aktaK
21.03.16,07:34
04.02.06 19:43 Pochváliť Evanka Evanka
ondrejvla
Áno môže, ale až po zrušení živnosti. Aj ja som sa o to zaujímala, keď som dostala výmer na dôchodok a tak mi bolo povedané na SP! Asi z dôvodu, aby sme čo najdlhšie platili a a čo najkratšie čerpali! Takže nie po podaní daňového priznania, ale až keď zrušíš živnosť. Želám ti, aby ti ho čo najväčší vymerali! Mne pridajú asi 60,-Sk!
Vlastička, skúsim to uviesť na pravú mieru. Záleží na tom, či je osoba poberateľom dôchodku podľa starého zákona, teda pred 31.12.2003, alebo podľa novelizovaného zákona - od 1.1.2004. Líši sa to aj vo výpočte "prídavku". Poberatelia dôchodku, ktorým bol dôchodok vymeraný podľa starého zákona nemusia ukončiť PP a môžu každoročne požiadať o zvýšenie. Ostatní až po skončení PP alebo podnikania. Tak mi to bolo vysvetlené pracovníčkou SP.

--------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------

rada by som sa opýtala, či toto platí aj pre starobného dochodcu - SZČO - keď mu bol priznaný dochodok 4.11.2002,
teda, či mu vzniká nárok na prepočet dochodku, hoci podnikanie za celý ten čas nezrušil, resp. ani neprerušil a ani neplanuje v najbližsej buducnosti...