majky8888
20.03.16,13:14
Ahojte!

Som živnostník, podávam si daňové priznanie typu B, vediem si daňovú evidenciu a reálne náklady.

1. Za rok 2015 som mal tri neuhradené faktúry, ktoré ale boli následne v roku 2016 uhradené. Zapíšem ich do daňového priznania za rok 2015 do oddielu VI., tabuľky č. 1a ako Pohľadávky?

2. V roku 2015 som v TPD zakúpil notebook za 349 €. Platil som v hotovosti. Blok už skoro vybledol, mám však fotokópiu. Je hodnoverným daňovým dokladom? Mám tento notebook zapísať do daňového priznania do oddielu VI., tabuľky č. 1a ako “Zostatková cena hmotného majetku zaradeného do obchodného majetku”?

3. Môžem si dať do nákladov aj bločky, na ktorých je okrem samotnej veci ešte niečo navyše? Napríklad kupoval som 10 zošitov a jednu vodu. Do nákladov si chcem dať iba tých 10 zošitov (odrátam od celkovej sumy cenu vody). Je to v poriadku?

4. V roku 2015 som jednorázovo vykonával prácu anketára (jeden deň), peniaze mi boli vyplatené na základe faktúry. Mám tento príjem zahrnúť do oddielu VI., riadku 6 ako “Druh príjmov podľa § 6 zákona z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním”?

Ďakujem každému, kto si tento rozsiahlejší príspevok prečíta a poradí! Daňové priznanie podám prvý raz.
mondes
20.03.16,12:23
1. áno
2. zapíšeš ho do kolónky "Zásoby", nakoľko je to majetok do 1700 eur, ktorý ide priamo do N.
3. Zošity zaúčtuješ do VOZD a vodu do VNZD
4.Toto by som uviedla asi ako príležitostný príjem podľa § 8, do oddielu VIII., tabuľka č. 3. Ale ak sa mýlim, nech sa k tomu ešte niekto vyjadrí.