Pasoludo27
25.03.16,14:52
V roku 2010 som si kupil byt v novostavbe v OC 100.000 € + technicky zhodnotil o kuchynsku linku v OC 5.000 € a elektrospotrebice v OC 5.000 €.
Zaradenie do obchodneho majetku z dovodu prenajimania bytu zacalo v roku 2015 - pri vypocte rocneho odpisu budem vychadzat z obstaravacej ceny 105.000 € alebo mozem do technickeho zhodnotenia zaradit aj elektrospotrebice, cize z OC 110.000 €? Alebo dane elektrospotrebice odpisujem samostatne a podla inej odpisovej skupiny? Dakujem.
kukučka
25.03.16,22:02
Byt má oveľa dlhšiu životnosť ako nábytok, takže samostatne byt a samostatne nábytok plus elektro?
Consultix
27.03.16,16:00
Podla mojho nazoru je kuchynska linka vybavenim bytu a nie sucastou nehnutelnosti. Rovnako, ako spotrebice.
Pasoludo27
27.03.16,17:06
Dobry den, dakujem za odpoved.
Vychadzal som z par.29-Technicke zhodnotenie HaNM, kde sa pise, ze:
(1)"Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú
výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy,107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri
jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie."
(2)"Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické
zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky
považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť
vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného
majetku."
Kuchynska linka je modernizaciou, prevysuje hodnotu 1.700 € a hlavne je pripevnena napevno k nehnutelnosti. U elektrospotrebicov som si nebol isty, kedze tie by mohli spadat pod bod (2) , ktory vyssie uvadzam.
Aky maju nazor ostatni? Dakujem.
Consultix
27.03.16,17:35
Tento vyklad ale spociva v tom, ci je, alebo nie je spojeny dany predmet pevne so stavbou. Zakon pri techn. zhodnoteni, modernizacii a rekonstrukcii riesi len sumu obstarania, nie stavebnotechnicke riesenie. Je jasne, ze zamurovana vana je sucastou stavby. Ale kuchunska skrina je podla mna nabytok, aj ked je zavesena na stenu. Ved aj kniznica by sa mala ukotvit o stenu aby sa neprekotila, takze 'pevne spojenie" tam bude :)
V pripade vstavanych spotrebicov moze byt otazna len samostatna funkcnost, teda ci je to samostatna vec, alebo subor hnutelnych veci.
Pasoludo27
27.03.16,17:41
:) dakujem za kazdy nazor... Je ale teda mozne kuchynsku linku povazovat za technicke zhodnotenie bytu a teda i navysenie obstaravacej ceny samotneho bytu a odpisovat to z tejto navysenej ceny? Spotrebice by som zahrnul do odpisov.skupiny 2 (6 rokov). Dakujem.
karakul
27.03.16,18:22
"Výdavky na technické zhodnotenie nehnuteľnosti, ako aj výdavky na jej opravy a udržiavanie, sú daňovými výdavkami iba v prípade zaradenia nehnuteľnosti do obchodného majetku.

Nákup novej kuchynskej linky, jej montáž, ako aj vybudovanie vodovodných rozvodov na práčku patria medzi výdavky na technické zhodnotenie nehnuteľnosti."

Odpovedala Patrícia Macíková, hovorkyňa finančnej správy

Čítajte viac: http://magazin.reality.sme.sk/c/7125860/pytate-sa-vydavky-pri-prenajme-a-montaz-kuchynskej-linky.html#ixzz448IPkdjC


... tu máš jeden starší pokyn MF SR: www.eknitra.sk/data/98778487.pdf

kde sa uvádza, že medzi vybavenia stavby, ktoré sú jej súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine patrí aj:

1.11 Zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek
Pasoludo27
27.03.16,18:32
Dobry den,
nehnutelnost je ZARADENA do obchodneho majetku a je aj jasne, ze nakup kuchynskej linky je technickym zhodnotenim nehnutelnosti.
Otazkou je, ci:
1/ hodnota kuch.linky (5.000 €) sa moze pripocitat k hodnote nehnutelnosti (100.000 €) a odpisovat to spolu 40 rokov, alebo
2/ hodnotu kuch.linky sa odpisuje samostatne v odpis.skup.2 po dobu 6 rokov?
Dakujem.
karakul
27.03.16,18:58
... viď dodatok v mojom príspevku
Pasoludo27
27.03.16,19:20
dakujem ;) ...
Benko
12.05.16,06:30
Podľa všetkého má byť kuchynská linka ako súčasť budovy a odpisovaná 40 rokov spolu s budovou, ako aj všetky vstavané skrine a aj obklady na stenách. Len si neviem predstaviť, čo budem robiť, keď si po 5 rokoch vymením kuchynskú linku alebo zmením obklady na stenách.