startrun42195
24.03.16,15:30
Ako môžem opraviť dve situácie, ktoré vznikli v sro:
1. Platba za zrkadlo, internetbankingom omylom poslaná z sro účtu, nie súkromného ... môžem to ja ako konateľ sro vrátiť cez pokladňu? Išlo o rok.2015, neplatca
2. Toto je už zložitejšie. SRO si prenajíma nehnuteľnosť od občana. Výmer dane z nehnuteľnosti znie na meno občana. Daň bola v priebehu roka platená na tri splátky z sro účtu. Medzi SRO a občanom je riadna zmluva, dohodnuté nájomné + SRO má platiť daň, ale ten výmer znie na meno občana. Vraj to pri kontrole neprejde. Má/môže túto výšku dane občan vrátiť do SRO cez pokladňu?
Ďakujem vopred srdečne.
KEJKA
24.03.16,16:50
1. konateľ vráti sumu napr, na účet, alebo aj cez pokladňu.
2. sro má zaúčtovať záväzok voči občanovi a podľa zmluvy súčasťou nájmu je aj DzN, aspoň zo zadania to tak vyplýva. Podkladom pre účtovanie nie je výmer na občana, ale zmluva. Platby sa účtujú na vyrovnanie záväzku. Kedže zrejme sa platili priamo na účet inštitúcie, máš starosti, ale pri správnom zaúčtovaní sú neopodstatnené.
Občan musí priznať celý príjem z nájmu, pričom výmer DzN, an ktorý ma doklad, môže použiť na zníženie základu dane. Mne z toho vychádza, že problém má (alebo môže mať) skôr občan ako sro.
startrun42195
24.03.16,17:43
Ďakujem za obsiahlu odpoveď, ale poprosím ´´pomôcť´´ doklepnúť bod 2. Nechcem aby mal občan problém. Je to rodina. Ano platilo sa z sro účtu správcovi. Traja surodenci dochodcovia prenajimaju nehnutelnost, kazdy dostane 2.400, po odcitani oslobodených 500 výška u kazdeho nepresahuje 1901,36, takže danové nepodávajú. sú aj v LV zapísaní ako traja vlastníci, ale ten výmer je písaný na jedného. teraz je info kompletné snad. preco by mal mat obcan problem? ze sro zaplatila za neho dan sa berie ako jeho príjem? dakujem.
KEJKA
24.03.16,19:07
je to jeho príjem ako súčasť nájmu, napísala som to v odpovedi.
výmer si spoluvlastníci môžu podľa mňa rozdeliť medzi sebou.