HappyKESK
13.06.06,19:43
Dobry den, prosim o radu, nie som platca DPH a zo zahranicia chcem jednorazovo kupit sw na potreby podnikania teda ako nehmotny majetok. Uz som sa dozvedel v inej teme, ze najjednoduchsie je ak mi predajca v zahranici vystavi FA vcetne ich DPH. Predpokladam ze mi to aj vystavi v ich mene - napriklad v ceskych korunach. Ja som zatial vsetky transakcie robil a aj do buducna budem robit iba v SK, toto je ojedinely pripad, kedy chcem poslat uhradit zahranicnu FA v cudzej mene. Musim koli tomu zacat viest PD aj v cudzej mene ? Neda sa tomu vyhnut ? Ak ano, akym postupom ?
ivetaf
14.06.06,04:56
Nepíšeš akým spôsobom budeš uhrádzať faktúru, či v hotovosti, alebo bankovým prevodom. Ak ju budeš uhrádzať v hotovosti, tak predpokladám, že budeš mať doklad zo zmenárne. Vtedy musíš viesť evidenciu o CZK a vyúčtovať CZK cez pokladňu. Ak to budeš uhrádzať cez BU, tak to máš bez problémov, lebo banka ti bude evidovať úhradu v SK
renča1
14.06.06,06:04
Dobry den, prosim o radu, nie som platca DPH a zo zahranicia chcem jednorazovo kupit sw na potreby podnikania teda ako nehmotny majetok. Uz som sa dozvedel v inej teme, ze najjednoduchsie je ak mi predajca v zahranici vystavi FA vcetne ich DPH. Predpokladam ze mi to aj vystavi v ich mene - napriklad v ceskych korunach. Ja som zatial vsetky transakcie robil a aj do buducna budem robit iba v SK, toto je ojedinely pripad, kedy chcem poslat uhradit zahranicnu FA v cudzej mene. Musim koli tomu zacat viest PD aj v cudzej mene ? Neda sa tomu vyhnut ? Ak ano, akym postupom ?

Pokiaľ nie si platcom dph, tak predajca ti bude musieť vystaviť faktúru len s dph. Při tomto prípade neexistuje možnosť , že by ti vystavil bez dph. Ak budeš platiť faktúru v CZK v hotovosti budeš si musieť založiť valutovú pokladňu v CZK . Skratku PD predpokladám, že si myslel peňažný denník. Peňažný denník ti zostane ten istý, do peňažného denníka zapisuješ pohyby v slovenskej mene, úhrada v cudzej mene nemá vplyv na peňažný denník. PD je vždy len jeden a nikdy sa nevedú dva peňaž.denníky. Ak nakúpiš českú korunu, tak vo valutov.pokladni si zapíšeš príjem vo výške cudzej meny. Potom, ked uhradíš faktúru v CZK, tak zaeviduješ do valutov.pokladne výdavok vo výške meny a do peňaž.denníka zaúčtuješ prepočítanú úhradu kurzom v SK.
Pokiaľ sa chceš vyhnúť valutovej pokladni, tak úhradu urob cez SK účet alebo cez devízový účet.