silvinka995
19.03.16,20:42
Chystame sa ako Spolocenstvo zateplovat bytovy dom a menit stresnu krytinu,no rozpocet nam presahuje uver ktory si mozeme dovolit,dalo by sa usetrit ak by sa nerobilo vsetko podla tepelnotechnickeho posudenia?da sa s tym nieco robit?ako mozme postupovat?
buchač
19.03.16,20:12
Na jednej strane ušetríte.
Na druhej strane nedostanete energetický certifikát a budova nebude vyhovovať norme, vyhláške, zákonu.
Otázka znie, čo na to povie projektant, že nedodržíte projekt.
Ako bude prebiehať kolaudácia, to by bolo tiež zaujímavé.
Kto zaplatí pokutu, to je už len otázne ...

Ale šak čítaj...


Od 1.1.2013 nadobúda platnosť zákon 300/2012 Z.z. , ktorým sa novelizuje zákon 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov, podľa ktorého sa povinnosť energetickej certifikácie vzťahuje na: Na novopostavené budovy alebo významne obnovované budovy, ktorých kolaudácia bola začatá po 1.1.2008 (za významnú obnovu budovy sa podľa novely zákon 300/2012 Z.z.zákona 300/2012 Z.z. považuje zásah do jej obalovej konštrukcie vo väčšom rozsahu ako 25% plochy, vymenované sú tieto hlavné stavebné zásahy: zateplenie obvodového a strešného plášťa a výmena pôvodných obvodových výplní, ako aj iné stavebné úpravy, ktoré majú vplyv na energetickú hospodárnosť budovy ako sú: prístavba, nadstavba alebo prestavba). Na budovy ktoré sa predávajú alebo prenajímajú po 1.1.2008. Táto povinnosť sa týka aj Vás . V opačnom prípade platí : Štátny dozor vykonáva Štátna energetická inšpekcia (ďalej len inšpekcia). Inšpekcia vykonáva kontrolu, ukladá pokuty a prejednáva priestupky. Inšpekcia uloží pokutu od 500 eur do 3 000 eur právnickej osobe a fyzickej osobe-podnikateľovi, ktorá a) ako vlastník 1. nesplní povinnosť do piatich pracovných dní odo dňa prevzatia energetického certifikátu a energetického štítku vystaviť energetický štítok na nápadnom, pre verejnosť viditeľnom mieste, ak ide o budovu, v ktorých viac ako 250 m2 celkovej podlahovej plochy užíva orgán verejnej moci a verejnosť ich často navštevuje a o budovu s celkovou podlahovou plochou viac ako 500 m2, ktorú verejnosť často navštevuje, 2. neobstará energetický certifikát v príslušných lehotách, hoci je na to podľa zákona povinná, 3. neuschová energetický certifikát na čas jeho platnosti, 4. neodovzdá platný energetický certifikát novému vlastníkovi pri predaji budovy, 5. neodovzdá kópiu platného energetického certifikátu nájomcovi, 6. neodovzdá projektové energetické hodnotenie novému nadobúdateľovi budovy pri jej predaji pred začatím výstavby budovy alebo rozostavanej budovy.

ZDROJ :
Strýko Google
silvinka995
20.03.16,22:03
Prave ze projekt mame uplne iny,teda taky co by nam vyhovoval,ibaze v energ.posudku navrhuju uplne nieco ine,co sa nam predrazi.vdaka,toto som si uz precitala aj na internete,chcela som poradit.energericky certifikat by sme dostali ibaze by tam bolo hodnotenie nizsej triedy,podla mna,myslela som len zmensit hrubku tepelnej izolacie,inak by sa vsetko zachovalo.
robov
22.03.16,05:37
Podľa mojich skúseností pri zatepľovaní je najdrahšia časť omietka, nie izolácia. Cena izolácie je prakticky zanedbateľná oproti vlastnej montáži, ale je to skoro najdôležitejšia časť. Daj si naceniť celkovú cenu zateplenia pri rôznych hrúbkach a niečo ti z toho vylezie.
silvinka995
22.03.16,20:59
Dakujem vsetkym,podarilo sa mi to vyriesit!v nasom pripade izolacia zaberie znacnu sumu,nakolko sa budu zateplovat aj stropy pivnic a garazi,kde bola navrhnuta mineralna vlna, strecha je ozaj dolezita,tam sa uberat neda,a takisto treba zohladnit protipoziarne hladisko,takze namiesto min.vlny dame tvarnice Ytong,urcite sa zmestime do nasho rozpoctu aj na staveb.urade som sa informovala takze ak tam nenastanu vyrazne zmeny malo by to byt ok.