Laurinkai
29.03.16,13:01
Ahojte. Vie mi niekto povedat do akej odpisovej skupiny zaradit dron-bezpilotne lietadlo? Bude pouzity na monitorovanie uzemia. Uvazujem o odpisovej skupine 4, kod 30.30.32 Ale nie som si ista. Vdaka
maska4
31.03.16,05:01
a čo takto spotrebná elektronika? odp.sk.1 26.40. nie je to lietadlo ako také....
Laurinkai
01.04.16,05:17
Vdaka. Rozmyslala som aj o kode 28.99 Ostatne stroje a pristroje na specialne ucely i.n. Ved asi by som tym nic nepokazila.
maska4
01.04.16,05:28
ODPOVED Z DU:
Dobrý deň,

postup pri odpisovaní hmotného majetku upravuje § 26 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“). Podľa § 26 ods. 1 ZDP daňovník v prvom roku odpisovania zaradí hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb do odpisových skupín. Daňovník si zaradí hnuteľný majetok SÁM, pričom rozhodujúcou skutočnosťou pre zaradenie majetku do príslušnej odpisovej skupiny je zatriedenie do kódu štatistickej klasifikácie produktov podľa činností vydanej Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) a klasifikácie stavieb.

Podľa § 26 ods. 2 hmotný majetok, ktorý nemožno zaradiť do odpisových skupín podľa prílohy a ktorého doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, sa na účely odpisovania zaradí do odpisovej skupiny 2; to neplatí pre hmotný majetok podľa odsekov 6 a 7.

Finančné riaditeľstvo SR poskytuje daňovým subjektom odborné informácie všeobecného charakteru s odkazom na príslušné ustanovenia daňových zákonov a osobitných predpisov (napr. zákon o účtovníctve), ktoré sú využiteľné pre široký okruh daňových subjektov, nie iba pre vymedzenú skupinu alebo pre jednotlivý daňový subjekt.
FR SR nie je kompetentné zatrieďovať hmotný majetok do príslušných odpisových skupín. Daňovník si zatrieďuje majetok sám podľa metodiky a vysvetliviek vydaných Štatistickým úradom (www.statistics.sk záložka „Metaúdaje, Klasifikácie“).
Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

V každom ohľade je to spotrebná elektronika....ako taká ..nevidím dôvod dať do do 2.odpis skupiny
Laurinkai
08.04.16,05:01
Mas Ty pravdu maska4, ze je to spotrebna elektronika. Vycmuchali sme na nete, volakde v Hong Kongu bola vystava spotrebnej elektroniky a tak boli tam prezentovane aj drony. Takze jednotka a styri roky. Vdaka.