staankaa
14.06.06,09:05
Ahojte poradaci
Som uplny zaciatocnik v mzdach a potrebujem pomoct. Niektore veci viem a niektore si potrebujem len overit.mame vo firme dohodarov ktorych ideme zamestnat na hlavny pracovny pomer. Chcela by som vediet ze ci ich musim odhlasit zo Socialnej poistovne ako dohodarov a znovu prihlasit ako zamestnancov alebo staci urobit iba zmenu? A ak maju II.pilier dochodkoveho zabezpecenie treba to niekde nahlasit alebo nie?A ake vsetky dokumenty musim vyplnit okrem prihlasenie do Zdravotnej poistovne? Co sa stane ak nepodpise vyhlasenie na zdanenie prijmov fyzickych osob zo zavislej cinnosti? Je potrebne aby to podpisal alebo nie ako sa to odrazi na jeho mzde?Teda neviem presne na co to tlacivo sluzi?Dakujem krasne vsetkym
Zita4
14.06.06,07:08
Ahojte poradaci
Som uplny zaciatocnik v mzdach a potrebujem pomoct. Niektore veci viem a niektore si potrebujem len overit.mame vo firme dohodarov ktorych ideme zamestnat na hlavny pracovny pomer. Chcela by som vediet ze ci ich musim odhlasit zo Socialnej poistovne ako dohodarov a znovu prihlasit ako zamestnancov alebo staci urobit iba zmenu? A ak maju II.pilier dochodkoveho zabezpecenie treba to niekde nahlasit alebo nie?A ake vsetky dokumenty musim vyplnit okrem prihlasenie do Zdravotnej poistovne? Co sa stane ak nepodpise vyhlasenie na zdanenie prijmov fyzickych osob zo zavislej cinnosti? Je potrebne aby to podpisal alebo nie ako sa to odrazi na jeho mzde?Teda neviem presne na co to tlacivo sluzi?Dakujem krasne vsetkym
Ja by som ich ako dohodárov odhlásila a prihlásila ako zamestnancov.
II. pilier dôch. poistenia nemusíš riešiť, to rieši Sociálna poisťovňa a DSS.
Ak nepodpíšu daňové vyhlásenie, nemôžeš im uplatniť základnú nezdaniteľnú časť 7568 Sk mesačne, takže zaplatia vyššiu daň.
Tweety
14.06.06,07:09
Ahojte poradaci
Som uplny zaciatocnik v mzdach a potrebujem pomoct. Niektore veci viem a niektore si potrebujem len overit.mame vo firme dohodarov ktorych ideme zamestnat na hlavny pracovny pomer. Chcela by som vediet ze ci ich musim odhlasit zo Socialnej poistovne ako dohodarov a znovu prihlasit ako zamestnancov alebo staci urobit iba zmenu? A ak maju II.pilier dochodkoveho zabezpecenie treba to niekde nahlasit alebo nie?A ake vsetky dokumenty musim vyplnit okrem prihlasenie do Zdravotnej poistovne? Co sa stane ak nepodpise vyhlasenie na zdanenie prijmov fyzickych osob zo zavislej cinnosti? Je potrebne aby to podpisal alebo nie ako sa to odrazi na jeho mzde?Teda neviem presne na co to tlacivo sluzi?Dakujem krasne vsetkym 1. Odhláška z dohodára a prihláška na zamestnanca
2.Nie, nikam to nehlásiš
3.Ak nepodpíše vyhlásenie, budeš mu zrážať daň bez ohľadu na 7568.-nezdaniteľné, daň bude preddavková, ak mzda bude mesačne do 5000.- budeš zrážať zrážkovú daň.
staankaa
14.06.06,07:50
mozete mi to vysvetlit trosku podrobnejsie to vyhlasenie takze ked mu budem robit vyplatu tak tam kde je kolonka nezdanitelna cast tak tam bude nula alebo ako to vlastne je? a potom musi podat danove priznanie? ci to z danovym priznanim nema nic spolocne?
Tweety
14.06.06,07:56
mozete mi to vysvetlit trosku podrobnejsie to vyhlasenie takze ked mu budem robit vyplatu tak tam kde je kolonka nezdanitelna cast tak tam bude nula alebo ako to vlastne je? a potom musi podat danove priznanie? ci to z danovym priznanim nema nic spolocne? ÁNo, ak nepodpíše, bude tam nula. Celý jeho príjem po odpočítaní odvodov sa mu bude zdaňovať. DP si nebude musieť podať, ak bude iba zamestnancom, tak potom v termíne požiada MÚ o vykonanie RZ dane.
staankaa
14.06.06,08:19
dakujem krasne uz mam v tom trosku jasnejsie a co je lepsie ked ho podpise alebo nie? A ak ho podpise potom musi podat danove priznanie vsak?
Zoltán Kovács
14.06.06,08:24
dakujem krasne uz mam v tom trosku jasnejsie a co je lepsie ked ho podpise alebo nie? A ak ho podpise potom musi podat danove priznanie vsak?

Je lepšie ako ho podpíše, samozrejme pre neho. Bude mať nižšiu daň. Ak má podpísané nepodáva DP ale požiadá zamestnávateľa o vykonanie RZ daní.
Fany
14.06.06,08:29
Keď prihlasujem na Registračnom liste FO do SP dohodára, zaškrtnem zamestnanec? Kde označím, ak vôbec, že je dohodár, ako to bude vedieť SP? A ak ho odhlásim, je to obdobné?
Tweety
14.06.06,08:30
Keď prihlasujem na Registračnom liste FO do SP dohodára, zaškrtnem zamestnanec? Kde označím, ak vôbec, že je dohodár, ako to bude vedieť SP? A ak ho odhlásim, je to obdobné? Škrtneš zamestnanec a Dohodár uvedieš niekde vedľa okienka.
Ingrid G.
14.06.06,08:31
dakujem krasne uz mam v tom trosku jasnejsie a co je lepsie ked ho podpise alebo nie? A ak ho podpise potom musi podat danove priznanie vsak?

Ja skúsim troška z inej strany:
každý zamestnanec má nárok na nezdaniteľnú časť - tento rok je mesačná nezdaniteľná časť 7 568,-Sk - z tejto sumy sa neplatí daň. Zamestnanec však musí splniť podmienky a to:
1. nesmie byť k 1.1. poberateľom dôchodku (starobného, výsluhového)
2. nesmie mať súčasne podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa.

Je v záujme každého zamestnanca, ktorý spĺňa tieto podmienky, aby pri nástupe do zamestnania (do 30 dní) toto daňové vyhlásenie vypísal (pri uplatenení nezdaniteľnej časti platí menšie dane). Ak má deti, v tomto istom vyhlásení si uplatňuje aj daňový bonus.
evina
14.06.06,08:42
Dohodár nie je zamestnanec, z tohoto dôvodu nedáš krížik v kolonke zamestnanec. Keďže na registračnom liste nie je kolonka pre dohodára, píše sa hore na tlačivo slovo dohodár. Pri odhláške je to obdobné.

Dohodár je zamestnanec. Zamestnanec je definovaný v :
§ 4

Zamestnanec
1/ Zamestnanec podľa tohto zákona je a) fyzická osoba v pracovnom pomere, 4)odvolávka na § 11 Zákonníka práce

zákona o sociálnom poistení s odvolávkou na § 11 Zákonníka páce, a ten hovorí:



Zamestnanec


§ 11
1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.
staankaa
14.06.06,08:42
a ked podpise to vyhlasenie tak potom ked robim mzdu tak v kolonke dan z prijmov zo zakladu je nula ci nie?
Fany
14.06.06,08:46
Tak je dohodár zamestnanec, alebo nieje? Má napr. nárok na stravné lístky?
Tweety
14.06.06,08:48
Tak je dohodár zamestnanec, alebo nieje? Má napr. nárok na stravné lístky? Zo ZP a konkrétne § 152 nie, nemá, ak to nie je dohodnuté v KZ.
liba2
14.06.06,08:55
.....Zamestnanec však musí splniť podmienky a to:
1. nesmie byť k 1.1. poberateľom dôchodku (starobného, výsluhového)
2. nesmie mať súčasne podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa.....
Toto je podstatné - teda nestačí len podpis vo Vyhlásení, ale musí splniť podmienky.
evina
14.06.06,08:58
Tak je dohodár zamestnanec, alebo nieje? Má napr. nárok na stravné lístky?

Fany pozri si aj toto :
http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=7506&search_term=stravn%E9

Nemôžeš spájať len tak niekoľko zákonov /zákon o soc. poistení, daň z príjmov atď. Pojem zamestnanec, nemusí byť vždy vo všetkom totožný, treba čítať zákony v súvislostiach, t.j. musíme si všímať vysvetľovanie základných pojmov pre daný zákon atď. Teda pre účely Zákona o sociálnom poistení /ktorý tu teraz riešime/ je zamestnanec v zmysle môjho vyššieho príspevku aj dohodár.
Z hľadiska práva na stravné lístky /daň z príjmov a zákonník práce § 152/ dohodár môže dostať stravné lístky, ale nie je to povinnosťou zamestnávateľa ako v HPP.
evina
14.06.06,09:46
Škrtneš zamestnanec a Dohodár uvedieš niekde vedľa okienka.

Zaškrtne sa zamestnanec... To, že ide o dohodára vyplynie z odvodov....a na tlačivách nie je požiadavka rozlišovania HPP a dohodárov....
Zoltán Kovács
14.06.06,10:09
Zaškrtne sa zamestnanec... To, že ide o dohodára vyplynie z odvodov....a na tlačivách nie je požiadavka rozlišovania HPP a dohodárov....

S tým nemôžem celkom súhlasiť. Z vlastnej skusenosti viem, že keď tam nenapíše zamestnávateľ, že ide o dohodára, SP bude dožadovať o platenie aj ostatných odvodov, nie len úrazové.
evina
14.06.06,10:10
S tým nemôžem celkom súhlasiť. Z vlastnej skusenosti viem, že keď tam nenapíše zamestnávateľ, že ide o dohodára, SP bude dožadovať o platenie aj ostatných odvodov, nie len úrazové.

Nestalo sa mi to ani raz....
Zoltán Kovács
14.06.06,10:12
Nestalo sa mi to ani raz....

Mne bohužial áno, a nie raz. Preto si už teraz nato dávam pozor.
evina
14.06.06,10:23
Mne bohužial áno, a nie raz. Preto si už teraz nato dávam pozor.

To je taký problém, ktorý ja omieľam stále dokola...Všetko závisí len a len od ľudí, a sú takí ktorí zbytočne požadujú čo treba a netreba...
Ja osobne som nenašla ani v Poučení a ani nikde /a dúfam, že som to neprehliadla/, že toto rozlišovanie je potrebné uvádzať, lebo raz jednoducho podľa zákona o sociálnom poistení je zamestnancom aj dohodár a typ poistenia, ktorý bude platiť vyplýva zo zákona.
P.s.Raz som zabudla jednému dohodárovi na mesačnom výkaze vyplniť RĆ a pani zo SP, ktorá mi volala ma požiadala o jeho dopísanie s poznámkou, že ide asi o dohodára, lebo je tam len ÚP a nežiadala nič doplniť len to RČ. /SP Bratislava/
Zoltán Kovács
14.06.06,10:27
To je taký problém, ktorý ja omieľam stále dokola...Všetko závisí len a len od ľudí, a sú takí ktorí zbytočne požadujú čo treba a netreba...
Ja osobne som nenašla ani v Poučení a ani nikde /a dúfam, že som to neprehliadla/, že toto rozlišovanie je potrebné uvádzať, lebo raz jednoducho podľa zákona o sociálnom poistení je zamestnancom aj dohodár a typ poistenia, ktorý bude platiť vyplýva zo zákona.
P.s.Raz som zabudla jednému dohodárovi na mesačnom výkaze vyplniť RĆ a pani zo SP, ktorá mi volala ma požiadala o jeho dopísanie s poznámkou, že ide asi o dohodára, lebo je tam len ÚP a nežiadala nič doplniť len to RČ. /SP Bratislava/

V plnej miere s tebou súhlasím. Všetko je na luďoch. Moji klienti patria na SP BA-okolie. Teraz tam sťahovali jednotlivé oddelenia, to bolo chaosu.;)
Fany
14.06.06,10:51
Okrem toho, keby to bolo treba vyznačiť, asi by na to bola priamo v tlačive kolonka. Ale nieje.
daja4
14.06.06,13:57
Ja dohodárov odhlasujem v SP (hore dávam "D") a zamestnancov zasa prihlasujem v SP deň dopredu. Takže ich treba najprv odhlásiť ako dohodárov a prihlásiť ako zamestnancov. Keby niekto z prihlásených zamestnacov nenastúpil-tak ich odhlásim-zruším ku dňu prihlásenia(stáva sa mi to 2x mesačne). Do zdravotných poisťovní ich treba prihlásiť do 8 dní na hromadnom tlačive: oznámenie zamestnávateľa o poistencoch.äna internete sú tlačivá). Keď nie ste prihlásený v ZP, tak aj prihlášku- registračný list platiteľa poistného na verejné zdrav.pois.+kópiu živn.alebo obch.registra. To všetko posielam aj z kópiou-kópiu mi obratom vrátia potvrdenú.