milagros208
29.03.16,09:37
Zdravím. Našla som na internete článok od p. Mihála http://blog.etrend.sk/mihalblog/otec-na-materskej.html. Tiež rozmýšľame s manželom využiť možnosť vyčerpať materské aj naňho. Od 1.7.2016 by som chcela nastúpiť do práce a manžel by nastúpil na materskú dovolenku napr. 4.7.2016? Je možné, aby som si dala odňať poberanie rodičovského príspevku k 3.7.2016? Bola som aj na úrade práce spýtať sa, či je možné požiadať o odňatie rodičovského príspevku aj uprostred mesiaca, aby som za ten mesiac neprišla o tých 203 €, ale tam mi povedali, že mám požiadať o odňatie ku koncu mesiaca. Nemala som však pocit, aby boli v tejto otázke nejakí zbehlí. Nevie niekto poradiť? Tiež by som chcela vedieť s akým predstihom mám o odňatie rodičovského požiadať, keďže ku žiadosti o materské musí manžel doložiť z úradu práce, že si nepožiadal o rodičovský príspevok a ja, že ho nepoberám. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
30.03.16,13:33
akurát teraz sme to riešili. Otec mesiac vopred oznámil zam-ľovi plánovaný nástup na materskú.
matka si už vybavila ukončenie RD a tiež ju prehovárali, že to má urobiť ku koncu mesiaca - ale to v zákone nikde nie je, napokon jej to podpísali k 20.3. Takže sa netreba nechať odbiť, ale trvať na svojom.
Teraz čakáme na papiere. Otec požiada o materské, ked tie potvrdenia budú., ved aj tak MD vyplácajú spätne, takže máme čas.
Oliverka
31.03.16,06:58
Už sme to 2 razy riešili :-). O odňatie RP sme požiadali k danému dňu, lebo nasledujúci nastupuje manžel na materskú. Netreba to riešiť vopred, nie je to nikde striktne dané. O nejaký čas prišlo domov vyrozumenie, že je pozastavený RP a to sme zaniesli do Sociálnej poisťovne. Všetky ostatné papiere tam už mali, len čakali na rozhodnutie z UPSVAR.
luculiksz
31.03.16,12:59
Dobrý deň, dlho som nevedela nájsť žiadnu diskusiu na túto tému. My s manželom toto práve riešime. Ja som nemala nárok na materskú tak som ihneď po pôrode nastúpila na rodicovskú. Prešlo 8 týždňov a manžel by chcel nastúpiť na materskú, keďže on má na ňu nárok. Chcel by nastúpiť na materskú od 1.5.2016. Dnes podal zamestnávateľovi o tom oznámenie. Ako máme ďalej postupovať? Kedy si ja mám podať na UPSVaR žiadost o odňatie rodičovského prispevku, keď si manžel podá žiadosť do sociálnej poisťovne, že nastúpi k 1.5.? Viem že sa na sociálnej poisťovni prikladá ešte nejaká dohoda/čestné prehlásenie medzi matkou a otcom o prevzatí starostlivosti, rodný list a teda aj rozhodnutie z ÚPSVaR ze nepoberame na dieta dodičák? Vopred ďakujem za info.
luculiksz
31.03.16,13:38
Mozem sa spytat, lebo riesime tu istu vec. Manzel chce nastupit na matersku od 1.5. 2016 kedy si mam ist na UPSVaR podat ziadost o odnatie rodicaku? a k akemu datumu mam ziadat o odnatie? k 30.4. s tym ze manzel nastupuje na matersku den na to? Dakujem za info
KEJKA
31.03.16,14:07
ano tak - k 30.4. ukončenie poberania RD.
vybav si to hned, ved na počkanie to nedajú.
luculiksz
31.03.16,14:15
Myslela som ci by to nestacilo podat niekedy v aprili, lebo neviem ze ked to podam napr. zajtra ci este za april rodicak dostanem. A dalsia vec ak ukoncim rodicak tak by som to mala nahlasit aj v socialnej poistovni koli dochodkovemu? Ci to az potom ked mi pride nejake to rozhodnutie o zruseni?
Oliverka
31.03.16,18:17
Ak chcete nastúpiť 1. mája, stačí koncom apríla ísť na ÚPSVAR, nahlásiť zrušenie RP a uviesť dátum, odkedy. Rozhodnutie nedostanete hneď,pošlú Vám ho domov. Manžel zájde týždeň - dva pred nástupom do Sociálnej poisťovne, vypýta si tlačivo (to isté, ako žene pri nástupe na materskú dáva gynekológ). Tlačivo dá potvrdiť zamestnávateľovi (je tam iná kolónka než pre tehotnú ženu), ktorý vyznačí dátum, kedy manžel prestal pracovať a nastúpil na materskú. S týmto potvrdeným tlačivom, rodným listom a písomným vyjadrením manželky, že súhlasí s tým, aby manžel prebral dieťa do starostlivosti od 1. mája, zájdete opäť do Sociálnej poisťovne. Oni si všetko založia a počkajú, kedy im donesiete rozhodnutie ÚPSVAR o odňatí RP. Materská sa vypláca o mesiac dozadu, zatiaľ sa to všetko postíha a prvú materskú dostanete v polovici júna. Starobné poistenie (ako poistenkyňa štátu) v Sociálnej poisťovni zrušíte koncom apríla a uvediete, že ho rušíte k 1. máju. Toto je aktuálna naša skúsenosť spred 3 mesiacov - manžel je už na tretej materskej :-).
luculiksz
31.03.16,18:25
Dakujem velmi pekne za podrobne informacie, velmi se mi pomohli :) a este ak sa mozem spytat, ak si zrusim rodicak k 30.4. tak v maji este RP dostanem?
Oliverka
31.03.16,18:54
RP sa vypláca o mesiac pozadu. Aprílový (na ktorý budete mať nárok, lebo ho ukončíte až k 30. 4.) dostanete v polovici mája. O mesiac neskôr - v polovici júna - už dostanete materskú :-)
milagros208
01.04.16,05:59
Ďakujem za odpoveď. Na internete je tu síce toho veľa popísané, ale všetko som si chcela ešte raz overiť. Hlavne, či môžeme ukončiť poberanie rodičovského a začatie poberania materského uprostred mesiaca. A keďže na kompetentných miestach som nedostala dostačujúce odpovede, tak to skúšam takto. Našla som však aj toto : "Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.
ak vznikne v priebehu mesiaca nárok na materské, oprávnená osoba bude mať nárok na rodičovský príspevok za tento mesiac, lebo splnila podmienky nároku len za časť kalendárneho mesiaca. Takže podľa tohto sa to dá. Je predsa jedno, či ide matka alebo otec na materskú z rodičovského. Včera som bola na sociálke a tam mi pani dala žiadosť o materské s tým, že potom ju mám doniesť spolu s rodným listom a potvrdením, že nepoberám rodičovský. Žiadnu dohodu medzi matkou a otcom o prebraní starostlivosti o dieťa ona nepožaduje, nevie však ako je to s inými kolegyňami. Tiež som sa spýtala, či môže chodiť dieťa do škôlky ak je otec na materskej / možno nastúpi do inej práce/, nevedela jednoznačne odpovedať. Vraj to doteraz neskúmali.
MartaRB
04.04.16,12:47
Môžem sa opýtať ako to je s materskou chlapa ak je živnostník?? Tiež uvažujeme o tejto alterantíve, ale neviem presne ako sa vypočítava materská pre živnostníka-muža? dakujem
milagros208
11.04.16,06:08
Na stránke sociálnej poisťovni som našla toto : Manželka poberá na naše dieťa rodičovský príspevok, ja by som si chcel uplatniť nárok na materské. Je možný takýto súbeh poberania rodičovského príspevku a materského?

Nárok na materské si môže okrem matky dieťaťa uplatniť aj otec, podmienkou samozrejme je splnenie všetkých zákonom stanovených podmienok. Jednou z nich je aj skutočnosť, že nárok na materské otcovi nemôže vzniknúť, ak matka dieťaťa poberá materské alebo rodičovský príspevok. Takýto súbeh teda možný nie je.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa upozorňuje, že na rozdiel od materského, nárok na ktorý môže vzniknúť alebo zaniknúť v ľubovoľný deň v mesiaci, rodičovský príspevok úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nevypláca v alikvotnej čiastke, ale vždy do posledného dňa v kalendárnom mesiaci. Ak matka poberá rodičovský príspevok a otec si chce uplatniť nárok na materské, mala by mať preto na pamäti, aby jeho poberanie ukončila včas.
Vaša Sociálna poisťovňa

Takže z tohto vyhlásenia som zase na pochybách. Môžem poprosiť o správu, či všetko dopadlo tak ako ste si predstavovali a rodičovský príspevok vám odňali k 20.3.2016 a teda materské uznali od 21.3.2016? Ďakujem.
Marti.ka
11.04.16,11:53
Dobrý deň. Tiež by ma zaujímalo ako to naozaj je. Je možné ukončiť poberanie rodičovského príspevku ktorýkoľvek deň v mesiaci a materské poberať od nasledujúceho dňa? Má to už niekto "odskúšané"? Ďakujem.
milagros208
12.04.16,12:00
A toto mi prišlo z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Dobrý deň,
Platiteľa rodičovského príspevku môžete požiadať o jeho odňatie s dátumom od 4.7.2016, platiteľ Vašej žiadosti vyhovie, avšak v zmysle zákona o rodičovskom príspevku tento Vám patrí za celý kalendárny mesiac, aj keď spĺňate nárok na jeho výplatu za časť kalendárneho mesiaca (od 1.7.2016 do 3.7.2016). Platiteľ vydá rozhodnutie o odňatí rodičovského príspevku od 1.8.2016, nakoľko rodičovský príspevok sa nevypláca za dni ale za celý kalendárny mesiac.
Otec dieťaťa požiada sociálnu poisťovňu o materské od 4.7.2016 a ak spĺňa podmienky nároku, sociálna poisťovňa rozhodne o priznaní materského, čo nemá žiaden vplyv na výplatu rodičovského príspevku, ktorý by bol Vám vyplatený na celý kalendárny mesiac júl 2016.
Platiteľ Vás informoval správne o odňatí rodičovského príspevku, jeho odňatie nie je v zmysle zákona možné odo dňa 4.7.2016.



S pozdravom



Mgr. Jana Kovárová

Metodik OPHN a ŠSD

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
milagros208
13.04.16,06:19
Chcela by som sa len spýtať, či ste o odňatie žiadali aj uprostred mesiaca, alebo ku koncu mesiaca.
milagros208
16.08.16,10:17
V prípade, že by to ešte niekto potreboval. O odňatie rodičovského príspevku som požiadala k 3.7.2016 z dôvodu, že manžel si chce požiadať o materské od 4.7.2016. Rodičovský príspevok mi odňali až od 1.8.2016, pretože som splnila podmienku nároku za časť mesiaca - 3 dni. Takže rodičovský príspevok som za júl ešte dostala a manželovi vznikol nárok na materské od 4.7.2016.
anna5005
20.02.17,16:03
milagros prosim ta, ake tlacivo ste v tomto pripade predlozili na socialnej poistovni? nepotrebovali rozhodnutie, ktore bolo az k 1. nevyhovujuce pre nich?? alebo si mala nejake potvrdenie, kde bolo napisane, kedy ta vyradili z uradu prace? dakujem
anna5005
20.02.17,16:09
ahoj milagros, nevadilo im na socialnej poistovni, ze si bola vyradena az k 1.8. ? ake tlacivo si im predlozila? dakujem
milagros208
21.02.17,10:22
Manžel predložil žiadosť o materské skôr spolu s rodným listom. Neskôr sme k tomu priložili doklad o tom, že manžel nie je poberateľom rodičovského príspevku ani oňho nežiadal a tiež moje rozhodnutie o odňatí rodičovského príspevku od 01.08.2016. Sociálna poisťovňa s tým nemala žiaden problém, pretože v tom rozhodnutí sa písalo, že som o odňatie rodičovského požiadala k 03.07. z dôvodu, že manžel si požiadal o materské od 04.07.2016. A niečo v tom zmysle, že na rodičovský príspevok je nárok aj keď sa podmienka splnila len za časť mesiaca.