matus411
21.03.16,05:24
Mám slovenskú živnosť a chystám sa spustit eshop na .cz doméne. Mám tam uviesť VOP, ktoré sa riadia SK zákonmi alebo CZ zákonmi. Viem, že táto téma tu už bola riešená, ale veľmi mi to nepomohlo. Ď.
jslancik
21.03.16,04:59
Konkretne aky rozpor si nasiel v temach, ktore ti nepomohli?
matus411
21.03.16,11:22
Jeden tvrdi, ze tym, ze je firma registrovana na Slovensku je potrebne riadit sa Sk zakonmi teda VOP ktore mam teraz len prelozenymi do cestiny. Iny zas tvrdi, ze ked planujem predavat na cz domene a aj cely shop bude v cestine a v ceskych korunach tak, ze jasne smerujem svoje podnikanie do ciech a je potrebne sa riadit cz zakonmi teda mat VOP ktore vyhovuju pre Cesku republiku. Jeden tvrdi tak, druhy tak, asi mi pomoze len nejaky pravnik :(
jakubzemko
21.03.16,11:54
Mne pripadá logickejšie, že ak máte firmu založenú v SR, máte sídlo firmy v SR, tak máte mať aj všeonecné obchodné podmienky v súlade so Slovenskými zákonmi. Budete predsa vystavovať faktúry v súlade so zákonmi SR nie? Či aj fakturovať budete podľa Českých zákonov. Ste proste slovenský podnikateľ, to treba aj do VOP napísať. Predsa ak si založím eshop napríklad v angličtine, nebudem sa riadiť súčasne zákonmi z USA, Kanady, Anglicka a Austálie dokopy. Keď si spravíte eshop v Češtine, nemusí to rovnako znamenať, že sa orientujete len na Český trh. Alebo Angličtina je niečo viac než iný jazyk? Pozrite si napríklad túto stránku a ich obchodné podmienky: http://www.dobra-miska.sk/
matus411
21.03.16,12:19
Preco ma ten eshop pisane vsetko v jazyku pre danu domenu, len VOP ma aj na sk a aj na cz pisane v cestine?
jakubzemko
21.03.16,12:54
No lebo je to český eshop. Ako sa môžete riadiť Českými zákonmi keď podnikáte na slovesnku? Ako som už písal - faktúru vystavíte so slovenskou DPH, podľa slovenský právnych predpisov a na druhej strane budete vybavovať reklamácie podľa českých právnych predpisov? To by bol aký mišung. Podľa mňa ak si kúpim dómenu .cz, .eu, .com, je na mňa ako na tej dómene budem písať. Môžem sa tým napríklad zamerať na českú menšinu žijúcu v SR. Ja som tiež mal jeden eshop na rakúskej dómene po nemecky. Treba si ale zisti, či sú tam neni nejaké limity s daňového hľadiska. Môžete posielať do zahraničia tovar, ale myyslím, že ak dosiahnete nejakú sumu treba sa tam zaregistrovať ako platca alebo čo. neviem, kaźdá krajina bude mať hranicu nejakú inú.Ak sa riadiť českými zákonmi, tak si tam založiť živnosť. Ale to, že preložíte podmianky do češtiny, tak tým podľa mňa nič nepokazíte.
profesional
22.03.16,05:48
Ak predávaš spotrebiteľovi, tak Vaše vzťahy sa vždy v zmysle európskeho práva riadia takým právnym poriadkom, ktorý je priaznivejší pre spotrebiteľa. Takže si musíš dať urobiť právnu analýzu. Ak jeb výsledkom bude, že nie je možné objektívne určiť, ktorý právny poriadok je pre spotrebiteľa priaznivejší, riadia sa spotrebiteľské vzťahy podľa práva krajiny bydliska spotrebiteľa. V tomto prípade by šlo o české právo. Odporúčam pozrieť právo upravujúce medzinárodné právo hmoté..
matus411
24.03.16,16:39
A keď sa dobrovoľne prispôsobim a napíšem VOP podľa českých zákonov nič nepokazím? Nemám problém prispôsobiť sa občianským právam Českej republiky. Neporuším,ale slovenské zákony tým že som szčo reg. na slovensku?
profesional
24.03.16,18:44
Neporušíš. Jediné zákony ktoré sa ťa v tomto týkajú sú dańové, účtovné, a pod. Tj. napr. faktúra musí mať náležitosti podľa práva SR. Ale napr. odstúpenie od zmluvy sa bude.riadiť právom ČR.
matus411
25.03.16,04:30
Dakujem.