Peter_porada
21.03.16,07:35
Mám bufet a chcel by som predávať v lete zmrzlinu z prenosného zmrzlinového stroja. Potrebujem ešte nejaké špeciálne povolenie, alebo mi stačí len prenosná pokladňa a pre brigádnika zdravotný preukaz?
sosak
21.03.16,08:21
Kontroly boli zamerané na dodržiavanie hygienických požiadaviek pri výrobe, manipulácii a predaji nebalenej zmrzliny a požiadaviek na jej označovanie, a to najmä:
1.
predloženie rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva na prevádzkovanie
2.
dodržiavanie osobnej hygieny zamestnancov (pracovný odev, šperky)
3.
doklad o odbornej spôsobilosti zamestnancov
4.
doklad o zdravotnej spôsobilosti zamestnancov
5.
pôvod tovaru (dodacie listy) – vysledovateľnosť, vedenie evidencie
6.
dodržiavanie teplotného, chladiaceho a mraziaceho reťazca (vybavenie meracími prístrojmi, evidencia teplôt)
7.
manipulácia so surovinami/polotovarmi/hotovými výrobkami (pracovné plochy,pracovné náčinie
8.
používanie surovín/polotovarov/potravín po dobe spotreby, resp. dátume minimálnej trvanlivosti
9.
hygienická úroveň podávania zmrzliny v zariadeniach (používanie jednorazových rukavíc pri manipulácii so zmrzlinovým kornútom, uloženie
nádobiek a oblátok na zmrzlinu tak, aby boli chránené pred znečistením
z vonkajšieho prostredia, uchovávanie porcovacieho náradia v nádobe so
stojacou vodou)
10.označenie predávanej zmrzliny (azofarbivá, alergény) – informácia pre spotrebiteľa
11.
overenie doby predaja zmrzliny najdlhšie 24 hodín po jej zmrazení
12.
námatkový odber sterov z prostredia, pracovných plôch, odevov pracovníkov
a rúk pracovníkov v kontrolovaných prevádzkach na ich mikrobiologické
vyšetrenie
13.
námatkový odber vzoriek zmrzliny na ich mikrobiologické vyšetrenie -
overenie kritérií zdravotnej bezpečnosti.
http://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/sprava_z_uskutocnenych_kontrol_nebalenej_zmrzliny. pdf