Miroslava Punová
29.03.16,20:05
Je podla vas bezpečne poslat 15 ročnu dceru na Cyprus, jej otec je tam ako vojak na misii. Nastojí na tom a tvrdí mi, že je to bezpečné. Ja mám strach. Nechcem ju pustit. Ako?
Ingrid Ondruskova
29.03.16,18:33
Uff. ja by som ani za svet!! ja mám doma skoro 13-ročnú žabu a neviem si to predstaviť, nepoviem nič nového, je to strašne ťažké obdobie...snáď až do dospelosti....držím ju zatiaľ celkom nakrátko bez ujmy na moje nervy!!
jednak ide o to, či je krajina bezpečná, to súhlasím s buchačom, dá sa nájsť na nete a urobiť si závery...ale ide aj o to, či ju jej otec dokáže "uhlídať", ak je otec workoholik...asi ťažko!!! čo bude robiť vo voľných chvíľach, keď nebude otec doma, s kým sa bude stretávať? začne fajčiť? chodiť po baroch? diskotékach? budú aj drogy? dúfam, že som zadávateľku moc nevyplašila? niekto môže oponovať, že 15-r. decko má snáď už z domu nejaké zásady a nič zlého by sa nemalo stať....odtiaľ-potiaľ....ešte aj v tomto veku /alebo práve v tomto veku kolektív a blízki priatelia vedia zamávať s puberťákom jedna-dve!!!
P.S.: nevidím v zadaní na ako dlho tam ide....ak na týždeň, tak je jasné, že otec si zoberie kvôli dcére dovolenku, takže čo som napísala hore, netreba brať až tak vážne!!!
ivka70
29.03.16,18:45
Na prazdniny? Na vikend? Ci na dlhsie?
Aky mas ty vztah s jej otcom?
- to su veci, ktore mozu znacne ovplyvnit vnimanie tvoje aj inych na celu situaciu
profesional
30.03.16,21:06
Ministerstvo zahraničných vecí SR nevydalo žiadne aktuálne varovanie pred cestovaním na Cyprus. Cyprus je člen EÚ. Aj keď nie je člen Schengenu. Je to porovnateľné s Anglickom. K tomu kriminalita na Cypre nie je nijako zvỷšená.
buchač
30.03.16,21:21
Sorry, ale pobavil som sa na dobrú noc...

Vééééľmi som sa pobavil...;) :D :D :D
jslancik
31.03.16,05:23
to isté hrozí, keď pôjde na školu na internát. chceš svoju dcéru držať pod zámkom dokedy? do smrti jednej z vás? A potom ju závetom odkážeš do kláštora :D
jslancik
31.03.16,05:25
hlavne, aby ju dcéra po príchode nepozdravila "čau, babi" :D
Ingrid Ondruskova
31.03.16,05:43
presne tak!!!
Ingrid Ondruskova
31.03.16,05:44
a na internát nepôjde...ani náááhodou!!
jslancik
31.03.16,05:51
:D
Oliwa
31.03.16,09:34
Kto tvrdí, že je to bezpečné? Dcéra alebo otec? Lebo to si dnes nedovolí tvrdiť nikto... Aj Paríž bol donedávna bezpečný, aj Brusel... To, že otec je vojak na misii, ju nijako neochráni...
Navrhujem dať si odpovede na zopár konkrétnych otázok:
1. Je dcéra samostatná v tom zmysle, že sa dokáže o seba v prípade potreby postarať, kým sa zvíta s otcom?
2. Cestovala už niekedy niekam vôbec sama?
3. Je jazykovo tak zdatná, že sa bez problémov dohovorí?
4. Vzala by ju letecká spoločnosť, ktorou by šla samu na palubu? Letecké spoločnosti majú vekovú hranicu /ktorá môže byť rôzna/, pod ktorú bez doprovodu dospelej osoby 15 r. dieťa samé nemôže letieť.
Predpokladám, že pas má, aj keď občiansky asi ešte nie...

Pred 2 dňami unesené lietadlo skončilo na Cypre... Nikdy nevieš, komu kde rupne v bedni a ako to skončí... Tentokrát to dopadlo dobre.
http://svet.sme.sk/c/20126745/na-cypre-pristalo-unesene-lietadlo-z-egypta.html
Oliwa
31.03.16,09:36
Žiadne riziko??? Stačí si pozrieť správy spred 2 dní...
Svet už dávno nie je ten, čo bol kedysi...
Vôbec nezáleží na tom, ako sa matka/dcéra/otec rozhodne, ale či 15-ročné dieťa letecká spoločnosť samé vezme vôbec na palubu. Predpokladám, že v tomto momente netušíš, akou by letela, takže ak to budeš vedieť, potom si môžeš naštudovať ich prepravné podmienky a podľa toho sa zariadiť.
Oliwa
31.03.16,09:46
Nezáleží na tom, či je otec workoholik - stačí, že je vojak :D. A ten sa riadi vojenským režimom. Je tam na to, aby poslúchal príkazy a zákazy...
Keby si mohol vziať dovolenku, tak by mohol prísť pozrieť rodinu domov on, či...?
arizona
31.03.16,10:14
Mne sa zda cela ta otazka divna...
Poznam par ludi,co chodia na misie,ale este som nepocula, ze by si tam niekto zobral dieta na dovolenku.

Mna by skor ako matku zaujimalo, kde bude dievca pocas pobytu byvat a ako bude travit cas. V kasarnach? Ci jej otec objedna nejaky hotel? Bude mat moznost byt tec s nou stale,alebo si iba odskoci pocas volna? A pod.
A tiez by ma zaujimalo, v ktorej casti otec "sluzi",nakolko Cyprus je rozdeleny na dve casti...

Mozno si Cyprus dokaze ustrazit bezpecnost v turistickych oblastiach,ale ci je to vsade, to sa neda povedat...
Dav
31.03.16,11:34
Ingrid, tak hádam vieš, ako si dcéru vychovávaš, tak prečo jej neplánuješ dôverovať? A okrem toho, tie najprísnejšie vychovávané deti sa raz z tej reťaze odtrhnú...
buchač
31.03.16,11:37
CITUJEM z môjho príspevku

...." takže v PODSTATE žiadne riziko "....
--------------------------------------------
Oliwa (Dnes 12:36) Žiadne riziko???

=============================

ODPOVEDÁM formou vety z môjho profilu ::

Schopnost POROZUMENIA citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty.
http://www.porada.sk/member.php?u=105474
bjuty smis
31.03.16,12:05
nie, nie je....
buchač
31.03.16,12:10
Oliwa (Dnes 12:46) Nezáleží na tom, či je otec workoholik - stačí, že je vojak . A ten sa riadi vojenským režimom. Je tam na to, aby poslúchal príkazy a zákazy...
Keby si mohol vziať dovolenku, tak by mohol prísť pozrieť rodinu domov on, či...?
=====================

Jak by básnik povedal :

"Na kerú máriu sa sereš do témy (ozbrojené zložky, ktorej nerozumieš ?" :confused:


P.S.:
...už máš urobené daňové ??? :rolleyes: :cool:
alaya1
31.03.16,12:20
Bez doprovodu by som 15 rocne dievca same nepustila.
buchač
31.03.16,12:49
Oliwa
Aj Paríž bol donedávna bezpečný, aj Brusel...
=======================
...a to vážne ???
...a čo je to donedávna ? To myslíš len na posledné udalosti ohľadom imigrantov a atentátov ? Tak šup-šup na to rýchlo zabudnúť...

Si ma tiež pobavila...podobne, ako profesional s tým porovnávaním ohľadom Anglicka..
buchač
31.03.16,12:54
A tiez by ma zaujimalo, v ktorej casti otec "sluzi",nakolko Cyprus je rozdeleny na dve casti...
======================
Predsa na demarkačnej čiare medzi tými časťami...;)
Ingrid Ondruskova
31.03.16,17:05
no však povolanie "vojak"...kapitola sama o sebe, len som nechcela nikoho uraziť....
no a k tej výchove:....držím sa...ohýbaj ma mamko!! ....alebo aj " dôveruj ale preveruj!!!!"
radšej prevencia ako riešiť v 16tich drogy, apod.....
buchač
31.03.16,17:34
Ingrid Ondruskova (Dnes 20:05) no však povolanie "vojak"...kapitola sama o sebe, len som nechcela nikoho uraziť....
===========================

Hm...ak je vojak kapitola sama o sebe...
Vždy lepšie, ako učiteľ...učiteľ je už diagnóza sama o sebe...a to nechcem nikoho uraziť...

...a účtovníkov ani nespomínam...;) :D :D :D
Ingrid Ondruskova
31.03.16,18:54
ale áno.....každé povolanie je je tak trochu diagnóza....treba to brať s nadhľadom!!
Oliwa
31.03.16,19:56
Buchač, aj Ty si ma pobavil... :D Hlavne, že si vymazal svoj príspevok, kde si písal, že "v podstate nič nehrozí... "
...a to vážne???
...a čo je to v podstate ?
Ja som odpovedala na základe vlastných skúseností, ktoré môžu zadávateľku dostať do obrazu. A keby jej dcéra letela na Cyprus pred 2 dňami a jej let by odklonili zrazu z bezpečnostných dôvodov na iné letisko, myslíš, že by celú situáciu sama zvládla, kým si ocinko pre ňu príde?
Ak je to neužitočné náhodou od Teba, strč si ho niekam... Môj príspevok je určite užitočnejší, ako Tvoje kecy o ničom. Asi Ti to došlo, keď si ich vymazal... aj keď nie všetky...:D
Oliwa
31.03.16,20:05
Buchy, neviem, prečo Ťa trápi akurát moje daňové... Musím Ťa sklamať, ale ja daňové nerobím.:D Ani sebe, ani iným... Takže zase si netrafil...:D Aj keď neviem, čo máš proti tu všade prítomným účtovníkom, ktorých sú tu mraky... A Ty sa načo trepeš do témy, v ktorej neprispeješ žiadnou radou...?
buchač
31.03.16,20:29
Vymazal som...to je fakt, seriem ja takú debatu, na také onačiny ja nemám náladu.

Tvoj príspevok je o ničom.
Bola si na misii na Cypre ?
Poznáš smenovku danej jednotky...kedy je kto v službe a kedy má voľno ?
Točíš o dovolenke vojaka na misii a nemáš ani len páru, čo a ako.

Môj príspevok bol všeobecnejšieho rázu, bez nejakých sond do hĺbky matkinej duše...lebo to proste nemá význam.

Mimochodom...let do zahraničia bez doprovodu je normálna vec, ktorú aplikuje nie jedna spoločnosť. Táto dokonca poskytuje doprovod - odovzdanie dieťaťa danému dospelému jedincovi.
https://www.letenky.sk/aktuality/samostatne-cestujuce-deti

....ale to Ty iste samozrejme "vieš"...teda aspoň súdiac podľa tých otázok a komentárov.

Argumenty, argumenty...a nie dohady ja rád.
Oliwa
31.03.16,20:45
Vidím, že si si dal námahu a hľadal :D, kým si našiel, o čom som písala už cez deň - že rôzne letecké spoločnosti majú rôznu vekovú hranicu detí, pod ktorú ich bez doprovodu dospelej osoby samé na palubu nepustia. A že zadávateľka by sa musela zariadiť podľa prepravných podmienok konkrétnej spoločnosti, ktorou by dcéra letela.
Keby si nebol vymazal svoj príspevok, ten komentár by tam ešte teraz bol. Mimochodom, téma nie je o misii, ale o strachu matky pustiť dieťa samé... čo má pre zadávateľku veľký význam, keď kvôli tomu založila túto tému.
avalik
31.03.16,20:50
Ja osobne by som dceru tiez samu nepustila ... predpokladam, ze otec ju tam pozyva pocas jeho dovolenky - ale ako uz boli spominane rizika spojene s cestou, tak je tu este moznost, ze otcovi prerusia/zrusia dovolenku. A potom co? Dceru necha samu v hoteli a on sa vrati na zakladnu? Toto si otec neuvedomuje?
buchač
31.03.16,21:07
Oliwa (Dnes 23:45) Vidím,....
========================
MIMO TÉMY :

Moja pekná....a Ty si videla, čo som robil celý deň alebo celý večer ?

Ja som na PC, keď mám chuť a čas...už nie je totiž zima ani vonku a ani v mojej dieľni. Mám prednejšie veci na programe, ako sa flákať po nete.
------------------------------------
Mimochodom, nemusel som hľadať...také elementárne informácie ohľadom lietania by mal ovládať každý...aj keď nelieta.
------------------------------------
...a ozaj...téma je síce o strachu matky...ale zároveň súvisí aj s misou samotnou a so samotnými podmienkami na ostrove a jeho bezpečnosťou.
-----------------------------------

Keby nebolo toľko hodín, tak by som zavolal kámošovi ohľadom misie (slúžil na Cypre), že čo a ako s tým voľnom a ostatné....

Ale má to význam ???
Odpoviem si sám....."Nie, nemá..."
expeeert
01.04.16,06:56
Mám kamošku, ktorou dosť plieskala puberta, bola v podstate čiernou ovcou rodiny a ktorú rodičia za trest cez prázdniny ešte ako 15 ročnú samu posadili do lietadla smer USA ku vzdialenej rodine, ktorú v podstate ani nepoznala a nech sa stará sama o seba. V USA ju tá rodina ani neprišla zobrať na letisko, mobily v tom čase boli ešte len v plienkach, proste si musela v tom veku poradiť sama, ako sa k nim dostane a kopu iných vecí, pretože im bola skôr na obtiaž. Občas si tam vraj aj poplakala, ale prežila to bez ujmy na zdraví, ani neotehotnela ani nič podobné. Dosť skoro sa osamostatnila, chodí po rôznych kútoch sveta, založila si rodinu. Za tie dva mesiace vraj dostala takú školu života, akú by doma nezažila za 5 rokov.
Naproti tomu jej sestra, ktorá bola miláčikom rodiny a ktorú rodičia nikam nepustili sa doteraz ešte ani v 30 rokoch nevie o seba postarať a samostatne fungovať...
Nevravím že to bolo správne riešenie, ale je to jeden príklad, ako to niekedy dopadne...
mareko
01.04.16,09:59
V tejto téme sa niekto poriadne realizoval. Toľko mínusiek v jednej téme ... to tu nebýva ani v 20 témach dokopy. Perfektne vyhladkané ego :D :D :D .
Oliwa
01.04.16,11:29
A to ešte netušíš, že ich tu bolo ešte viac... :D:D:D Ale normálni ľudia pluskami anulovali mínuskárov...
mareko
01.04.16,13:13
Tuším tuším :D lebo som si dala tú námahu a rozklikla všetky hodnotenia :D :D :D . Dakomu sa dobre spalo