď mi doniesla papiere. nosí mi papiere 1x za rok. takže musím vymýšľať teraz, keď mám v ruke podklady.
Xanti
19.03.16,08:43
No asi by si jej mala prestať vymýšlať, ináč ju nedonútiš robiť niečo s tým počas roka.
Ako píše Veronika, ak by si vzala študentov ako tipérov, tak zaplatí pár centov mesačne do garančného a úrazového fondu SP, ak jej študenti podpíšu výnimky .. Alebo nech peniaze investuje a odpisuje, napr. auto, nehnuteľnosť ..
Dav
19.03.16,08:45
Skutočné výdavky alebo paušál 420,- mesačne + odvody. Všetko ostatné riešiť teraz nejakými fiktívnymi zmluvami je porušenie zákona a v rozpore s Etiketou Porady. Ak má pani záujem na znížení daňového základu, má si sledovať príjmy a výdavky v priebehu roka a investovať napr. do kancelárskych priestorov a kancelárskeho vybavenia, do nového auta, atď. Pre tento rok - zarobila, tak má aj daňovú povinnosť
duris11
19.03.16,08:54
o aute sme mali debat, ale zatiaľ sa nič neudialo. aj keď zoberie napríklad 3 študentov počas roka, stále má málo výdavkov. čo som sa informovala aj u iných účtovníkov, fungujú viac menej na cesťákoch. ale mne sa to nepáči. a aj tak ich "vyrábam" ja a vôbec ma to nebaví a stojí ma to kopec času.
duris11
19.03.16,11:27
mne vôbec nejde o porušenie zákona, iba sa pýtam ma legálne zákonné možnosti. som si myslela, že ak je tu na porade niekto s väčšími vedomosťami a skúsenosťami (ja mám 16 rokov praxe v rôznych odboroch) a samozrejme ochotný človek, bola by som rada, keby mi dal odpoveď na moju otázku. to je všetko o čo mi išlo.
veronikasad
19.03.16,14:05
Nefungujú na cesťákoch, fungujú na cestovných náhradách za používanie súkromného motorového vozidla. Len tam je teraz už obmedzenie, že sa nedajú použiť ak auto bolo v minulosti zaradené do obchodného majetku. Tiež som na to toho svojho poisťováka upozornila a v januári 2015 si kúpil "nové" staršie auto, ktoré nezahrnul do obchodného majetku, lebo cez cesťáky je to pre neho výhodnejšie ako odpisy.
duris11
20.03.16,12:07
ano viem, zle som sa vyjadrila - cestovné náhrady.
veronikasad
20.03.16,17:05
Zákonné možnosti som ti napísala - využitie súkr.mot.vozidla na podnikanie (spotreba PHM+sadzba základnej náhrady) + DoBPŠ s odvodovou výnimkou. Ale to sú "možnosti, ktoré musíš riešiť priebežne počas celého roka, nie koncom marca. Zrejme tomu poisťovákovi nerobíš DP prvý raz, tak ak nechce platiť dane, treba účto spracovávať priebežne a podľa toho sa zariadiť.