katka111kat
20.03.16,17:07
Dobrý deň, rada by som sa opýtala či nevadí ak mi napríklad na paypal príde 3 krát platba po 150€ za 3 ks predaného tovaru, treda budem tam mať 450€ a ja si prepošlem na podnikateľský účet iba napr 250€ a zbytok si tam ponechám. Neprekáža to z pohľadu účtovníctva? paypal mám prepojený z podnikateľským účtom. Som szčo, neplatca dph. Ďakujem.
profesional
20.03.16,16:23
Nie, neprekáža. O PayPal účtuješ ako o akomkoľvek inom bankovom účte.
karakul
20.03.16,18:18
...v zmysle (i keď staršieho) stanoviska DRSR PayPal nie je uvedený v zákone o platobných službách a nemá od NBS udelené povolenie na poskytovanie platobných služieb - preto nemôže byť rovnocenný účtu v banke a nie je možné ho zaň považovať.
Janiela
20.03.16,18:26
paypal účtujem cez ID
profesional
20.03.16,18:36
To platilo v čase, keď PayPal nemal bankovú licenciu. Už ju majú. V Luxembursku, čo je člen EÚ.
profesional
20.03.16,18:37
PayPal máš účtovať ako bankovỷ účet.
karakul
20.03.16,19:14
... no ak už aj Paypal má povolenie NBS na poskytovanie platobných služieb, tak áno; zatiaľ o tom neviem, že by mali.
karakul
20.03.16,19:35
... zaujímavé je, že i napr. tu : http://www.uad.sk/33/uctovanie-pohladavok-v-roku-2016-uniqueidmRRWSbk196Fv3xOw8VyVmOYFiS0DvODgl9VMuWQS2o iOeqZ5AUoqVw/?uri_view_type=4
zo dňa 16.3.2016 sa píše že pri " prijímaní peňažných prostriedkov na účet PayPal sa účtuje vznik pohľadávky"...
karakul
20.03.16,19:46
citujem zo zadania: " paypal mám prepojený z podnikateľským účtom"

dosť čerstvá odpoveď z FRSR - "Účet paypal je zriadený k bežnému účtu a preto ak bol bežný účet registrovaný na DU potom daňový subjekt nemá povinnosť osobitne registrovať paypal účet"...

otázka pre profesionála: ako možno účtovať jeden a ten istý bankový účet ako dva bankové účty ???
profesional
21.03.16,10:02
Nepotrebuje povolenie NBS, ak má vydanú bankovú licenciu v inej členskej krajine EÚ. NBS nie je jedinou inštitúciou dohľadu nad finančným trhom v EÚ. Na základe licencie udelenej v Luxembursku smie PayPal podnikať ako finančná inštitúcia v celej EÚ. Či bankový účet otvorený u Commerz Bank v Nemecku by si účtovala ako pohľadávky..? Sme v EÚ. A už dosť dlho.. Ten čo písal článok na UAD si nedal tú námahu a pozrieť v Luxembursku do zoznamu vydaných licencií. Neznalosť neospravedlňuje..
karakul
21.03.16,10:26
Bankový účet u Commerz Bank v Nemecku nikdy nemôže byť "spárovaný ani priradený či pripojený" k žiadnemu inému podnikateľskému účtu na Slovensku ani inde v EU... takže ten sa účtuje ako samostatný bankový účet 221AU...
ešte raz - Paypal je priradený k nejakému/nejakým iným bankovým účtom... a treba si pozrieť napr. účtovanie kreditných kariet vydaných k bankovým účtom alebo účtovanie prijímaných úhrad prostredníctvom platobných debetných kariet u obchodníkov - tie sa tiež neúčtujú na 221... ale to je už metodika účtovníctva a vôbec nesúvisí s bankovými licenciami či EÚ.
Dáša_
21.03.16,10:34
on je priradený k nejakému účtu, ale pohyby na paypal na ňom predsa nevidíš. máš výpis z paypal a maximálne sa zhodneš na nejakých prevodoch. ale nikde nie je napísané, že musíš všetko previesť. V podstate ti tam môžu chodiť platby a nikto a tom nevie....
karakul
21.03.16,10:46
... no že nikto o tom nevie - možno doteraz tak bolo - ale od 1.1.2016 sú dosť výrazné zmeny v "oznamovacej" povinnosti - viď napr. https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_e-shop-drobnohlad-na
... a len tak pre zaujímavosť - FRSR ani v roku 2016 nezaraďuje Paypal medzi bankové inštitúcie, ale úverové...
Dáša_
21.03.16,13:09
a úverový účet neúčtuješ ako účet?
karakul
21.03.16,13:35
áno účtujem ho ako účet. Ale neúčtujem úverový účet ako bežný bankový účet, ale ako úverový účet... a dúfam ste už účtovali napr. kontokorentný úver k bežnému účtu a viete aký je v tom rozdiel...
Dáša_
21.03.16,14:42
no schválne, na paypal prišla 1 platba za uhradu faktury, paypal si strhol svoju proviziu a peniaze sa nepreviedli, ale ostali na účte paypal. Mohol by si mi povedať, jak toto účtovať?