uhliar
21.03.16,06:36
bol som neprávom obvinený a koná sa súdne vypočúvanie, to spôsobilo u mňa psychickú traumu a musel som byť hospitalizovaný.
Pardon nie obvinený ale obžalovaný!
profesional
21.03.16,10:05
To či ste bol obvinený neprávom rozhodne až súd. Ak ide o trestnú vec. Ak ide o civilnú, vec nejde o obvinenie ani o obžalobu, ale o civilnú žalobu. Obžaloba a žaloba nie sú jedno a to isté

Súd len do predvolania skopíroval to, čo hovorí zákon. Je to jeho povinnosť, poučiť Vás o následkoch nedostavenia sa na pojednávanie. Súd nemá možnosť nesplniť si túto povinnosť, Ak máte problém so znením zákona a už to samotné znenie Vám spôsobuje traumu, kvôli ktorej ste musel byť hospitalizovaný, obávam sa, že budete potrebovať odbornú pomoc.

Právo domáhať sa svojich nárokov na súde garantované Ústavou SR. Realizáciou ústavného práva nie je možné nikomu spôsobiť škodu. Rovnako súd postupom ktorý mu ukladá zákon, nikomu nemôže spôsobiť škodu.

Medzi Vašou hospitalizáciou a prípadným podaním žaloby neexistuje kauzálny nexus. Lebo za to, že zle psychicky znášate zákonom uložené práva a povinnosti nie je vinou toho, kto svoje práva a povinnosti uplatňuje.
Chobot
21.03.16,11:43
Presná pripomienka.

Ale zo starších príspevkov zadávateľa mám pocit, že sa nejedná o trestné konanie, ale o občiansko práve. Takže on nebol ani obvinený ani obžalovaný, ale vedie sa nejaký občiansky súdny spor, kde on je odporcom. Takže neviem, či môže žiadať nejaké finančné odškodnenie.

Inak s ním je veľmi ťažká komunikácia, stále si melie len to svoje.
uhliar
21.03.16,14:52
ja viem čo píšem, mám predvolanie vo veci žaloby ktorá je konkrétna písaná na moju osobu a voči 93 ďalším osobám. píše sa v predvolaní na vypočúvanie o "žalobe" a nie o občiansko právnom spore. Uvádza sa síce zákon 182/1993. Ale ďalej sa píše aj to, ak sa nedostavím dostanem pokutu alebo ma na vypočúvanie donesie polícia!!
Ja viem, že je ťažká komunikácia so mnou, neviem, či budete Vy, pán Chobot, vo mojom veku 88 rokov lepšie vedieť sa vyjadriť a komunikovať.
Ďakujem za pochopenie.
Prosím vyjadrujte sa slušne. Ja "nemeliem" ale slušne sa pýtam. Tak sa so starým a chorým človekom nejedná. Ak neviete poradiť, tak nepíšte. Fakt je ten, že som nebol obvinený ale obžalovaný! Fakt je aj to, že sa to ťahá 3 roky a už 2 x som súdu odpovedal. To by Vás nenahnevalo?
Ja mám s toho psychickú traumu, teda zhoršenie zdravotného stavu až po hospitalizáciu.
dmc
21.03.16,15:32
zaloba neznamena ze ste obzalovani. Zaloba a obzaloba sa dva odlisne pojmy. Zaloba je procesny ukon - v ktorom sa "zalobca" obracia na sud a ziada o ochranu svojich prav. - zvecsa v civilnych - obcianskych sporoch. Sud o Vas chce pocut svedectvo alebo Vas nazor na vec(zalobu) a vo veci mozete byt svedok alebo aj ine

To ze ak sa nedostavite a dostanete pokutu a mozete byt v predvedeny policiu je vseobecna formulacia poucenia - je samozrejme pravdiva ale s tym to momentalne nema Policia NIC SPOLOCNE - je to iba nazabezpecenie ucasti.


Ak by sa jednalo o Trestno-pravny spor islo by o OBZALOBU a nie Zalobu.
Obzaloba - vznasa sa pred sudom (predtym vsak musela byt zacate trestne stihanie a muselo byt vznesene obvinenie (Policajtom - vysetrovatelom) kde by ste musel byt najskor vypocuty ako obvineny a pred sudom by ste vypovedal po vzneseni zaloby ako obzalovany.

(aspon v kratkosti a zjednodusene)
uhliar
21.03.16,16:26
Ďakujem