symbio
20.03.16,16:14
na webe som sa docital o robeni domaceho kvasku z raznej muky. Nevie niekto, ako urobim kvasok na kysnuty kolac, neviem, ci ten z raznej muky neovplyvni chut...
Kvaka
20.03.16,15:20
Dá sa spraviť kvások aj z pšeničnej múky. Pozri tu http://www.laskominyodmaryny.cz/2013/02/psenicny-kvasek.html
sosak
20.03.16,20:26
Dá sa urobiť kvások aj z pšeničnej múky. Manželka má aj z celozrnnej pšeničnej múky. Ale práca z kváskom nie je tak jednoduchá, ako sa zdá. Stačí, ak máš v chladničke nejakú potravinu, napr. zeleninu plesnivú, tak spóry plesne sa dostanú aj do kvásku a kvások znehodnotí. Na miešanie kvásku pri prikrmovaní používať len drevené náradie, napr. varešku. Kvások musí "dýchať" nesmie sa dať do uzatvorenej nádoby, len prikryť pláteným obrúskom.
dmc
20.03.16,21:25
kvasok na kysnuty kolac? Kvasok pouzivam iba na domaci chlieb. Na kysnuty kolac stacia kvasnice - drozdie....ale mozno sa nieco poducim
Kvaka
21.03.16,09:44
Kvások mám v chladničke už skoro 3 roky, v malej sklenej fľaštičke, s voľne položeným viečkom na nej. Nikdy sa mi nepokazil, občas ho prikŕmim, ak nepečiem, ale stále má úžasnú vôňu. Rozkvasujem ho cca 12 hodín, dávam 160 až 170g múky a trochu viac vody. Tento základný ražný kvások udržiavam len z celozrnnej hladkej múky. Už som raz z neho vyrobila aj pšeničný, ale vrátila som ho na ražný, mne sa viac páči. Cesto s pšeničným bolo síce pružnejšie, lepšie držalo, ale zvyk je zvyk. :)
sosak
21.03.16,10:03
Manželka má 7 ročné kvásky z bielej pšeničnej múky, špaldovej hladkej múky a špaldovej celozrnnej múky. Sú to páni kváskovia a majú neuveriteľnú silu, podobne ako droždie. Ražný kvások dáva cestu kyslosť a na sladké koláče a buchty je vhodnejšie pšeničný, resp. špaldový. :)
Kvaka
21.03.16,14:01
Sosak, tak klobúk dole, pred takými kváskami, ten špaldový vyskúšam. A ja nemám kyslý chlebík, iba raz bol mierne kyslastý, ale chybu som urobila ja pri dobe kvasenia. no nemám skúsenosti s koláčmi, tie ja nerobím, ani buchty.:) .