1974
20.03.16,01:16
Potrebujem poradiť. Som v trvalom pracovnom pomere, kde zamestnávateľ za mňa platí všetky odvody. Manželka je živnostníčka a tu sa chcem opýtať : pokiaľ budem vykonávať popri mojom zamestnaní ešte činnosť, ktorú má manželka na živnostenskom oprávnení, ako jej manžel , musí ma evidovať, že pracujem pre ňu, napr na dohodu a platiť za mňa odvody, alebo nie.??? ( keď to budem vykonávať " bez nároku na mzdu " )
Dáša_
20.03.16,06:08
nie, pokiaľ si zamestnaný, teda platia sa za teba odvody, môžeš manželke "vypomáhať" v živnosti, netreba nič za teba platiť.
profesional
20.03.16,09:27
Pôjde o obchádzanie zákona. Nič ti nebráni mať svoju živnosť popri zamestnaní.
veronikasad
20.03.16,09:35
o akú činnosť ide ?
Dav
20.03.16,09:43
Môžeš. Podľa zákona 82/2005 Z.z. , § 2a, manžel/ka a rodinný príslušník v priamom rade môže vykonávať prácu, ak je dôchodkovo poistený, poberateľ dôchodku alebo žiak/študent do 26 rokov.
Consultix
20.03.16,21:18
Podnikanie na zivnost manzelky je v rozpore so zakonom. Pokial sa bavime o zivnostenskom podnikani, tak fyzicka osoba vykonava zarobkovu cinnost vo vlastnom mene a na vlastny ucet. Nemozes teda podnikat na jej zivnost, teda v jej mene a na jej ucet.
Ak by ona prevadzkovala dany predmet podnikania a mala by zmluvu s odberatelom, tak pri vykonavani tejto zivnosti by si jej mohol vypomahat pri prevadzkovani zivnosti ako pribuzny v priamom rade aj bez pracovnej zmluvy, pricom nutnou podmienkou je, aby si bol dochodkovo poisteny.