marions
22.03.16,06:17
Bola som minulý rok na školení ohľadom krátenia výdavkov a pochopila som, že majetok, ktorý má charakter aj osobnej spotreby sa MUSÍ krátiť aj keď s používa výlučne na podnikanie. Všetky výdavky som teda krátila, aj keď som nemala. A teraz som sa dostala k odpisom. Mohla by som si ich uplatniť v plnej výške, keď krátenie v priebehu roka bolo nesprávne a automobil sa používal výlučne na podnikanie?
Dav
22.03.16,06:13
To bolo zlé školenie. Majetok, ktorý má charakter aj osobnej spotreby, sa kráti v pomere, v akom sa využíva aj na súkromné účely. 1-99% až 99-1%. Podnikateľ sa môže rozhodnúť, že nebude používať skutočné %, ale zákonom stanovený pomer 80/20. Ak majetok využíva 100% na podnikanie, uplatní si 100%. Príklady : ak má kanceláriu a v nej PC a doma druhý, alebo NTB, uvedie 100% kancelárskeho počítača. Ak vozí stavebný materiál dodávkou a rodinu v limuzíne,tak dodávku dá 100%. Ak má v kancelárii kladivo, tak dá 100%, lebo doma má druhé,...
marions
22.03.16,06:53
Ďakujem, ja som to v priebehu roka presne takto pochopila.... len už som to mala pokrátené a dávať spätne dodatočné DP je dosť veľa práce... lebo tá suma by za to nestála....Len odpisy teraz môžem dať v plnej výške dúfam :)
jakubzemko
22.03.16,06:56
Ak sa využíva automobil na podnikanie na 100% a viete dokázať, že to tak skutočne je, tak vám vznikol nárok na uplatnenie 100% výdavkov. To, že ste si uplatnili len 80% je na vašu škodu a nemyslím si, že daňováci sa budú sťažovať. Ak to teda viete dokázať, tak si uplatnite 100% odpisov. A nemôžete tie výdavky ešte v účtovníctve opraviť? A ešte jedna poznámka - toto krátenie nemá vplyv na paušalne výdavky na spotrebované pohonné látky - tie sa krátia do výšky 80% vždy, aj keď využívate automobil na 100% na podnikanie.
marions
22.03.16,08:24
Už sa mi nechce s tým spätne zaoberať.... tak som to nechala, že nemusí viesť knihu jázd :) a dám celé odpisy

A keď už sme pri tom, tak chápem dobre?
1.: automobil sa používa 100% na podnikanie a vedie sa kniha jázd: v nákladoch 100% PHM, 100% ND, 100%odpisy

2. automobil sa používa 100% na podnikanie a nevedie sa kniha jázd: v nákladoch 80% PHM a 100% ND, 100% odpisy

3. automobil sa používa 80% na podnikanie a bez ohľadu na to, či sa vedie alebo nevedie kniha jázd: v nákladoch 80% PHM, 80%ND, 80% odpisy. Alebo sa dá 80% PHM a kniha jázd sa viesť musí?

A ako to bude keď sa rozhodneme používať 50% na podnikanie? V nákladoch bude 50% a kniha jázd sa viesť nemusí? Alebo musí? a keby sme nechceli viesť knihu jázd, tak z tých 50% dáme ešte dole 20%?
jakubzemko
22.03.16,19:09
Vydavky na spotrebovane pohonne latky
1. Uplatnia sa vydavky prepocitane podla spotreby uvedenej v technicaku a vedie sa kniha jazd. Ak spotrebuje viac ako je spotreba v technicaku nejde o danovy vydavok.
2. Vydavky podla satelitneho sledovania - spotreba podla toho co ukaze system
3. Pausalne vydavky uplatnia sa vydavky z celkoveho preukazaneho nakupu pohl najviac DO vysky 80 %. Ak 50 tak 50 a nie 30.
Druha vec nesuvisi s vydavkami na spotrebovane phl - VYDAVKY na obstaranie, odpisy, prevadzkovanie, technivke zhodnotenie, opravy, udrziavanie sa uplatnia VO vyske 80 % pricom je jedno v akom pomere sa majetok vyuziva na podnikanie a sukromne ucely ALEBO v preukazatelnej vyske v zavislosti od pomeru pouzivania majetku napodnikanie. Dufam ze som to popisal Zrozumitelne. To ako to preukazete , ze sa vozidlo pouziva len na podnikanie to vam nikto nepovie. Jedna moznost je kniha jazd, druha satelitny system a mozno su aj ine, ktorych adekvatnost posudi pripadna kontrola alebo ak sa vam jej rozhodnutie nebude pacit tak aj sud ☺
marions
23.03.16,06:03
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie