xeva
20.03.16,22:42
Zaujímalo by ma, na základe čoho zamestnanci FS žiadajú o opravu DP- vyňatie príjmov zo slovenskej živnosti, dosiahnutých vo Švajčiarsku, ktoré tam nie sú zdaňované a sú priznávané tu na Slovensku ? po žiadosti o doplnenie čísla poistenca v Rakúsku zase "novinka" ...
Anik
21.03.16,07:32
xeva - teraz som nepochopila ako máš urobené to DP základné?
xeva
21.03.16,11:00
Ja "nepodnikám" vo Švajčiarsku Anik...ide o to, že pri podávaní DP opatrovateľkami, so slovenským živnostenským listom, ktoré majú príjmy zo Švajčiarska, tam nezdaňované, žiadajú pracovníčky FS aby boli tieto zo zdanenia vyňaté, podobne ako pri príjmoch z AT, čo je ale celkom iný prípad, aj keď pri čase, ktorý tam opatrovateľky za rok "podnikajú chápem, že sa pracovníci FS domnievajú, že museli byť vo CH zdanené...
Anik
21.03.16,11:26
Nechápem, ako by mohli byť tieto príjmy zo Švajčiarska vyňaté - nie je to príjem zo závislej činnosti - ak by sme chceli pripustiť vyňatie.
Ak by sme ten príjem brali ako príjem zo živnosti a zo zahraničia so švajčiarskom máme zápočet
Asi by bolo najlepšie napísať na finančnú správu a pýtať si usmernenie. Ja osobne som sa zatiaľ nestretla s takým niečim ani s tým tebou spomínaným doplnením čísla poistenca v AT.
profesional
22.03.16,05:56
Na základe slovenskej živnosti je robenie opatrovateľky vo Švajčiarsku nelegálne. Mali ste mať švajčiarsku živnosť a prijmy zdaniť vo Švajčiarsku a v SR v DP uplatniť daň zaplatenú na zápočet. Porušili ste švajčiarske zákony. Slovenský zákon o dani z príjmov taxatívne vymedzuje čo sú to zdaniteľné oríjmy. Príjem z nezákonnej činnosti vo Švajčiarsku nie je zdaniteľným oríjmom v SR. Bolo by to v rozpore s princípmi verejného poriadku. Máte mať švajčiarsku registráciu na daň z príjmu, podsť daňové priznanie tam, zaplatiť dane tam a potom podať daňové priznanie v SR, aplikovať zaplatenú daň vo Švajčiarsku na zápočet a doplatiť prípadný v SR rozdiel do slovenskej sadzby.
xeva
22.03.16,11:24
pre profesional - čítajte poriadne, ja na žiadnu slovenskú živnosť vo Švajčiarsku nepodnikám ! to, čo uvádzate, je mi nad slnko jasné, preto som sa pýtala, z akej gule vyveští pracovníčka úradu, že sa má príjem vyňať zo zdanenia. Ostatne, takto robí 90 % opatrovateliek, ktoré sprostredkúvajú slovenské agentúry do rodín vo Švajčiarsku, vraj im stačí PD A1 ...len ma tu, prosím neškoľte, čo je PD A1... Možno dotyčná pracovníčka predpokladala, že takýto výkon živnosti je legálny. Nikto to nekontroluje, prečo aj - veď sa tým pekne znižuje percento nezamestnanosti. A zrejme to začalo vyhovovať aj samotným Švajčiarom. No a keď porovnám príjem "opatrovateľky" s tým, čo si za jej výkon v rodine skasíruje agentúra... Na záver ešte - takáto švajčiarska živnosť neexistuje.