maradicka
23.03.16,07:14
Dobrý deň,
prosím o radu ak sa s tým niekto stretol.
V roku 2006 sme vo firme prešli na nový ekonomický program OMEGA, bývala kolegyňa nahrávala začiatočné stavy účtov, chúďa bola asi z toho riadne domotaná, niektorý DHM nebol zaevidovaný do evidencie DHM, a tak sa jej stalo, že za roky 2006-2007 neodpísala odpisy v celkovej hodnote 10.104,78 €. Tento rok sme robili úplnu kontrolu účtov, a zistili sme že účty v účtovnej triede 0 sa nerovanajú kartám majetku, ktoré sú zaradené a máme ich mať fyzicky na firme, chýbali mnohé, a HLAVNE neboli vykonané niektoré odpisy. Ja by som teraz potrebovala vyrovnať oprávky, aby sa rovnali účtom dhm.
10.104,78€ na stranu D oprávkové účty, ale čo dať ako protiúčet?
Prvé ma napadlo dať ich na nedaňový účet, s tým že samozrejme sa to musí prirárať k výsledku hospodárenia. Druhé ma napadlo vyrovnať tieto odpisy proti účtu 428-na ktorom evidujeme nevyplatený zisk cca 450 000 € z minulých rokov, nikdy sa nevyplácal konateľom.
Stretli ste sa s takýmto prípadom? Na internete som nič nenašla, veď kto by si neuplatniť odpisy, keď môže.
Jarka 1
23.03.16,06:34
Neuplatnením odpisov ste zaplatili vyššie dane. Zaúčtuj to ako významnú chybu minulých účtovných období.
Ten nevyplatený zisk je po zavedení odvodov do ZP dosť bežná realita. Spoločníci čakajú na zázrak a myslia si, že raz sa zákon zmení. Neuvedomujú si, že ak sa aj zmení tak určite nie retroaktívne.
maradicka
23.03.16,08:02
Ďakujem a ešte upresnenie, ako zaúčtujem významnú chybu minulých účtovných období? 428/08...? Treba aj nejaké smerovanie do riadku v daňovom priznaní?
karakul
23.03.16,08:14
zadanie nie je jednoznačné - aké odpisy ste si neuplatnili? daňové či účtovné, alebo oboje...
nahadzovanie počiat. stavov účtovníctva vôbec nemá vplyv na daňové odpisy - tie sa predsa berú z kariet majetku....

...preto nedovolil by som si tvrdiť, že zaplatili vyššie dane... lebo ak účtovné odpisy neboli a daňové uplatnili, tak zaplatili nižšie dane a nie vyššie, resp. ak neboli účtovné ani daňové, tak rozdiel je neutrálny...
maradicka
23.03.16,08:27
daňové sme si neuplatnili, to znamená, že sme zaplatili vyššiu daň..
karakul
23.03.16,08:33
... a účtovné ste ako uplatnili, keď ste o nich nemali účtované ???? o čom chceš potom účtovať?
maradicka
23.03.16,09:46
veď ani účtovné neboli
Dáša_
23.03.16,09:48
a ako bol zaúčtovaný nákup tohto DHM?