kaitreia
29.03.16,12:46
Ahojte, potrebujem si založiť českú živnosť a zrušiť tú slovenskú (kvôli pre mňa bezpredmetným SK odvodom, keďže žijem a pracujem v ČR a preto potrebujem mať zdravotné poistenie v ČR. Zisťovala som si info na internete aj telefonicky obvolávala poisťovne, myslím, že z dlhodobého hľadiska to má pre mňa väčší význam ako len zmena daňovej rezidentúry).

Mám voľnú živnosť - poskytujem webové služby a design - a okrem toho mám ešte eshop, o ktorý sa stará prevažne sestra (ako "výpomoc", odvody jej platí zamestnávateľ). Toľko na popis situácie :)

Problém: neviem ako to zariadiť alebo postupovať, ak budem mať českú živnosť, pracovať z česka na živnosť, ale zároveň chcem naďalej prevádzkovať svoj eshop na Slovensku. Budem ho prevádzkovať v súlade s českým zákonom, však? Ide mi o to, že tovar bude chodiť na Slovensko a aj zo SK bude tovar odosielaný. Bez predajne, len ako miesto príjmu a odosielania tovaru. Ako to spraviť legálne? Je nutné to zriadiť ako prevádzkáreň, alebo to ide aj jednoduchšie?

Ešte pridávam, že ten tovar je v jednej miestnosti (kancelárii) v dome rodičov (môjho trvalého pobytu), kedy im platím symbolické nájomné (do 500e ročne, aby to nemuseli dávať do nákladov) a aby som si zároveň mohla dávať do nákladov zariadenie do kancelárie.

Pardon za tak obsiahly popis, ale KONTEXT je dôležitý... :)
profesional
30.03.16,17:49
Musíš to mať ohlásené ako prevádzkáreň. Budeš ss pre účely eshopu aj naďalek riadiť slovenskými zákonmi. Dańové priznanie za prevádzku v SR budeš podávať v SR. V SR z toho zaplatíš dane. Odvody môžeš platiť vždy len v 1 krajine EÚ. Tie budeš platiť v ČR. Zároveň budeš v ČR podávaťdaňové priznanie z príjmov z ČR, ako aj h príjmov z prevádkarne zo Slovenska. Daň zaplatenú v SR si započítaš do výšky sadzby platnej v ČR a doplatíš daň zvyšnú. Takže reálne z eshopu zaplatíš daň v SR, z príjmov z ČR zaplatíš daň v ČR a odvody zo súčtu príjmov zo SR aj ČR zaplatíš v ČR.
kaitreia
06.04.16,08:36
ĎAKUJEM za odpoveď. 2 veci mi ale nie sú úplne jasné. 1) Totiž uvádzaš, že to musím mať ohlásené ako prevádzkáreň. Vo viacerých definíciách, ktoré som si na internete našla sa píše, že sklad nie je prevádzkárňou. Nebudú tam chodiť zákazníci, len príde poštou tovar, ktorý sestra odošle. Neviem sa teda dopátrať, ktorá informácia je správna. 2) Budem sa riadiť pre účely eshopu slovenským zákonom aj v prípade, že bude prevádzkovaný pod českou živnosťou (a predávať slovenským aj českým zákazníkom)?
profesional
06.04.16,13:35
Bude to prevádzkareň. Prevádzkareň nie je len to, kde chodia zákazníci. Daňové predpisy uplatňuješ tej krajiny, prevádzkarňou ktorej je obchod realizovaný a následne tiež krajiny, kde máš daňový domicil. Z hľadiska spotrebiteľského práva sa riadiš právom tej krajiny, ktoré je pre spotrebiteľa priaznivejšie.
kaitreia
06.04.16,13:46
Ďakujem za upresnenie. Tak si tú prevádzkáreň budem musieť založiť :(