nikuska1111
26.03.16,09:36
Na základe Zmluvy o prevode obchodného podielu zo dňa 18.8.2015 súkromná osoba odkúpila 100%-ný obchodný podiel, ktorého nominálna hodnota v peňažnom vyjadrení predstavuje 5000 Eur od spoločnosti Beta s.r.o..
Podľa Zmluvy o prevode obchodného podielu zo dňa 18.8.2015 by mal nový spoločník previesť kúpnu cenu spolu vo výške 5590 Eur na účet spoločnosti Beta s.r.o. vedený v Tatra banke v deň podpisu tejto zmluvy. Nový spoločník vložil na účet spoločnosti Beta s.r.o. dňa 24.8.2015 iba 590 Eur a základné imanie vo výške 5000 Eur vložil do pokladne svojej novej odkúpenej spoločnosti Alfa s.r.o..
(Podľa Zmluvy o prevode obchodného podielu (dátum podpisu zmluvy: 18.8.2015):
"Prevádzajúci ako jediný spoločník vykonávajúc kompetencie valného zhromaždenia rozhodol o prevode celého svojho obchodného podielu, tj. 100%, ktorého nominálna hodnota predstavuje v peňažnom vyjadrení 5000 eur na nadobúdateľa – Janko Ferko, trvale bytom ............................................., ktorý tento obchodný podiel prijíma.
Prevod sa uskutočňuje odplatne a to za sumu 5 590 eur. Kúpna cena za spoločnosť bude uhradená na účet spoločnosti Beta s.r.o. vedený v Tatra banke č.......v deň podpisu tejto zmluvy.“)

Bývalý konateľ spoločnosti Alfa s.r.o. vybral z účtu ZI vo výške 4987 Eur (dňa 25.8.2015) - nemohol vybrať 5000 Eur, lebo z účtu boli stiahnuté poplatky a zostatok na účte po výbere je iba 0,86 Eur.

Deň zápisu spoločnosti Alfa s.r.o. do Obchodného registra je 12.8.2015.
Vznik funkcie nového jediného spoločníka, zároveň aj konateľa: 30.8.2015
Bankový účet spoločnosti Alfa s.r.o. bol otvorený ešte 30.6.2015. Základné imanie vo výške 5000 Eur previedol na tento účet pôvodný spoločník Beta s.r.o. dňa 30.6.2015.

Ako mám zaúčtovať založenie – vznik spoločnosti, splatenie základného imania, počiatočný stav na bankovom účte? Prvý účtovný prípad bude k 12.8.2015, alebo treba nejakým spôsobom zúčtovať aj zmenu v obchodných podieloch? ďakujem
Consultix
27.03.16,15:57
Takyto misung som tu uz davno necital...
Ale v prvom rade si ma Beta vymahat od tej fyzickej osoby tych 5000 EUR, kedze ta cast ceny obchodneho podielu nebola uhradena.
Nie je jasne, aky je vztah medzi Beta a Alfa. Ten nadobudatel si zalozil novu firmu, do ktorej vlozil ZI, ale pises, ze byvaly konatela Alfy vybral peniaze z uctu. No tak nech ich vyuctuje na co ic pouzil, Je ten byvalu konatel Alfy ten nadobudatel, alebo??
Toto je tu Porada. Sluzi na to, aby sme si pomahali, do coho ale nezapada lustenie logickyh hadaniek a hladanie riesenia na to, ze zase dalsi podnikatel nevie sa spravat podla zakonov a neuvedomuje si, co je to pokladna a hotovost spolocnosti, ze to nie su jeho peniaze. Takehoto klienta by som vyrazil dverami tak, ze by to nemalo obdobu. :)