Peter Fox
20.03.16,15:35
Mám živnosť na poskytovanie prekladateľských služieb a služby poskytujem najmä zahraničným firmám. Mám pridelené IČO, DIČ a aj IČ DPH, nie som však platca DPH, iba osoba registrovaná podľa §7a. Účtovníctvo nevediem, v DP si uplatňujem paušálne výdavky.

Keďže častokrát poskytujem aj menšie služby, s nižšou cenou, niektorí moji zákazníci by chceli uhrádzať mnou vystavené faktúry cez Paypal. Zatiaľ túto možnosť zavedenú nemám, ale uvažujem o tom do budúcnosti. So založením účtu technicky problém nemám, mám však niekoľko otázok ohľadom takto prijatých platieb, najmä z daňového hľadiska. Mohli by ste mi prosím poradiť? Nemám totiž ešte žiadne skúsenosti s prijímaním peňazí na Paypal. Potrebujem vedieť hlavne toto:
- Keď prijmem od zákazníka úhradu faktúry na konto Paypal, odpočíta sa od ním zaslanej sumy poplatok služby Paypal. Nie je to potom problém, napríklad pri daňovej kontrole? Ak napríklad vystavím faktúru ma 10 € a na konte Paypal mi ako jej úhrada zostane 9,30 €, nie je problém s tým, že takúto úhradu nemôžem považovať za úhradu 10 € faktúry? Alebo toto daňový úrad vôbec neskúma a nerieši?
- Treba každú platbu prijatú na Paypal hneď odoslať na svoj bankový účet? Alebo to stačí urobiť raz za čas s tým, že sa jedná o úhrady viacerých faktúr naraz (znížené o poplatky služby Paypal)?
- Ako doklad o platbe na konto Paypal sa dá použiť výpis zo služby Paypal. Neviem ale, či sa na tomto výpise uvádza suma uhradená zákazníkom, alebo už suma znížená o poplatok pre Paypal.
- Keď sa do daňového priznania k DzP zahŕňajú príjmy na konte Paypal, zdaňujú sa sumy uhradené zákazníkmi, alebo sumy doručené na moje konto Paypal (teda úhrady znížené o poplatky za sprostredkovanie)?
- Musí byť v mnou vystavovanej faktúre výslovne uvedená ako možnosť platby aj služba Paypal? Štandardne používam ako spôsob úhrady bankový prevod a tak potrebujem vedieť, či bude treba pozmeniť šablónu faktúry alebo nie. :-)

Za všetky rady a odpovede vám vopred ďakujem.