myso
14.06.06,13:06
Ahojte! Mate niekto z vas skusenosti s podnikanim slovenskeho zivnostnika/ resp srocky v Rakusku v IT oblasti? Moja situacia:
Mam moznost pracovat v Rakusku ako IT konzultant/programator. Forma podnikania by bola zivnost alebo sro. Vykon prac by bol ciastocne v rakusku a ciastocne na slovensku, predpokladam ze v pomere 3:2, alebo 4:1 - a to z dovodu neprekrocenia 180dni v rakusku(aby som nemusel platit dane tam).
Aka forma podnikania by bola podla vas najefektivnejsia?(Nielen z hladiska penazi, ale aj agendy, pracovnych povoleni, odvodov....)
1.zivnost - nevyhoda - prilis velke odvodove zatazenie, rucenie celym majetkom
2.sro - jediny spolocnik a konatel (do buducna problem kvoli neplateniu odvodov)
3.sro - v ktorej by som bol zamestnancom ("problem" s pracovnym povolenim)
4.sro(spolocnik+konatel) + zivnost (platenie odvodov)

Je 4. moznost vobec realna?
Vdaka za kazdu radu!
mYso
myso
16.06.06,18:22
Najde sa niekto ochotny debatovat na tuto temu?
mazac
04.10.12,10:46
Ahoj myso, aj ked je tato tema dost stara, som teraz v dost podobnej situacii,

praca v IT v rakusku, trvaly pobyt BA, dochadzam denne, momentalne pracujem ako zamestnanec ale rad by som presiel na formu s.r.o.

Vedeli by sme plz skontaktovat ?
kvasar27 [at] gmail [dot] com

uvitam kazdu radu.
JUDr. Pavol Kollár
04.10.12,15:46
Poznám viacerých IT-ečkárov, ktorým som zakladal s.r.o. len na účel, že pracujú v Rakúsku ako IT. Je to najefektívnejší spôsob práce, pretože každý IT-ečkár pracuje prakticky aspoň jeden až dva dni v týždni "doma". Je to zmluvný vzťah Rakúska firma - Slovenská firma. Neviem načo by Vám bola aj s.r.o. aj živnosť, to som nepochopil.
mazac
04.10.12,18:03
Dobry den p. Kollar, zivnost rozmyslal len zakladatel temy, mna zaujima iba praca cez s.r.o.

Zatial dochadzam do Rakuska denne takze asi nepatrim k vacsine ITckarov :)

Co ma zaujima, ci nebudem musiet danit v Rakusku, kedze budem viac ako 183 dni pracovat v AT, aj ked prakticky tam budem len pocas pracovnej doby - vecer idem domov na SVK. Ak by mi nahodou danova povinnost vznikla, bola by len z platu, ktory by som si ako Slovenska s.r.o. urcil ? Nie je mi to celkom jasne.

Dakujem
profesional
05.10.12,07:45
a zaklade zmluv o zalozeni a fungovani EU a Lisabonskej zmluvy je to uplne pripustne. EU je jeden velky celistvy priestor a neexistuju v nom hranicne bariery. Takze je jedno ci budes v AT podnikat ako slovensky zivnostnik, alebo slovenska S.R.O.
mazac
05.10.12,08:25