Diamant
14.06.06,13:42
Dobrý deň všetkým poraďákom,
máme vo firme hodne absencií, naši operátori si z toho robia dobrý deň a už vedia, že keď nemôžu ukončiť pracovný pomer dohodou, stačí im hrubé porušenie pracovnej disciplíny 2 x a sú vonku. Následky v podobe prerušenia poistenia sú mi známe. Čo však s prípadom, keď mu chcem krátiť dovolenku a už nemám akú? Keď si ju za obdibie kým bol v práci vybral(resp. jej alikvótnu časť)? Mám vymáhať už vybratú dovolenku? Teraz mám zamestnanca, ktorý ukončil pracovný pomer dohodou ku 30.06.2006, ale neprišiel do práce už od 01.júna.Poraďte mi prosím.
Tweety
14.06.06,11:45
Dobrý deň všetkým poraďákom,
máme vo firme hodne absencií, naši operátori si z toho robia dobrý deň a už vedia, že keď nemôžu ukončiť pracovný pomer dohodou, stačí im hrubé porušenie pracovnej disciplíny 2 x a sú vonku. Následky v podobe prerušenia poistenia sú mi známe. Čo však s prípadom, keď mu chcem krátiť dovolenku a už nemám akú? Keď si ju za obdibie kým bol v práci vybral(resp. jej alikvótnu časť)? Mám vymáhať už vybratú dovolenku? Teraz mám zamestnanca, ktorý ukončil pracovný pomer dohodou ku 30.06.2006, ale neprišiel do práce už od 01.júna.Poraďte mi prosím. Vybratú dovolenku, resp. jej náhradu, musí zamestnanec vrátiť, ak na ňu nemal, alebo stratil nárok, § 117 ZP.
Diamant
14.06.06,12:03
Takže mu urobím výpočet, podľa krátenia, napíšem doporučený list a vymáham? Aj s 38% poistenia alebo bez? Ďakujem si super.
JAJA11
14.06.06,13:54
Dobrý deň všetkým poraďákom,
máme vo firme hodne absencií, naši operátori si z toho robia dobrý deň a už vedia, že keď nemôžu ukončiť pracovný pomer dohodou, stačí im hrubé porušenie pracovnej disciplíny 2 x a sú vonku. Následky v podobe prerušenia poistenia sú mi známe. Čo však s prípadom, keď mu chcem krátiť dovolenku a už nemám akú? Keď si ju za obdibie kým bol v práci vybral(resp. jej alikvótnu časť)? Mám vymáhať už vybratú dovolenku? Teraz mám zamestnanca, ktorý ukončil pracovný pomer dohodou ku 30.06.2006, ale neprišiel do práce už od 01.júna.Poraďte mi prosím.

A nemá právo zamestnávateľ aj napočítať škodu, ktorá mu vznikla tým, že zamestnanec neprišiel do zamestnania a túto sumu od neho vymáhať?
azuz
15.06.06,05:07
A nemá právo zamestnávateľ aj napočítať škodu, ktorá mu vznikla tým, že zamestnanec neprišiel do zamestnania a túto sumu od neho vymáhať?
Má na to právo, ale v mnohých prípadoch sa ťažko suma vyčísluje, hlavne ak ide o administratívneho pracovníka.
Chobot
15.06.06,07:51
Vybratú dovolenku, resp. jej náhradu, musí zamestnanec vrátiť, ak na ňu nemal, alebo stratil nárok, § 117 ZP.

To je síce pravda, Tweety. Ale tu ide podľa mňa o iný problém. AK si už zamestnanec vybral celú dovolenku, znamená to, že nemá už žiadny nárok na dovolenku. A krátiť môžeš len z nároku na dovolenku. Podľa mňa vybratú dovolenku už nemôžeš krátiť, nie je z čoho, pretože jeho nárok je nulový. To ja však len môj názor, neviem, či je správny.
Tweety
15.06.06,07:59
To je síce pravda, Tweety. Ale tu ide podľa mňa o iný problém. AK si už zamestnanec vybral celú dovolenku, znamená to, že nemá už žiadny nárok na dovolenku. A krátiť môžeš len z nároku na dovolenku. Podľa mňa vybratú dovolenku už nemôžeš krátiť, nie je z čoho, pretože jeho nárok je nulový. To ja však len môj názor, neviem, či je správny. V príspevku som napísala toto:
Vybratú dovolenku, resp. jej náhradu, musí zamestnanec vrátiť, ak na ňu nemal, alebo stratil nárok, § 117 ZP.Je to iba o vrátení náhrady.
Chobot
15.06.06,08:13
V príspevku som napísala toto:
Vybratú dovolenku, resp. jej náhradu, musí zamestnanec vrátiť, ak na ňu nemal, alebo stratil nárok, § 117 ZP.Je to iba o vrátení náhrady.

TO chápem, len teraz neviem, či sme Diamant neuvideli do omylu. Chce teraz vymáhať od zamestnancov peniaze za dovolenky, ktoré si už vyčerpali a mali na ne nárok. Čo si myslíš, postupuje správne, alebo nemôže žaidať takéto niečo?
Tweety
15.06.06,08:16
TO chápem, len teraz neviem, či sme Diamant neuvideli do omylu. Chce teraz vymáhať od zamestnancov peniaze za dovolenky, ktoré si už vyčerpali a mali na ne nárok. Čo si myslíš, postupuje správne, alebo nemôže žaidať takéto niečo?
Tam mal problém s tým,. že si už vybral dopredu dovolenku, na ktorú by bol mal nárok, keby bol pracoval do 30.6., ale on chytráčisko už neprišiel do práce 1.6. Takže asi prečerpal dovolenku za ten jeden mesiačik.;) Aspoň ja som to tak pochopila.
JAJA11
15.06.06,08:20
TO chápem, len teraz neviem, či sme Diamant neuvideli do omylu. Chce teraz vymáhať od zamestnancov peniaze za dovolenky, ktoré si už vyčerpali a mali na ne nárok. Čo si myslíš, postupuje správne, alebo nemôže žaidať takéto niečo?

Ale oni na ne nemali nárok, vybrali si ich skôr ako mohli a potom ukončili neoprávnene pracovný pomer. Tam sa dá napočítať aj veľká škoda, keď je dobrý právnik.
Chobot
15.06.06,08:44
Tam mal problém s tým,. že si už vybral dopredu dovolenku, na ktorú by bol mal nárok, keby bol pracoval do 30.6., ale on chytráčisko už neprišiel do práce 1.6. Takže asi prečerpal dovolenku za ten jeden mesiačik.;) Aspoň ja som to tak pochopila.

Áno, to sa mu samozrejme bude krátiť. Lenže ja som to pochopil tak, že ona im ešte aj za absenciu chce krátiť dovolenku. Napr. do júna (kedy končí PP) mal nárok na 10 dní, vyčerpal 11 dní. Ten jeden deň je samozrejmé. ALe v júni mal A dva dni, tak mu chce ešte "strhnúť" 2 dni, takže chce požadovať vrátiť náhradu za 3 dni dovolenky. Tie 2 dni za A sa mi už nezdajú byť v poriadku.
Diamant
15.06.06,09:55
Ďakujem Vám za názory. Tak ten zamestnanec má ukončenie pracovného pomeru dohodou k 30.06.2006, k tomuto dátumu má ešte zostatok dovolenky 6,5 dňa. Lenže neprišiel do práce už od 01.júna. Takže do šiesteho mu krátim za každý deň absencie tých 6 dní a čo potom?
Tweety
15.06.06,09:57
Ďakujem Vám za názory. Tak ten zamestnanec má ukončenie pracovného pomeru dohodou k 30.06.2006, k tomuto dátumu má ešte zostatok dovolenky 6,5 dňa. Lenže neprišiel do práce už od 01.júna. Takže do šiesteho mu krátim za každý deň absencie tých 6 dní a čo potom?
Nie je náhodou chorý?
Diamant
15.06.06,10:01
Nie. NAstúpil už v inej firme.:)
Tweety
15.06.06,10:02
Nie. NAstúpil už v inej firme.:) Dala by som A.
Diamant
15.06.06,10:23
A nič viac sa už nedá robiť? Viete tým operátorom vysvetliť všetky dôsledky nie je problém, ale nejaký exemplárny príklad by ich možno umravnil.
zuza 74
23.06.06,10:47
Dobrý deň všetkým poraďákom,
máme vo firme hodne absencií, naši operátori si z toho robia dobrý deň a už vedia, že keď nemôžu ukončiť pracovný pomer dohodou, stačí im hrubé porušenie pracovnej disciplíny 2 x a sú vonku. Následky v podobe prerušenia poistenia sú mi známe. Čo však s prípadom, keď mu chcem krátiť dovolenku a už nemám akú? Keď si ju za obdibie kým bol v práci vybral(resp. jej alikvótnu časť)? Mám vymáhať už vybratú dovolenku? Teraz mám zamestnanca, ktorý ukončil pracovný pomer dohodou ku 30.06.2006, ale neprišiel do práce už od 01.júna.Poraďte mi prosím.
My sme mali tiež taký problém, vôbec aj s doručením upozornenia na hrubé porušenie prac. disciplíny, pretože on to na pošte neprebral a kým sa nám vratila zalepená obálka neprebratá ubehlo dosť veľa času. A potom ešte aj doručenie okamžitého skončenia prac. pomeru - to bol ten istý problém.Pretože pracovný pomer môže skončiť až keď dotyčný prevezme zásielku, alobo sa vráti nedoručená. Ale v niekotrom čísle PRAVDY presne toto rozoberali a : "Pri hrubom porušení prac. disciplíny z dôvodu A. môže zamestnávateľ okamžite ukončiť PP. Ide však o jeho právo a nie povinnosť ... ...Aj napriek A. na pracovisku sa pracovný pomer nekončí a ste povinná uhradiť prípadnú škodu, ktorá zamestnávateľovi vznikne pre vašu A."
Peterka
23.06.06,10:51
Ako je to s platením do zdravotnej poisťovne, pokiaľ má zamestnanec absenciu?
Martinella
23.06.06,11:01
Zdravotné poistenie sa pravdaže musí doplatiť z minim.základu 6900,-Sk.
To je 966,-Sk aj s odvodom za zamestnávateľa. Ja to pri absenciách dávam zamestnancovi celé k náhrade.Pokiaľ by to bol taký prípad, že je celý mesiac A.
Peterka
23.06.06,11:03
Zdravotné poistenie sa pravdaže musí doplatiť z minim.základu 6900,-Sk.
To je 966,-Sk aj z odovodom za zamestnávateľa. Ja to pri absenciách dávam zamestnancovi celé k náhrade.Pokiaľ by to bol taký prípad, že je celý mesiac A.
A zaplatia ?Mám informáciu že nie je to možné uskutočniť zrážkou zo mzdy.
Martinella
23.06.06,11:14
Vo väčšine prípadov áno priamo do pokladne, nerobím to zrážkami zo mzdy. Ale sú pravdaže aj také prípady, keď sa dotyčný zamestnanec ani neunúva prevziať si poštou ukončenie prac.pomeru. Aj my máme zopár takých prípadov.
V tomto si myslím je zamestnávateľ v nevýhode. Aspoň čo sa týka odvodov do zdravotných poisťovní, keďže odhlásiť dotyčného môže až po právoplatnom ukončení prac.pomeru.
bredikova
11.07.06,10:00
Znovas otváram otázku ZP počas A.
Nepochopila som ako ho mám vypočítať. Veď v tom období nemal mzdu. Napr. zákl. mzda 9000,- Sk a 6 dní A. Prosím poraďte mi ako na to.

Ešte otázka: Na SP sa dáva prerušenie a na ZP sa tiež niečo hlási?
Prosím poraďte čo všetko treba spraviť aby som to mala správne.
bredikova
11.07.06,10:32
Posúvam , poraďte prosíííím !!!!
sgm
11.07.06,10:56
Zdravotné poistenie sa odvádza pevnou sadzbou, to znamená, že keď mu vypočítaš 6 dní A, odrátaš ich od 9000 základnej mzdy, tak odvody sú len zo zvyšku... Aby som nezabudla, na tých 6 dní absencie nezabudni urobiť prerušenie poistenia pre SP.;)
Bea
bredikova
11.07.06,11:12
Ďakujem. Takže do zdravotnej poisťovne nemusím nič hlásiť. V SP som dala prerušenie. A ja som to tak počítala, ale v príspevku č.19 je uvedené:

:( Zdravotné poistenie sa pravdaže musí doplatiť z minim.základu 6900,-Sk.
To je 966,-Sk aj s odvodom za zamestnávateľa. Ja to pri absenciách dávam zamestnancovi celé k náhrade.Pokiaľ by to bol taký prípad, že je celý mesiac A.:(

A tomu nerozumiem.:confused:
sgm
11.07.06,11:22
Pokiaľ sa odvod počíta z nižšej ako minimálnej mzdy, rozdiel by som dopočítala a postupovala ako si napísala - celé k náhrade zamestnancovi.
Bea
Jana Motyčková
11.07.06,11:25
A neviem čomu nerozmuieš - keď má iba časť mesiaca absenciu? Vypočítaš mzdu, ale odvody do ZP platíš minimálne zo 6900 (ak je mesačne platený, plný úväzok).
Jana Motyčková
11.07.06,11:27
Odvod zamestnávateľa nie je možné dať zamestnancovi k náhrade - iba žeby to bola náhrada škody?