hlucia
22.03.16,10:32
Chcem sa spýtať ako účtujete daň.evidenciu. Ja mám alfu+, môžem to naďalej nahadzovať do peňažného deníka, ale na konci roka zaškrknem v daň. priznaní že vediem len daň. evidenciu?a nebudem tlačiť výkazy. Samotná daň. evidencia sa mi zdá málo prehľadná ale zasa vyhovuje mi že by som nebola účt.jednotkou. Poraďte ako to robíte vy.
TomasBugiy
22.03.16,18:33
Podobne ako ty. Všetko nahodím do softu, ešte si aj vytlačím peňažný denník (považujem to za prehľadnú evidenciu príjmov a výdavkov) a v DP zaškrtnem, že vediem daňovú evidenciu.
Sarlotka
22.03.16,18:42
a tlacis aj prijmove a vydavkove doklady? Dik
TomasBugiy
22.03.16,19:03
áno, samozrejme. Postupujem úplne ako pri účtovníctve, akurát si to trošku uľahčujem s tým, že nerobím výkazy.
Sarlotka
22.03.16,21:21
dakujem za odpoved, som sa ti chcela ulahcit aj v tomto smere :D
Sarlotka
22.03.16,21:27
ja som sa totiz zamýšlala či je to nutné, DE je riešená v podstate len v zákone o dani z príjmov
hlucia
23.03.16,05:52
včera som sa pýtala na daň. úrade a pracovníčka mi povedala, že pokiaľ raz účtujem v peň.denníku - tak je to braté ako JU. tak neviem či by zato nebol dáky postih?
kn-alka
23.03.16,05:57
ja si to nahadzujem do softu, ale netlačím peňažný denník, ale len zoznam dokladom - členenie podľa typu výdavkov.

A samozrejme knihu pohľadávok a knihu záväzkov.
hlucia
23.03.16,07:00
Tak to by potom šlo....Dobrá rada,super
ErikaDP
23.03.16,07:55
Mam tiež Alfu+, tiež mi nevyhovuje mala prehľadnost daňovej evidencie, ale Alfa+ je výborná , lebo umožňuje jednoduche prekliknutie medzi danovou evidenciou a jednoduchym učtovnictvom. To znamená že celý rok vediem evidenciu v systéme jednoducheho učtovníctva , aby som mala potrebné výstupy a prehľady členenia výdavkov, ale pre potreby vytlačenia priznania a podkladov k daňovej evidenci nasledne pri zostavení danoveho priznania prekliknem v nastaveniach Alfy že vediem daňovu evidenciu, vytlačim priznanie a daňovu evidenciu: zostava Príjmov a výdavkov ( obdoba peňažného denníka v JU), a po vytlačení vrátim naspäť jednoduche učtovnistvo.
Prekliknuť nastavenie ( jednod.učto alebo daňova evidencia) sa to da v:
Karta na hornej lište: FIRMA , NASTAVENIA, ĎAĽŠIE MOŽNOSTI, ÚČOTVNÍCTVO, SPôSOB VÝPOČTU ZáKLADU DANE
TomasBugiy
23.03.16,08:03
Never všetkému čo Ti pani na DÚ povie. Pokiaľ raz nevediem účtovníctvo a vyznačím to aj v daňovom priznaní, tak nevediem účtovníctvo a ak aj vytlačím nejaký prehľad, ktorý sa v tomto prípade volá peňažný denník, tak je to len pre moju / klientovu informáciu a nie dôkaz toho, že účtovníctvo vediem...... Náležitosti faktúry upravuje len zákon o DPH. Keď vystavím faktúru a nie som registrovaný pre DPH, tak podľa pani z DÚ som registrovaný, pretože som vystavil faktúru?
hlucia
23.03.16,11:49
Toto je super rada....ďakujem
dana11
23.03.16,12:17
Pokiaľ vediete daňovú evidenciu, tak je to potrebné zaznačiť v Alfe, tak ako píše ErikaDP, následne ku daňovému tlačiť Evidenciu. Ak vediete peňažný denník, t.z., že vediete účtovníctvo a všetko čo k tomu patrí, aj výkazy k DP.
TomasBugiy
23.03.16,12:35
Dovolím si nesúhlasiť.... Čo nie je zákonom zakázané, to je dovolené a predsa žiaden zákon nezakazuje tlačiť peňažný denník, hoci nevediem účtovníctvo. Kros to má v Alfe vyriešené, ale väčšina iných softvérov nie.
mondes
23.03.16,16:08
Súhlasím s Tomášom. Aj ja to takto robím. Nikde nie je uvedené, akú formu má mať daňová evidencia. Tak ja som si zvolila takú formu, ako píše Tomáš.
ErikaDP
23.03.16,16:16
Suhlasim s TomasBugiy - nie je predpisana forma daňovej evidencie, iba jej obsah.Tzamena ak vytlačite zostavu ktora bude mat nadpis penažný denník kotorý sa ina používa v jednoduchom učtovníctve - to nevadí - to je jedno ako sa zostava vola, ake ma stlpce, aku ma formu, podstatne je či su tam uvedené udaje kotre predpisuje §6 ods. 11 pre vedenie danovej evidencie, takže v pohode možte viest daneovu evidnciu napríklad vo vlastných excelovských tabulkách, ručne pisaných supisoch, v penažnom denníku. Podstatne je že ak sa rozhodnete pre danovu evidenciu , aby ste spravne zaklikli v priznaní označenie pods tabulkou 1 a aby ste vyplnili tabulku 1a.