majky8888
19.03.16,19:52
Ahojte!

Som SZČO, vediem si daňovú evidenciu. V druhej polovici roka 2015 som začal podnikať a okrem tovaru (a služieb a tovarov s predajom spojených) som si kúpil aj nový notebook, nakúpil množstvo kancelárskych potrieb (keďže som dovtedy žiadne nemal). Robím si teraz daňové priznanie a vychádza mi, že som v mínuse okolo 250 €.

Uvažujem - môže mať daňová strata nejaký dopad na nové daňové obdobie 2016 (lebo viem, že pri sro sa to nejako prenáša)? Je lepšie, ak by som si niektoré veci nedal do nákladov a vykázal radšej zisk 2 € (a nezaplatil žiadnu daň ani odvod) alebo stratu 250 € (a nezaplatil žiadnu daň ani odvod)?

Ďakujem!

Doplnenie:
výška tržieb (príjmov) - 1887,6 €
veronikasad
19.03.16,18:54
mal si aj iné zdanitelné príjmy, napr. zo zamestnania ? Doplň výšku príjmov=tržby z podnikania
majky8888
19.03.16,18:56
Nie, mám iba živnosť (študent). Ani brigády.
veronikasad
19.03.16,19:04
V prvom roku podnikania môžeš bez problémov vykázať stratu, tá sa ti započíta v prípade zisku v ďalších rokoch podnikania. Nevidím dôvod, prečo by si mal vyňať kanc.potreby súvisiace s podnikaním z daň. výdavkov.

Na príp. povinnú registráciu do SP má v prvom rade vplyv výška príjmu (nedoplnil si výšku tržieb) a len ak povinná registrácia vznikne, berie sa do úvahy výška zisku. Ak povinná registrácia vznikne, aj v prípade straty platí živnostník odvody z min. vymer.základu.

Doplnenie :
Tvoj príjem nedosiahol 12-násobok min. vymer.základu, povinná registrácia od 1.7.2016 ti nevzniká.
veronikasad
19.03.16,19:08
Tvoj príjem nedosiahol 12-násobok min. vymer.základu, povinná registrácia od 1.7.2016 ti nevzniká.
majky8888
19.03.16,19:09
Ďakujem za objasnenie! Informáciu o výške tržieb som už doplnil.

To, že sa mi strata započíta v prípade zisku v dalšom období znamená (laicky), že ak za rok 2016 zarobím (tržby) 3000 € tak sa od nich odráta pri výpočte základu dane aj výška straty za rok 2015?
veronikasad
19.03.16,19:13
Odpočítanie daňovej straty vykázanej v predchádzajúcich rokoch

Počnúc rokom 2014 sa mení spôsob uplatnenia daňovej straty. Od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu rovnomerne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby#OdpocitanieDanovejStraty