Monča
04.11.04,10:14
Potrebujem stanoviť obrat pre účely registrácie DPH a potrebujem poradiť s § 31 zákona o DPH - výchovné a vzdelávacie služby. Vyzná sa niekto v tejto problematike a poradí mi? Máme živnosť na prevádzanie zákl. kurzov a opakovaných školení. Tieto poskytujeme pre úrady práce, nezamestnaných, živnostníkov i firmy. Do 30.6.2002 sme ich poskytovali na základe Kreditu z MŠ, od tohto dátumu na základe oprávnenia z ÚBP SR. V ods. 1 písm.c) § 31 sa hovorí, že takéto služby sú oslobodené od DPH, ak sú poskytované ako rekvalifikácia alebo odborný výcvik. To znamená, že ak mám v jednom kurze 5 ľudí z ÚP na základe zmluvy o rekvalifikácii, 2 nezamestnaných, ktorí si to hradia sami a ostatných z firiem, ktoré im školenie preplácajú, tak príjem od ÚP bude oslobodený od DPH, od firiem nie, od nezamestnaných, ak sú vedení v evidencii, tiež oslobodený, alebo ako to je?
A ešte k § 43 - vývoz tovaru. Vyvážam tovar do ČR pre školy, ja nie som platcom DPH, oni nie sú platcom DPH. Ak by boli oni registrovaní v čR ako platcovia DPH, tak by bol tento vývoz oslobodený od DPH?
Jankaaa
24.06.05,11:45
Potrebujem stanoviť obrat pre účely registrácie DPH a potrebujem poradiť s § 31 zákona o DPH - výchovné a vzdelávacie služby. Vyzná sa niekto v tejto problematike a poradí mi? Máme živnosť na prevádzanie zákl. kurzov a opakovaných školení. Tieto poskytujeme pre úrady práce, nezamestnaných, živnostníkov i firmy. Do 30.6.2002 sme ich poskytovali na základe Kreditu z MŠ, od tohto dátumu na základe oprávnenia z ÚBP SR. V ods. 1 písm.c) § 31 sa hovorí, že takéto služby sú oslobodené od DPH, ak sú poskytované ako rekvalifikácia alebo odborný výcvik. To znamená, že ak mám v jednom kurze 5 ľudí z ÚP na základe zmluvy o rekvalifikácii, 2 nezamestnaných, ktorí si to hradia sami a ostatných z firiem, ktoré im školenie preplácajú, tak príjem od ÚP bude oslobodený od DPH, od firiem nie, od nezamestnaných, ak sú vedení v evidencii, tiež oslobodený, alebo ako to je?
A ešte k § 43 - vývoz tovaru. Vyvážam tovar do ČR pre školy, ja nie som platcom DPH, oni nie sú platcom DPH. Ak by boli oni registrovaní v čR ako platcovia DPH, tak by bol tento vývoz oslobodený od DPH? Tému, ktorá ma tiež zaujíma som síce našla, ale neodpovedal na ňu nik. Vie niekto poradiť, čo sa týka prvej časti otázky?
adamt
24.06.05,13:03
........Potrebujem stanoviť obrat pre účely registrácie DPH a potrebujem poradiť s § 31 zákona o DPH - výchovné a vzdelávacie služby. Vyzná sa niekto v tejto problematike a poradí mi? Máme živnosť na prevádzanie zákl. kurzov a opakovaných školení. Tieto poskytujeme pre úrady práce, nezamestnaných, živnostníkov i firmy. .........
Pre školenia asi tak ako doteraz predpokladám, že máte uzatvorené niejaké zmluvy so školstvom a UP ....vtedy oslobodené od DPH
ak pre právnické a fyzické osoby - komerčne -tak +DPH
adamt
24.06.05,13:08
Ešte ten obrat .....povinná registrácia od 1 500 000 Sk za posledných po sebe nasledujúcich 12 kalendárnych mesiacov
ondrejvla
24.06.05,13:37
Potrebujem stanoviť obrat pre účely registrácie DPH a potrebujem poradiť s § 31 zákona o DPH - výchovné a vzdelávacie služby. Vyzná sa niekto v tejto problematike a poradí mi? Máme živnosť na prevádzanie zákl. kurzov a opakovaných školení. Tieto poskytujeme pre úrady práce, nezamestnaných, živnostníkov i firmy. Do 30.6.2002 sme ich poskytovali na základe Kreditu z MŠ, od tohto dátumu na základe oprávnenia z ÚBP SR. V ods. 1 písm.c) § 31 sa hovorí, že takéto služby sú oslobodené od DPH, ak sú poskytované ako rekvalifikácia alebo odborný výcvik. To znamená, že ak mám v jednom kurze 5 ľudí z ÚP na základe zmluvy o rekvalifikácii, 2 nezamestnaných, ktorí si to hradia sami a ostatných z firiem, ktoré im školenie preplácajú, tak príjem od ÚP bude oslobodený od DPH, od firiem nie, od nezamestnaných, ak sú vedení v evidencii, tiež oslobodený, alebo ako to je?
A ešte k § 43 - vývoz tovaru. Vyvážam tovar do ČR pre školy, ja nie som platcom DPH, oni nie sú platcom DPH. Ak by boli oni registrovaní v čR ako platcovia DPH, tak by bol tento vývoz oslobodený od DPH?
Prečo riešiš tento problém, keď nie si platiteľ DPH? V tom prípade ťa nemusí zaujímať či sú výchovno - vzdelávacie služby oslobodené! A keďže nie si platiteľ tak nemôžeš mať ani na faktúre pre vývoz oslobodené od DPH, jednoducho tam len napíšeš, že nie si platiteľ DPH. Veď ten tovar, ktorý im vyvážaš si mala nakúpený aj s DPH, a taká je aj jeho skladová cena.
Jankaaa
27.06.05,11:05
Pre školenia asi tak ako doteraz predpokladám, že máte uzatvorené niejaké zmluvy so školstvom a UP ....vtedy oslobodené od DPH
ak pre právnické a fyzické osoby - komerčne -tak +DPHČiže tým pádom musím rátať koeficiet, však?
ala13
27.06.05,11:21
Najprv si musite obe ujasnit ci ste alebo nie platitelmi DPH. Ak ano, musite pouzit koeficient.
Ak nie, sledujete svoj obrat, ale len z tych cinnosti, ktore nie su povazovane za rekvalifikacne a ak dosiahne 1,5 miliona za najviac 12 po sebe nasledujucich mesiacov, poziadate o registraciu.
Uctovala som jednu malu firmu, a oni povazovali za rekvalifikacne kurzy i tie, co si platili takzvani samoplatcovia alebo ich firmy.
Jankaaa
27.06.05,12:17
Sme platcovia DPH. Vie mi niekto poradiť, ak teraz vyfaktúrujem prvú takúto fa/bez DPH/ ako si mám vyrátať koeficient? V minulom roku sme takéto platby nemali. Mám to rátať až v tomto roku a dať to/ten koeficient/ odsúhlasiť DU?
Monča
15.07.05,10:41
Jankaaa, vidím, že si sa vrátila k mojej otázke. My, keďže sme mali aj nejakú výrobnú činnosť a koncom roka nám začali nabiehať vyššie platby, k 1.1.2005 sme sa stali platcami DPH. Odvtedy účtujem všetky kurzy a školenia pre firmy aj samoplatcov s DPH. Pre úrady práce už nerobím, ani sa nehlásime do konkurzov, odkedy dali do zmlúv klauzulu, že máme nájsť prácu 30 % absolventov u daného kurzu, takže problém s koeficientom nemám. Nedávno som robila kurz pre jednu firmu - rekvalifikačný kurz pre bývalého zamestnanca. Pýtala som sa na našom DÚ, odpoveďou mi bolo pokrčenie plecami, že asi tak by to malo byť... Tak som vystavila fa bez DPH, keďže v objednávke bolo, že sa jedná o rakvalifikačný kurz a dokonca pre bývalého zamestnanca, tak som aj predpokladala, že firma ani nebude mať nárok na odpočet DPH. Volala mi ekonómka, prečo som im to účtovala bez DPH, keď ostatní im účtujú s DPH. Firma vraj má odsúhlasené, že si môže uplatniť odpočet DPH, aj keď ide o bývalého zamestnanca. Je to taký systém, že do roka po rozviazaní pracovného pomeru má vyčerpať fin. prostriedky, ktoré mal bývalý zamestnávateľ vyčlenené na zvyšovanie kvalifikácie, alebo nejak tak. Volala som na úrad práce, ako to chodí, bola som prekvapená, že oni sú radi, keď im účtuje neplatca DPH. Robil im iba jeden platca, ten si neúčtoval DPH a neuplatňoval si on odpočet na vstupe, čo je logické, ale ako robil prepočty, to už neviem. A ako to urobím ja, tiež neviem, asi pomerom. Koľko ľudí v kurze, koľkí z ÚP a urobím pomer a takto potom budem účtovať aj nájom zasadačky a ostatné náklady, ktoré sa budú vzťahovať na daný kurz. No asi som Ti veľmi nepomohla, ale k danej problematike som vtedy nedostala odpoveď ani ja, dokonca ani od kompetentných. Na DÚ mi ešte povedali, že to oslobodenie od DPH pri rekvalifikácii bude iba v prípade, že vzdelávanie robíme podľa zákona č. 387/1996 o zamestnanosti, lenže ten sa ďalej odvoláva na služby zamestnanosti a tak ďalej ....