Miroslav Štrba
28.03.16,12:53
Dobrý deň,

po zaregistrovaní sa na daňovom úrade kvôli začiatku prenajímania bytu mi prišiel z daňového úradu list, kde mi pridelili číslo účtu, na ktoré mám daň uhrádzať. Hneď prvý účet je na dane z príjmov fyzickej osoby. Znamená to pre mňa, že na tento konkrétny účet mám posielať aj preddavky na daň z dohody o brigádnickej práci študenta, t.j., že už ich nebude zamestnávateľ odvádzať, kam ich odvádzal doteraz? Prípadne, že on ich už za mňa vôbec nemá odvádzať a to si budem musieť zabezpečovať ja?

Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

S pozdravom,

Miroslav Štrba
Anik
28.03.16,11:48
pri príjmoch podľa § 5 - závislá činnosť -dane za Teba rieši zamestnávateľ
Ak však máš aj iné príjmy ako podľa § 5 potom si zoberieš od zamestnávateľov potvrdeniia o príjme zamestnávateľ Ti už potom nemôže urobiť ročné zúčtovanie dane
prostredníctvom daňového priznania vysporiadaš všetky príjmy a vtedy ak Ti výjde
daňová povinnosť platíš daň na spomínané číslo účtu
Miroslav Štrba
29.03.16,19:14
Čiže to znamená, že už za mňa teda zamestnávateľ nebude odvádzať preddavky a bude mi posielať výplatu bez strhnutej dane? Alebo som to zle pochopil a na dané číslo účtu mám posielať úhrady len v prípade, že celková daň, ktorú mám za daný rok uhradiť je vyššia ako už zamestnávateľ z môjho platu odviedol? Ďakujem
veronikasad
29.03.16,19:29
Ak máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, základ dane sa znižuje o mesačnú NČZD. Ak máš DoBPŠ s odvodovou výnimkou, daň strhávanú nebudeš mať, lebo základ dane je nižší ako mesačná NČZD.

Na učet, ktorý ti DU pridelil budeš platiť len daň z daňového priznania, príp. preddavky na daň z príjmu - nie zo závislej činnosti.
Katy a R
29.03.16,19:32
len tá druhá časť - t.z., že keď spravíš DP - a výjde ti ešte nejakú daň platiť, tak na tento účet pošleš! Dobre si to číslo doma odlož - je to na večné veky;)