Suezuz
29.03.16,23:59
Dobry den prajem,
po precitani vasich rad by som vas aj ja velmi pekne poprosila o radu. Moja situacia je nasledovna: 13.04. dovrsi moja dcerka tri roky. Som s nou na MD a RD dokopy 3 a 1/2 roka. Zaroven som zamestnana na dobu neurcitu, kde mam momentalne hrubu mzdu 700,- eur. Od zaciatku jula do konca oktobra 2015 som mala uzavrety dalsi pracovny pomer na dobu neurcitu, kde som mala hrubu mzdu 1050€. Tento PP skoncil dohodou. (bude mat vplyv na vypocet vysky podpory?) Pred mesiacom som terajsiemu zamestnavatelovi pisomne oznamila, ze sa vraciam do prace. Predpokladala som, ze tak ako vsetky maminy predo mnou, nebude pre mna volne miesto a zamestnavatel mi da vypoved s odstupnym. Momentalne mi oznamili, ze pre mna miesto maju (aj ked mam vela indicii, ze na mna len hraju hru, aby som dala vypoved sama a nemuseli mi dat odstupne), no ja nastup z roznych dovodov zvazujem. A otazka znie, ako mam postupovat pri navrhu dohody o skonceni pracovneho pomeru, aby som mala narok na maximalnu podporu v nezamestnanosti? Mam 20 dni dovolenky, ktoru mi zatial planuju dat vycerpat a teda potom (vychadza to na 10.05) teoreticky nastupim do prace. Ako mam postupovat? Medzi recou, ked sme sa zo zamestnavatelom bavili o alternativach a pytala som sa na odstupne, povedali mi len tolko, ze budu postupovat v zmysle zakona. Kedze miesto mi ponukli, na odstupne narok nebudem mat. Ak by pre mna teoreticky nemali miesto, na ake odstupne mam narok, ked som zamestnana u nich 12 rokov? A ak mi nedaju to odstupne a ukoncim PP napr. dohodou ako dosiahnut tu maximalnu podporu? Z coho sa mi bude pocitat jej vyska? Je pre mna vyhodnejsie nechat si cast dovolenky preplatit? Ak ano, aku cast? A ako je to v pripade, ak nebudu chciet akceptovat dohodu a budem musiet dat vypoved ja? Co s vypovednou lehotou? Musim nastupit do prace na celu dobu vypovednej lehoty, alebo sa mi to krati o cerpanie dovolenky? Bola by som vam velmi vdacna za odpoved, som z celej situacie zufala. Dakujem a prajem pekny den.
jslancik
30.03.16,03:38
Iba 11 otazok? Ty by si mala ist prednasat na akciu: ako vydrbat so systemom. Lebo to je ocividne tvoj zivotny styl. A tvoje hypotezy nemaju velky zmysel. Zamestnavatel chce presny opak, co ty. Teda zaplatit ti co najmenej penazi. A nepristupi na dohodu, ktora nebude pre neho najvyhodnejsia. Iba ak by si mala na neho nejake paky.
ivka70
30.03.16,05:19
Vdaka tym 3 mesiacom, co si odpracovala so mzdou 1050 eur, uz maximalnu podporu neziskas ani keby si nastupila len na 1 den a zvysok dovolenky by ti preplatili. Tvoja podpora v tomto stadiu by bola cca. 600 eur/mesacne, zalezi aj od toho, kolko budes a s akym prijmom este pracovat po nastupe do prace.
Ak das vypoved (zamestnavatel ti ju zjavne neda), tak cez vypovednu dobu normalne pracujes pripadne cerpas dovolenku. Tvoj PP riadne trva, takze si inu moznost vybrat nevies/nemozes.
Ak sa s nim dohodnes na skonceni PP dohodou, tam vypovedna doba nie je. PP skonci dohodnutym dnom.

O odstupnom nema v tomto stadiu zmysel sa bavit, lebo na to je narok len v pripade, ze dostanes vypoved zo strany zamestnavatlea kbvoli zruseniu pracovneho miesta alebo dohodou z takeho isteho dovodu.
Teoreticke cisla, ktore ale nevies dosiahnut, najdes v paragrafe 76 ZP
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#76
Suezuz
30.03.16,06:21
Dakujem za odpoved, ktora mi sice moc nepomohla, ale rozumiem skrytemu podtonu. Len pre pokoj v mojej dusi k tomu poviem tolko, ze neplanujem vydrbat so systemom, iba chcem vediet na co mam pravny narok. Ked uz riesime to, kto s kym vydrabava, tak sa skuste zamysliet nad tym, ci system nevydrbava s maminami a s rodinami celkovo.
JAJA11
30.03.16,06:22
žiadny zamestnávateľ nebude navyšovať svoje náklady, aby pomohol zamestnancovi k čo najvyššej podpore v nezamestnanosti .....
myslím, že treba prestať špekulovať a buď nastúpiť do práce a pracovať, alebo požiadať o rozviazanie pracovného pomeru a ísť na úrad práce .... čo ak vám na úrade práce okamžite ponúknu nejakú prácu, potom vaša snaha o vyššiu podporu bude márna .......
veronikasad
30.03.16,06:32
Jaja, dá sa dosiahnuť max. podpora bez navýšenia nákladov zamestnávatela, ale to nie je prípad zadávatelky tejto témy, lebo počas RD mala príjem.
Suezuz
30.03.16,06:39
Je mi ľúto, že súdite človeka podľa jedného príspevku. Neviete aký životný príbeh sa skrýva za mojím príspevkom a a aké dôvody mi bránia pokračovať v doterajšej práci. Keby som špekulant a vydrbávač so systémom (ako ma nazval jeden tu prítomný prispievateľ) asi nemám odrobených dvanásť rokov v jednej firme. Vďaka ľuďom ako ste vy, si o to viac vážim prispievateľov, ktorý človeku skutočne poradia a nie mu vynadajú do špekulantov.
jslancik
30.03.16,06:40
právny nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš. Ani na podpísanie nejakej dohody so zamestnávateľom. Máš nárok/povinnosť nastúpiť na pôvodné či veľmi podobné miesto.
veronikasad
30.03.16,06:43
Predstav si, že nárok na dávku v nezamestanosti (po tvojom podporu) - má, najneskôr po uplynutí dvojmesačnej výpovednej doby u zamestnávatela.
jslancik
30.03.16,06:51
dosť skreslený pohľad. UPSVAR ju nemusí zaradiť do evidencie, a môže ju prakticky hocikedy vyradiť pre nespoluprácu. Len prax je troška iná, našťastie pre tých, ktorí chcú od štátu vytiahnuť čo najviac z toho, čo do neho poslali...
veronikasad
30.03.16,06:52
dôvod nezaradenia ?
Xanti
30.03.16,07:07
Jslancik , ak sa tomu nerozumieš prečo zavádzaš. Na podporu má nárok každý ak splní podmienky ... a aj na skončenie PP dohodou má právo každý, lebo dohoda je o tom, že sa dvaja ludia dohodnú ... ak sa nedohodnú, tak môže podať výpoved s výpovednou lehotou, a vtedy už nič nebráni ukončeniu PP . A vyradiť? A prečo by nemala spolupracovať? Je vari dáky asociál, že nepozná kalendár, a nevie spolupracovať s UP? Neviem kde žiješ alebo kedy si riešil niečo ohľadne podpory v nezamestnanosti, a ohľadne nárokov ale mnoho z vecí čo spomínaš už asi tak 20 rokov neplatia ... odhadujem.
JAJA11
30.03.16,07:49
viem o tom, nám sa podarilo navýšiť našej zamestnankyni podporu, keď sme ju zobrali do zamestnania po rodičovskej dovolenke, odrobila asi 3 dni, dostala preplatenú dovolenku, odstupné ...... a potom sme sa čudovali, keď nám povedala, že sa jej neoplatí nastúpiť do práce, lebo má ďaleko vyššiu podporu, ako jej ponúkajú v zamestnaní plat...... ale z našej strany to bolo bez toho, aby sme skúmali, že sa jej tým navýši podpora ...... a prepustili sme ju, pretože bola navyše, nemali sme pre ňu v tom čase prácu :-)
JAJA11
30.03.16,07:58
nesúdime, myslím si, že sa každý snaží dosiahnuť optimálne príjmy a pokiaľ je to v súlade so zákonom, prečo nie...
mňa skôr zaráža to vaše tvrdenie, že vás zamestnávateľ nepotrebuje, ale že napriek tomu vás zamestná....
treba po dovolenke nastúpiť do práce a uvidíte .... ak vás zanestnávateľ naozaj nepotrebuje, tak vám dá výpoveď a budete mať nárok aj na odstupné ....
jslancik
30.03.16,07:59
xanti, by si sa divila, kedy som naposledy riešil dávku v nezamestnanosti :D
právo na dohodu nemá každý :D Druhá strana má právo voľby, preto je to dohoda.
nespolupráca - napr. odmietnutie ponúkanej práce "pod úroveň". si preštuduj, akú prácu musí uchádzač o zamestnanie prijať, inak "nespolupracuje".
Našťastie v praxi je všetko inak a pracovníčky UPSVAR sú veľmi benevolentné.
Xanti
30.03.16,08:21
Nemám pocit, že by UP núkal prácu jak na bežiacom páse .. sorry a viem o čom hovorím veľmi dobre. A aj s tebou mám právo ... sa dohodnúť .. ja píšem o práve nie o povinnosti ... chápeš ... to právo máš i ty, nie povinnosť akceptovať niečo čo ti je proti srsti .. ale dohoda je o kompromise oboch strán. Ale už filozofujeme.
A navyše zadávateľka nárok na max. podporu nemá.
Xanti
30.03.16,08:30
Jaja11 ale je to svojím spôsobom krátkozraké od tých mamičiek. Majú krásnu podporu 6 mesiacov, a potom tvrdá realita, lebo je problém nájsť si prácu. Hlavne, ak ich zamestnávateľ nechce prepustiť. Ak chce tak tak si aspon prilepšia.
jslancik
30.03.16,09:00
xanti, ako vravím, v praxi je to inak, ako by to malo byť. Jedna vec je teória a predpisy/interné predpisy, ako by to malo byť, a funguje to úplne inak. Ale občas sa stane, že niektoré špeciálne firmy si vytipujú ľudí, ktorých volajú na pracovné pohovory a dá sa povedať, že by brali každého (napr. poisťovníctvo, podomový predaj). A takých je ťažko odmietnuť.
k právu na dohodu - tuto pani hovorí o právnych nárokoch. jediné právo je právo ponúknuť dohodu. a právo druhej strany je napr. poslať ponúkajúceho do teplých krajín.
Suezuz
31.03.16,15:29
Presne to mam teraz v plane, to, co som si rozbehla moze pockat, som z generacie, ktora si pracu vazi a ked ma vazne chcu naspat, (co som si doteraz myslela, ze nie) tak nastupim. Nove informacie mi otvorili oci, lebo mi ponukli miesto na inej pobocke, tak uz mi je vsetko jasne. Vedela som len o tom ze na mojej povodnej miesto nie je. Tak ked pre mna ozaj pracu maju, nebudem vymyslat, lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche. Ked sa mi zalezitosti vyvinu do buducna smerom k lepsej praci, vypoved mozem dat kedykolvek.