Mila123
29.03.16,15:56
Dobrý deň,

i napriek tomu, že naša firma využíva platenú službu na podávanie informácií ohľadom daní, dnes som zisťovala, (nedostala som jednoznačnú odpoveď).
Preto by som Vás chcela poprosiť, ak má niekto stanovisko FS, mohol by to uverejniť....
Otázka znie:

FO- občan SK s DIČ prenajíma 2 nehnuteľnosti
prvá č. 1 je zaradená v OM, prenájom mala cez celý rok, ale prenajaté boli z celkových 15 kancelárií iba jedna, teda odpis uvedenej nehnuteľnosti môže byť iba do výšky príjmu)
uvedená nehnuteľnosť bola kupovaná na úver, ktorý sa stále spláca, vlastník nehnuteľnosti platil aj preddavky na elektrinu i plyn, vodu a stočné. Vyúčtovanie za rok 2014 bolo vykonané v roku 2015 s výsledkami nedoplatky.
platby za daň z nehnuteľnosti a poistné a iné, ako smeti a pod. ak by som všetko naúčtovala vznikla by hlboká strata, čo podľa ZDP nie je možné.....

nehnuteľnosť č. 2, nie je v OM, platby sú iba za energie, bez dane z nehnuteľností a poistného .... prenajaté oba obchody počas celého roka, tu vychádza vysoký daňový základ.....

a mňa by zaujímalo, či môžem vrámci jedného roka umoriť stratu z jednej nehnuteľnosti na druhú?
čo s energiami a neprenajatými priestormi? v roku 2016 vznikli preplatky na energiách a tie sú príjmom pre rok 2016 aj v prípade, že si nemôžem uplatňovať všetky výdavky (z dôvodu straty?)

ďakujem

Nikto?

Mám odpoveď z FS



Marta Boráková
16:12 (pred 2 hodinami)

komu: mne
Dobrý deň,

Daňovník môže uplatniť odpis nehnuteľnosti len do výšky príjmov z prenájmu.

Podľa § 2 písm.
j) zákona o dani z príjmov základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,
k) daňovou stratou rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období.

V prípade prenájmu viacerých nehnuteľností sa zdaňuje príjem ako jeden celok, rovnako ako daňové výdavky - ide o jeden druh príjmov, preto je možné príjmy aj výdavky v úhrne.

Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov
preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak.

Daňovník môže uplatniť výdavky za energie len u časti nehnuteľnosti, ktorá slúži na dosiahnutie príjmov v súlade s uvedeným.


S pozdravom,
Marta Boráková
profesional
30.03.16,20:53
Som presvedčený o tom, že prenájom nehnuteľností je vykazovaný spoločne a preto vzájomné umorenie straty možné je.
Zita5
31.03.16,17:23
Ja som tiež z toho názoru , že nedelím príjem a výdavky na jednotlivé nehnuteľnosti , ale je to ako jeden príjem z prenájmu a k tomu patriace výdavky .