Lucinka23
20.03.16,08:51
Ahojte skúsenejší poraďáci, potrebujem radu ako z chaosu čo sa mi dostal do rúk:
- začínajúci SZČO (mladý, nespoľahlivý ...) založil tento rok živnosť - služby v poľnohospodárstve
- kúpil svoj prvý traktorík, kde v kúpnej zmluve je uvedené že traktor sa predáva ako železný šrot (cena v zmysle zmluvy 4300 €)
- šikovnosťou mladého on tento traktorík opravil (niektoré výdavky sú aj zdokladované ale pri mnohých napr. faktúra chýbajú doklady o úhrade)
- ku koncu roka tento traktorík predal za 7000
- mám tu mnoho bločkov od PHM ale žiadne faktúry resp. iné doklady o tom, komu a aké služby traktorom poskytoval
- jeho vystavené faktúry (okrem tej za predaj traktora) sú až v decembri, kde robil pre jednu firmu práce ale ich strojmi

No a neviem kde začať, chcem mu pomôcť ale som z toho zúfalá, bločky pokrčené, niektoré aj vyblednuté.

Najjednoduchšie by boli paušálne výdavky, ale ma napadla ešte jedna možnosť - daňová evidencia:
- zaradiť nakúpený majetok (ale neviem či keď bol kúpený ako železný šrot je to možné???)
- do výdavkov dať výdavky na opravu (ale len tie doklady, ktoré sú kompletné t.j. faktúry aj s dokladmi o úhrade)
- ďalej výdavky na predpis platba na ODI
- zdravotné odvody, pracovný odev
- po predaji vyradím majetok z evidencie a zaevidujem príjem za predaj

Mohla by som to takto spraviť?

Alebo mi prosím poraďte.

Vopred všetkým ochotným ďakujem.

L.
jakubzemko
20.03.16,08:53
Neviem ako to je s daňovou evidenciou. Ale napríklad v jednoduchom účtovníctve môžeš majetok zaradiť do používania až vtedy, keď je v prevádzkyschopnom stave. Teda ako píšeš, vynaložil výdavky nato, aby ho do takéhoto stavu dostal - čiže prečo by sa nemohol zaradiť do pouźívania. No a ak sa jedná o taký traktor, pre ktorý sú potrebné evidenčné čisla, tak by ich teoreticky mal mať, aby bol schopný jazdy na pozmných komunikáciach. Ale ak orie len na súkromnom ohradenom pozemku a nejazdí po pozemných komunikáciach a traktor presúva k svojim zákazníkom za pomoci prívesu tak myslím, že ani tie znaćky netreba na zaradenie. Čiže zaúčtujete výdavky na opravu, následne zaradíte traktor do používania po uskutočnení týchto výdavkov keď už je schopný prevádzky, zájdete na dopravný inšpektorát ak je to potrebné a až nakoniec zaradíte do pouźívania. Takto by to bolo popdľa postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.
Lucinka23
20.03.16,09:00
Ono to aj asi tak bolo, že ho sprevádzkoval a potom prepísal na ODI, lebo traktor kúpil v marci a až v máji bol prepis a ako by ste mi poradili s tými PHM-kami??? Mám ich tu asi za 2 tis. On má svoje polia, na ktoré sial, sadil a asi na to používal ten traktor dokedy ho nepredal. Ale určite žiadnu knihu jázd neviedol. Ale neviem ako naložil s úrodou (tipujem, že predal bez dokladu)
jakubzemko
20.03.16,11:52
Tak keď neviedol knihu jázd tak vám ostávajú uplatniť len paušálne výdavky na spotrebované PHM, ktoré si môžete uplatniť maximálne do výšky 80% z celkového preukázaného nákupu pohonných látok primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci účtovného obdobia. Táto moňosť ráta napríklad aj s tým, že na 20 alebo na 10% sa používa traktor aj na iný účel ako na podnikanie. Čiste teoreticky, ak chcete priznať, že používal na podnikanie traktor napr. na 50% môžete krátiť výdavky aj o 50 %. Je to na ňom, či si to pri prípadnej kontrole vie obhájiť.