katulav
19.03.16,21:34
Vie mi, prosím, niekto poradiť, či mi daňový úrad môže na základe jednorazovej zmluvy podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z. prideliť DIČ?
Som zamestnanec, len popri práci na TP sa mi pritrafila jedna takáto autorská zmluva, bol to jednorazový príjem 550 eur, a teraz neviem, čo mi "hrozí" od daňového úradu, keď ju v DP uvediem do príjmov podľa paragrafu 6, teda 6. oddiel, tabuľka 1, riadok 5. Naozaj mi na základe tejto jednej zmluvy môže daňový úrad prideliť DIČ? Ďakujem
katulav
19.03.16,20:55
Ďakujem, názory na takúto situáciu sú rôzne,preto sa v tom absolútne neviem zorientovať, máš s tým aj nejakú osobnú skúsenosť?
Consultix
19.03.16,21:19
V prvom rade treba poznamenat, ze uvedeny zakon uz nie je v platnosti. Predmetnu problematiku od 1.1.2016 riesi zakon 185/2015 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)
katulav
20.03.16,07:15
Ďakujem za odpoveď. A neviete náhodou, ako je to s pridelením DIČ na základe tohto zákona?
Ing. Ľubomír Janoška
20.03.16,07:37
Ak za Vás objednávateľ nezaplatil odvody a nie je to zmluva na závislú prácu, požiadajte miestne príslušný daňový úrad o registráciu podľa § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov a o pridelenie DIČ. Následne DP a zdanenie podľa § 6 ods 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.
Ing. Ľubomír Janoška
20.03.16,07:39
Nevieme o aké obdobie ide; ak by išlo o rok 2015, tak by ešte použil úpravu podľa zákona 618/2003 :)
katulav
20.03.16,08:24
Ďakujem, ide o obdobie za rok 2015.
katulav
20.03.16,08:28
Veľmi pekne ďakujem, objednávateľ nezaplatil odvody a nie je to zmluva na závislú prácu, bola to jednorazová zmluva za natáčanie reklamy. Ja sa však práveže chcem vyhnúť prideleniu DIČ, keďže som vlani mala len tú jednu zmluvu a tento rok žiadnu podobnú mať nebudem. Preto som sa pýtala, či mi daňový úrad môže prideliť DIČ aj na základe jednej zmluvy. DIČ je totiž pre mňa zbytočná záťaž, preto tu na porade zisťujem, ako to vlastne funguje pri takýchto jednorazových zmluvách podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z.
profesional
20.03.16,09:33
Mal si žiadať o pridelenie DIČ ešte pred započatím výkonu. Porušil si zákon. Musíš požiadať teraz a dostaneš pokutu za porušenie zákona. Následne príjem riadne zdaníš. Ak nepožiadaš o DIĆ, akonáhle podáš DP a bude tam uvedený príjem podľa § 6, vyzvú ťa na zdokladovanie povahy činnosti v miestnom zisťovaní. A následne dostaneš pokutu podstatne vyššiu ako keď požiadaš o registráciu s prešvihnutím termínu sám. To, že ty sa chceš vyhnúť registrácii je nepodstatné. Zákon je zákon bez ohľadu na to, čk sa ti páči, alebo nie.
katulav
20.03.16,09:49
Ďakujem za odpoveď. No ja som pred natáčaním reklamy nevedela, že to bude na autorskú zmluvu. To sa už žiada o DIČ aj pri jednej zmluve? Veď už viac takú zmluvu mať nebudem.
profesional
20.03.16,11:27
To, aký typ zmluvy sa použije vyplýva z povahy činnosti. Výkon činosti bez dohody o príslušných náležitostiach je v SR nelegálny. Áno, aj pri jednej znluve musíte mať registráciu. Bez ohľadu na to, že už mať ďalšiu nebudete. Potom môžte následne požiadať o zrušenie.
katulav
20.03.16,11:31
Okej, ďakujem Vám.
Ing. Ľubomír Janoška
20.03.16,12:04
O registráciu ste mali požiadať do 1 mesiaca od konca mesiaca, v ktorom ste vykonali "inú samostatnú zárobkovú činnosť". Ak by hrozila pokuta za nesplnenie tejto povinnosti, bude sa treba odvolať s poukázaním na zanedbateľné dôsledky omeškania.
PS - celkom by ma zaujímalo, ako to má právne a účtovne vysporiadané objednávateľ; keďže pri podpise zmluvy ani pri platbe nemal Vaše DIČ...
Consultix
20.03.16,20:31
Vychadzal som zo zadania :) Kedze si sa pytala na registraciu, mal som za to, ze sa jedna o tento rok, kedze registracna povinnost na DU je dana lehotou, ktora od roku 2015 je uz prekrocena...
Mária27
20.03.16,20:43
Mária27
20.03.16,20:43
objednávateľa jeho DIČ nezaujíma
Ing. Ľubomír Janoška
21.03.16,04:40
:Mária27
mieril som k typu zmluvy a k povinnostiam zmluvných strán, ktoré sú upravené zákonmi a nie zmluvne
MatoH
21.03.16,11:46
A prečo by nepridelil? Každý autor má povinnosť požiadať DÚ o registráciu a pridelenie DIČ. To, či ide o jednorazovú alebo dlhodobú činnosť, nie je vôbec rozhodujúce (overené na viacerých DÚ po celom Slovensku). V prípade neregistrácie dal jeden DÚ pokutu okolo 60 €, ostatné to neriešili.
MatoH
21.03.16,11:51
Žiadať pred započatím výkonu nie je potrebné! Žiada sa "do konca
kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom získala povolenie alebo oprávnenie na podnikanie". A v tejto žiadosti sa zároveň dá oznámiť rovno aj zrušenie registrácie :-)
Mária27
21.03.16,11:53
Na základe požiadania pridelí.