snina
23.03.16,13:38
Dobrý deň,
máme 86ročnú starú mamu,ktorá býva sama na dedine (nechce ísť k nikomu). Minulý rok k nej začal chodiť podomový predajca sladkostí, potom už k nej chodil na debaty,vysedával tam. Vysvitlo, že si začal požičiavať peniaze.Stará mama mu verí, že ich vráti. Boli sme aj na polícii,tí povedali, že nič nemôžu robiť,lebo mu ich dala dobrovoľne. Išli sme aj osobne za dotyčným predajcom a povedali sme mu nech tam nechodí. Chviľu si dal pokoj. Ale najnovšie tam zase chodí a stará mama začala vyberať peniaze z vkladnej knižky. Predajca jej nahovoril,že ju ľúbi a že si ju zoberie za ženu.. Pointa je že predajca má 31rokov. Opäť sme boli na polícii, ale že nič nemôžu robiť. Stará mama si nechce dať povedať od nikoho z nás, nebaví sa s nami a sme najhorší na svete. Čo môžeme robiť? Ďakujem!
ivka70
23.03.16,13:00
Nic, pokial je stara mama svojpravna, moze si so svojimi peniazmi robit za svojho zivota co chce.
Mozete jej dohovorit, mozete sa s nou dohodnut na tom, ze jej peniaze pomozete uschovat, ale pokial nebude ona chciet, tak neurobite nic.

A ver tomu, ze stara mama sa okradnuta ani oklamana neciti byt.
Mozno osamela ano, ale tie prve dva privlastky urcite nezdiela.

Skuste sa k nej niekto nastahovat .... aby neostavala sama.
Katy a R
23.03.16,13:01
Ťažko radiť - len nejako pekne na ňu musíte.
Je pravda, že stará mama si môže robiť so svojím majetkom to, čo ona uzná za vhodné.
nie je ani prvá, ani posledná, ktorá robí z lásky "blbosti" :)
ale ak je ona šťastná ....
Gabi03
23.03.16,13:12
skúste jej vysvetliť, že ak požičiava a dotyčný je ochotný vrátiť, tak jej pripravíte zmluvu o pôžičke, ktorú nech dá podpísať tomu dotyčnému... a potom aj ona uvidí, ako zareaguje ten dotyčný
arizona
23.03.16,14:52
Babka je uz pravdepodobne dementna,asi by ste dosiahli zbavenie svojpravnosti sudnou cestou. Skuste sa porozpravat aj s j lekarom a ist s nou na nejake psychiatricke vysetrenie. Mozno aj nejakou oklukou...

Babke tazko nieco vysvetlite, ked uz je zalubena az po usi :D Jedine nejakou fintou musite ist na nu,alebo naozaj nastahovat k nej niekoho z rodiny.
Ja by som si na vasom mieste zistila kto je ten clovek,jeho adresu,pripadne rodicov,ci surodencov...
Ja by som milu babku potom posadila do auta,nech sa pekne vyoblieka a hajde,ideme na navstevu k zenichovi a jeho rodine. Ved sa patri s rodinou a zenichom dohovorit dolezite veci okolo svatby,nie?

A milemu zenichovi by som povedala,ze som mu priniesla na par dni nevestu,aby aj ona spoznala jeho rodinu. Blizia sa sviatky,mozno budete mat stastie a najdete jeho najblizsiu rodinu doma...
A peeekne nahlas! Na cely dom,na celu ulicu...nech si aj susedia uziju " bliziacu sa svatbu" a nech mozu aj oni zablahozelat zenichovi :D

Alebo...nemate v rodine nejakeho zdatneho chlapa,ktory by si ho pockal a zratal mu rebra a vytlkol blbosti z hlavy?
Mila123
23.03.16,14:54
ak je veriaca, verí kňazovi, šla by som takouto cestou......
misoft
23.03.16,14:56
Takého to "odkundesa" je vhodné zatiahnuť niekam za roh a "povedať" mu to jasne po slovensky.....pár dobre mierených vzduchom chladených mu asi niečo pripomenie...ale bez svedkov!!!
Katy a R
23.03.16,15:39
prečo by mala byť dementná ... kvôli veku? Alebo preto, že sa "nebavi" s rodinou? nemôžme vedieť, že prečo to tak je.
A láska kvitne v každom veku ... a ja by som jej dopriala šťastie :)
misoft
23.03.16,15:41
No to je celkom dobrý nápad.... Ak neverí rodine, skôr uverí sluhovi božiemu.... Len mu je najskôr potrebné vyjasniť, wo co go...a on - ak je rozumný - nájde spôsob, ako ju od toho odhovoriť....
aktaK
23.03.16,16:34
joj, ale som sa dobre zasmiala, že zalubená až po uši :)
arizona
23.03.16,16:52
Nie kvoli veku,ale kvoli tomu,ako sa sprava,co hovori a pod.
lujza.j
23.03.16,16:54
By som mu taku reklamu urobila aj...hajzel:(
vulxy
23.03.16,17:02
davam uzitocne ,uz davno som sa tak nezarehotal...vraj ku knazovi ......
Katy a R
23.03.16,17:21
no tak možno si chce užiť - vari nemôže? veď sú to jej peniažky. a ktovie prečo odmieta rodinu?
v takomto veku už len musí sedieť doma a nasporené peniažky dať potomkom?
Ak by šla za kňazom - a potom venovala všetky peniažky na kostol - možno ani to by sa rodine nepáčilo ?
mareko
23.03.16,18:27
arizona, super príspevok :D :D :D som sa pobavila. Úplne nejsamlepšie riešenie :D :D :D
arizona
23.03.16,19:24
Katy,z mojich doterajsich prispevkov asi vies ze ja som tiez zastancom toho,nech si kazdy urobi so svojimj peniazmi co chce. Ale tuto sa ani nejedna o zachranu babkyneho majetku,ako skor o to,ze nejaky vychytraly podvodnik zneuziva stareho cloveka! A babka asi nie je jedina...mozno je podvedenych a okradnutych viac.
nikdyneklam
24.03.16,14:18
juj, zasmiala som sa...ale je to naozaj dobrá rada-vziať babku k ženíchovi...:) ,aj ked je smutné, že sa nájdu hentakí....
felix1
24.03.16,20:27
Pouzi okamzite PRIMERANU obranu ( vsetky prostriedky aj na hrane zakona ktore budu v tvoj prospech) co znaamena vsetko co bude ucinne pre tvoju ochranu a nepouzitelne proti tebe !!! Ak nevies citat medzitaidky zostava ta v dalsom prispevu uz len polutovat.
Katy a R
24.03.16,20:50
to ako mne sa vyhrážaš? - a či aký máš problém?
Prečo neradíš zadávateľke?
profesional
25.03.16,11:13
Vždy je možné voči tomu človeku zakročiť ručne stručne tak, aby to bol len priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. A pritom pre neho to bude účinná vỷstraha. :-) Týmto nikomu neradím či neodporúčam porušiť zákon. :-)
buchač
25.03.16,14:05
Hm...ja by som povedal, že nenormálnosti a chorých je tam viacero jedincov.
Ale pekne po poriadku :

1. Starká je pravdepodobne chorá...má možno aj dvoch kámošov meno Parki a Alzík. Tým pádom je aj nenormálna...no za svoj stav ale nemôže.

2. Mladý je nenormálny...na to musí byť už poriadny žalúdok, že dokáže tvrdiť niečo o láske...
Ale šak láska nepozná hraníc...akurát len výšku konta.

3. Nenormálna je celá rodina, že takéto niečo dovoľuje aj naďalej po prevalení sa prvej pôžičky.


Záver ?
Mladý by mal už dávno hubu rozbitú....holt, ale ja som normálny.;)
korela
25.03.16,18:06
Len či babka nerobí schválnosti rodine, ak by bola "zanedbávaná". Do hrobu si peniaze nevezme.
A môže byť zdravšia ako dnešné 60-ky, aj páliť jej to môže ešte veľmi dobre, odchovaná zrejme na domácej úrode a pod. S pohybom.
Ja tu chápem každého, veď i ja to tak vnímam, starší človek sa mení, ja by som postrážila kataster. To by babku zložilo.
Inak, skôr je dementná rodina so súčasným prístupom.
Katy a R
25.03.16,18:17
ak by toto urobil chlap v takomto veku - tak by to okolie zobralo skoro normálne - že našiel si mladú - chce si užiť, potešiť sa. Možno len nejaké výčitky - že "zlatokopka" . Ale ak to spraví žena ....? (zlatokopky sú aj mužskom rode) .
A ozaj nemôžme vedieť podľa toho zadania - že aká je vlastne skutočnosť. (že kto by si mal spytovať svedomie) .
korela
25.03.16,20:24
Veru, pekne si to napísala.
uctovnicka12
27.03.16,11:09
Asi je treba tráviť viac času so starou mamou, príp. jej zavolať keď sa inak nedá. Ak to zaľúbenie nie je dôsledok Alzheimera, alebo stareckej demencie, je treba sa zamyslieť nad tým, kde sa stala chyba. Všetko sa dá keď sa to chce a keď si rodina sadne a všetci si trošku upracú priority. Rodina ktorá sa trošku snaží byť v kontakte s osamelými blízkymi by mala aj bez lekára posúdiť, či je to zdravotným stavom alebo nie. To, že sa stará mama cíti osamelo je vážnejší problém ako prázdna vkladná knižka.
felix1
28.03.16,09:12
Tebe sa vyhrazam ? Ty si ten podomovy predajca ? Pripojil som to k tvojmu prispevku ako iny pohlad na problem ako je ten tvoj (,,nie je ani prvá, ani posledná, ktorá robí z lásky "blbosti" ale ak je ona šťastná ....,,) .
Katy a R
28.03.16,11:59
tak som to celkom nepochopila ;) - samozrejme, že všelijako to môže byť (zo zadania nemôžme vedieť). to bol môj pohľad - keby mne napr toto rodina spravila - tiež sa s nimi nebavím. a ešte keby to zavesila vnučka na net ?!
A ruku na srdce - keby šlo o chlapa - tak ho ešte kamaráti v krčme po pleci potľapkávajú (že aký je borec) ;)