radhino
24.03.16,17:13
Dobry den, som zivnostnik - neplatca DPH. Chcem si zriadit eshop. Mam uz zopar dohodnutych dodavatelov, len neviem ci mam ostat neplatca DHP, alebo sa dobrovolne stat platcom DPH? respektive neviem ci sa mi to oplati stat sa platcom DPH? mate s tym niekto skusenost? Dakujem za kazdu dobru radu
KEJKA
24.03.16,16:18
pokiaľ tvoji odberatelia sú občania, tak netuším, prečo zvažuješ registráciu k DPH.
Doteraz ako SZČO ti to na um neprišlo?
radhino
24.03.16,16:27
dodavatel mi poskytol cennik produktov s cenou bez DPH/s DPH, tak neviem ako to je keby som bol platca DPH - ktora cena by pre mna v tedy platila?
jslancik
24.03.16,16:36
kvôli tomu, aby si zistil, ktoré ceny pre teba platia, si sa chcel stať platcom DPH? hm, rozumná odpoveď :D
v konečnom dôsledku to na cenu vplyv nemá, či si platca, alebo neplatca. Drvivá väčšina tvojich zákazníkov budú fyzické osoby nepodnikatelia, takže platcovstvo DPH ti neposkytne žiadnu výhodu, iba samé zbytočné starosti.
PS: to píšem ako prevádzkovateľ e-shopu + platca DPH :D
radhino
24.03.16,16:42
asi som to zle formuloval, v konecnom dosledku som sa chcel dozvediet ake su vyhody platcu DPH vs. neplatca DPH.
jslancik
24.03.16,16:43
ako vravím. v tvojom prípade žiadne.
radhino
24.03.16,16:46
dakujem
KEJKA
24.03.16,18:09
cenník som nevidela, ale ak je ddávateľ tuzemská osoba, tak vždy bude fakturovať s DPHčkou, (hm, od 1.1.2016 sú výnimky, ale to nebudem komplikovať)
neplatiteľ zaplatí celu sumu s DPH a dalej predáva bez vyčíslena DPH
platiteľ DPH si DPHčku môže odpočítať, ale ďalej predáva a odvádza DPH z tržieb.