speedy_vw
29.03.16,20:29
čo sa uvádza na riadku 75 (DPFO typ B oddiel IX.) ????
v pomôckach som sa dočítal toto
"Suma preukázateľne zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) môže byť najviac do výšky 2 % zo základu dane uvedeného na r. 72 a zároveň maximálne do sumy 988,80 EUR."
- ale tá suma je predsa zahrnutá v kolónke "Preukázateľne zaplatené poistné z príjmov podľa §6 ods. 1a2 zákona" v VI.Oddieli pod tabuľkou č. 1....
Katy a R
29.03.16,18:33
To tam nie je určite zahrnuté .. lepšie prečítaj!
a o výške týchto príspevkov (ak ich platíš) dostaneš doklad.
speedy_vw
29.03.16,18:38
no zrejme som to nepochopil, preto som položil tuto otazku.... platim odvody do Socialky..... mam aj DSS dôchodkovy učet, do ktoreho socialka posiela určitú časť. raz ročne mi príde výpis z tejto správcovskej spoločnosti, kde vidím koľko atď..... lenže táto suma na tom učte DSS je predsa už raz zahrnutá vo výdavkoch ktoré znižujú daňový základ.... keby som do riadku 75 napísal súmu poukázanú sociálkou na účet DSS, tak by sa tá konkrétna suma vlasten odrátala z daňového základu druhý krát......
Katy a R
29.03.16,18:40
veď čítaj, čo je vtom riadku 75 písané + vysvetlivka!
platíš si dobrovoľné príspevky?
speedy_vw
29.03.16,18:44
no som v II. pilieri.... takze socialka musie posielat predpisanu časť..... v II. pilieri som dobrovolne (kedze bola možnosť vystúpiť z neho, ale neurobil som to)
Ak je pod slovom " dobrovolné príspevky" myslené, že okrem sumy čo pošle do DSS sociálka tam ešte ja niečo navyše posielam, tak nie.... ak je to takto tak riadok 75 ostáva teda nevyplnený.... len neviem či som to pochopil správne.... :)
kn-alka
29.03.16,18:47
konečne ti to docvaklo - dobrovoľné príspevky = príspevky zaplatené navyše
veronikasad
29.03.16,18:49
Ano, pochopil si to správne. Musel by si si posielať niečo navyše, aby si mohol tento riadok vyplniť.
speedy_vw
29.03.16,18:53
OK, ďakujem za odpovede..... No bol som taký zneistený z toho.... lebo to že niekto je v II. pilieri je jeho dobrovoľná vôľa, takže v podstate aj suma ktorá sa tam posiela je dobrovoľná..... :) a to že by som tam mohol posielať niečo navyše "mirnix-dirnix" som nevedel, že by som vôbec mohol.... :) Ďakujem ešte raz všetkým....