andrejkask
29.03.16,13:47
Chcela by som sa opytat ohladom predaja bytu pocas zivota tety, ktory je stale zahrnuty v testamnte i ked ona uz nezije. Moja bezdetna teta spisala testament, v ktorom je zahrnute aj rozdelenie bytu medzi deti jej sestry. Ona avsak byt este pocas svojho zivota predala (nakolko mala uraz a musela byt umiestnena do domova dochodcov). Peniaze z predaja dala mojej mame (jednej z dedicov), aby jej platila ten domov a vydavky spojene s jej starostlivostou. Avsak v tom testamente je stale byt spominany (nebol vynaty z testamentu).Bude musiet moja mama vyplacat aj ostatnych dedicov z tych penazi z bytu? Je byt uz bezpredmetny nakolko si ho teta predala sama a peniaze dala mojej mame?Dakujem za odpoved
Katy a R
29.03.16,11:50
Čo urobila teta so svojím majetkom ... to bola jej vec. (bola predsa svojprávna - či?)
Dediť po tete sa bude majetok, ktorý mala v čase úmrtia.
nanajvýš - ak darovala mamke peniaze - tak by sa to mohlo započítať ako dar. - ak ešte ostal majetok . Ale ak sa peniaze použili pre tetu - tak veľmi nie je čo započítať?
andrejkask
29.03.16,11:55
Ano bola svojpravna. Takze moja mama nemusi vyplacat bratov, kedze ona jej tie peniaze nechala za ucelom starostlivosti o nu. V case umrtia nemala uz nic.
Katy a R
29.03.16,11:57
však ste ten byt ani nenahlasovali do DK (keď ho už nemala) - a ak nemala celkom nič - tak sa aj DK zastaví.
andrejkask
29.03.16,12:01
ona ho zahrnula do testamentu este v roku 1986. Avsak po tom ako utrpela uraz a bola umiestnena v domove, musela byt predat, aby si mohla financovat drahy domov dochodcov nakolko jej dochodok na to nestacil. No nenahlasila predaj bytu notarovi, kde ulozila testament. Takze ten byt je stale zahrnuty v testamente.
Katy a R
29.03.16,12:03
ona nemusela nič oznamovať - však môže aj testament zmeniť x-krát! A tých testamentov môže byť bárskoľko - platný je posledný - ale len v takom prípade, ak nejaký majetok je!
len terazky neviem - teta ešte žije?
andrejkask
29.03.16,12:08
ona je na smrtelnej posteli. Avsak ani testament nezmenila, ten byt je tam spominany stale, lenze ona ho uz nema, predala ho
Jarka 1
29.03.16,12:09
nežije - reagovala som na toto:

"Chcela by som sa opytat ohladom predaja bytu pocas zivota tety, ktory je stale zahrnuty v testamnte i ked ona uz nezije"
andrejkask
29.03.16,12:10
este zije ale uz neprijma potravu, uz nevnima
Katy a R
29.03.16,12:10
tak to vôbec nerieš:) treba sa jej venovať radšej. už som ti napísala - že čo sa môže dediť;)
andrejkask
29.03.16,12:12
ona uz nevie ani kde je, venujeme sa jej, len moja mama nevie co bude dalej, nakolko ona sa o nu najviac stara a nevie co ma po jej smrti robit.
andrejkask
29.03.16,12:13
ano do popisu som pisala ze nezije, lebo som to nevedela jednoduchsie vysvetlit. Ale to nie je podstatne, nakolko ona uz ani nevie kde je, tak pochybujem, ze bude este nieco riesit s notarom a je od svojho bydliska asi 150km
Katy a R
29.03.16,12:15
teta to vyriešila tým, že byt predala (a podľa mňa celkom rozumne)- ozaj teraz nie je čo riešiť.
andrejkask
29.03.16,12:16
jeden z dedicov je totiz darmozrac, ktory ani nevie, ze nejaka teta zije a zhabal uz po svojich rodicov vela penazi. Nebol ju nikdy pozriet a obavame sa, ze zas bude robit len problemy. Preto sa pytam dopredu, aby sme vedeli na co sa mame pripravit
andrejkask
29.03.16,12:19
takze tie peniaze nie su predmetom dedicskeho konania, lebo teta ich nema, ale ma ich moja mama.
arizona
29.03.16,12:27
Nie, nie su
profesional
30.03.16,21:13
Testament je v časti odkazu na majetok ktorý v čase úmrtia nevlastnila nulitný. Tj. ako by v testamente príslušná časť neexistovala.