ivet.b
14.06.06,09:49
Zdravim Vas v tento krasny den,
neviem, ci mi slniecko pripieklo hlavu, ale normalne mam okno.:)
Spolocnosti XY vysla DPH na uhradu, uvedena suma bola ale uhradena z uctu spolocnosti YZ ( omylom), neskor aj spravne z uctu spolocnosti XY.
Aku predkontaciu treba dat v pripade predpisu v spolocnosti XY, ktora ma zavazok uvedenu sumu vratit spolocnosti YZ?
Danovy urad uz tu chybnu platbu vratil na ucet spolocnosti XY.
???????? / 379
Dakujeeeeeeeeeeeem.
Tweety
14.06.06,08:02
Zdravim Vas v tento krasny den,
neviem, ci mi slniecko pripieklo hlavu, ale normalne mam okno.:)
Spolocnosti XY vysla DPH na uhradu, uvedena suma bola ale uhradena z uctu spolocnosti YZ ( omylom), neskor aj spravne z uctu spolocnosti XY.
Aku predkontaciu treba dat v pripade predpisu v spolocnosti XY, ktora ma zavazok uvedenu sumu vratit spolocnosti YZ?
Danovy urad uz tu chybnu platbu vratil na ucet spolocnosti XY.
???????? / 379
Dakujeeeeeeeeeeeem. O tom nepotrebuješ účtovať, veď predsa daň vrátil DÚ spoločnosti YZ. Vy ste daň DÚ zaplatili. Spoločnosť nezaplatila Vám, ale DÚ.
ivet.b
14.06.06,08:08
Praveze je to takto:
DPH zaplatena najprv chybne firmou YZ
potom zaplatena spravne firmou XY
danovy urad vratil tu chybnu uhradu nie firme YZ, ale firme XY

Takze na bankovom ucte firmy XY su pohyby:
vratenie DPH z DU
poslanie tych penazi firme YZ na ucet
evina
14.06.06,08:09
O tom nepotrebuješ účtovať, veď predsa daň vrátil DÚ spoločnosti YZ. Vy ste daň DÚ zaplatili. Spoločnosť nezaplatila Vám, ale DÚ.
O tom potrebuje účtovať, lebo DÚ vrátil tú platbu na účet XY, t.j. tej, ktorá mala povinnosť aj platiť. Otázkou ale je, či je teraz splnený záväzok XY voči DÚ, ak jej tú platbu vrátil / spoločnosť ju vykonala iba raz/ . Obávam sa, či nevedie splnenie platby spoločnosťou YZ. Toto prever , a potom snáď bude správna odpoveď aj k zaúčtovaniu.
evina
14.06.06,08:12
Takze na bankovom ucte firmy XY su pohyby:
vratenie DPH z DU
poslanie tych penazi firme YZ na ucet[/quote]

To je práve to, čo spomínam vyššie: Vy ste zaplatili DÚ, oni Vám vrátili /čiže Vy voči DÚ = nula/ a Vy ste zaplatili YZ. DÚ určite vedie zaplatenie DPH od firmy YZ a od Vás nie. Dala by som to do poriadku osobne s DÚ.
ivet.b
14.06.06,08:14
DPH bola uhradena dvakrat- raz omylom firmou YZ a druhykrat spravne firmou XY.
Preto sme ziadali DU o vratenie chybnej platby na ucet spolocnosti YZ, lenze DU to vratil na ucet firmy XY.
Takze teraz my si to musime nejako medzi sebou predkontovat.
Tweety
14.06.06,08:19
Takze na bankovom ucte firmy XY su pohyby:
vratenie DPH z DU
poslanie tych penazi firme YZ na ucet
To je práve to, čo spomínam vyššie: Vy ste zaplatili DÚ, oni Vám vrátili /čiže Vy voči DÚ = nula/ a Vy ste zaplatili YZ. DÚ určite vedie zaplatenie DPH od firmy YZ a od Vás nie. Dala by som to do poriadku osobne s DÚ.[/quote]

Jasné, pomýlila som to s tým vrátením, DÚ potom má daň dvakrát, od Vás aj od fi XZ. On to musí vyriešiť a jednu vrátiť XZ..
evina
14.06.06,08:21
DPH bola uhradena dvakrat- raz omylom firmou YZ a druhykrat spravne firmou XY.
Preto sme ziadali DU o vratenie chybnej platby na ucet spolocnosti YZ, lenze DU to vratil na ucet firmy XY.
Takze teraz my si to musime nejako medzi sebou predkontovat.

Je DÚ upozornený, že vrátil duplicitnú platbu chybne na účet spoločnosti XY?.

Ja Ti rozumiem čo sa stalo, len sa obávam, že ak to budete riešiť bez DÚ /teda jeho chybne vrátenú platbu/ bude DúU evidovať úhradu od fy YZ a niekedy v budúcnosti môže s tým niekto urobiť problém. Čo sa týka úhrady voči DÚ je firma XY v nule - zaplatila a dostala platbu späť.
ivet.b
14.06.06,08:22
Lenze tu chybnu platbu DU vratil firme XY ( ta aj mala povinnost uhrady DPH) a nie firme YZ ( od nej ta chybna platba isla).
Takze mi to takto skomplikovali.
ivet.b
14.06.06,08:38
A takto jednoducho by to nebolo spravne?
budem brat do uvahy iba 2 pohyby ohladom toho chybneho vratenia z DU:
1. vratenie DPH na ucet spolocnosti XY: 221/261 ( alebo 379?)
2. zaslanie tej ciastky z uctu XY na ucet YZ: 261 ( 379) / 221.
evina
14.06.06,08:43
A takto jednoducho by to nebolo spravne?
budem brat do uvahy iba 2 pohyby ohladom toho chybneho vratenia z DU:
1. vratenie DPH na ucet spolocnosti XY: 221/261 ( alebo 379?)
2. zaslanie tej ciastky z uctu XY na ucet YZ: 261 ( 379) / 221.

Ivet mohlo by byť v prípade, že DÚ naozaj eviduje splatnosť záväzku DPH od firmy XY-to sa snažím vysvetliť. Problém je v tom, že DÚ má evidovanú uhradenú DPH od firmy YZ. Je to administratívna záležitosť, ktorú by som pre istotu riešila s DÚ...
ivet.b
14.06.06,08:46
Ja som aj s nimi komunikovala a bolo mi povedane, ze im je jedno, kto tu DPH zaplati. Hlavne je, ze zaplatena bola.
evina
14.06.06,09:03
Ja som aj s nimi komunikovala a bolo mi povedane, ze im je jedno, kto tu DPH zaplati. Hlavne je, ze zaplatena bola.

Urobila by som to potom cez účet 379 ako uvádzaš vyššie s tým, že by som si k tomu podrobne opísala situáciu aj s vyjadrením DU...
Zoltán Kovács
14.06.06,09:04
Ivet mohlo by byť v prípade, že DÚ naozaj eviduje splatnosť záväzku DPH od firmy XY-to sa snažím vysvetliť. Problém je v tom, že DÚ má evidovanú uhradenú DPH od firmy YZ. Je to administratívna záležitosť, ktorú by som pre istotu riešila s DÚ...

Daňový úrad úhrady dani (vo všeobecnosti) neeviduje podľa účtu odkial došli peniaze, ale podľa variabilného symbolu. Preto vrátila duplicitnu platbu firme XY a nie YZ. Podľa môjho názoru DÚ vedie voči firme XY,že má daňovú povinnosť vyrovnanú.

Vzniknutú situáciu by som riešil nasledovne:

Firma XY:

daňová povinnost 343/379
uhrada DPH 379/221
vratka DPH z DÚ 221/379
platba firme YZ 379/221

Všetko samozrejme vydokladovať, t.j. by som tam doložil aj kopiu výpisu z firmy YZ, oznámenie DÚ o vzniknutú situáciu, dohodu medzi firmami XY a YZ o vrátení tých peňazí.
ivet.b
14.06.06,09:06
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Pripnem si k tomu orazenu ziadost o vratenie chybnej platby, kde je to vsetko rozpisane.
takze nakoniec ta jednoducha cesta je aj spravna.:cool:
evina
14.06.06,09:07
Smith, áno, ale VS je IČ DPH firmy, a to nevieme na 100%, ktoré uviedla firma yz..
ivet.b
14.06.06,09:11
Smith, áno, ale VS je IČ DPH firmy, a to nevieme na 100%, ktoré uviedla firma yz..

Firma YZ uviedla pri platbe DIC firmy XY.
Takze Smith to dobre rozpisal.
Este raz velka vdaka.
Zoltán Kovács
14.06.06,09:38
Rado sa stalo. Niekedy mám ten istý problém, hlavne keď SZČO má aj sro a príkaz si vypisuje sám a nie ja.:D