Mrachta
30.03.16,10:57
Vie mi niekto odpovedať či ako vlastník jednej nehnuteľnosti som povinná sprístupniť cez moju povalu prechod susedovi do jeho povale keď on nemá prístup na svoju časť povale. Opticky sú obidve nehnuteľnosti spojené no mesto dom rozdelilo na dve nehnuteľnosti a odpredalo. Teraz sused chce prechádzať cez našu povalu do jeho. Keď sa domy rozdeľovali bolo nám povedané, že medzi nimi má byť deliaci múr, ktorý mesto neurobilo a nehnuteľnosti predali aj keď múr nepostavili.
ivka70
30.03.16,09:01
Mas nejaku tarchu vo svojom liste vlastnictva?
Kupili ste samostatny dom alebo polovicu spolocneho domu?
dmc
30.03.16,09:31
Nech si sused spravi otvor na povalu zo svojej nehnutelnosti......... toto nieje problem ze nema kadial prechadzat na svoj pozemok pretoze je v strede inych pozemkov. On predsa ma moznost si vybudovat vchod cez svoju nehnutelnost. Ten múr by som urcite vybudoval
misoft
30.03.16,10:04
Podľa správnosti - pokiaľ sa to rozdelilo na dve nehnuteľnosti - na povale mal byť vybudovaný predel - protipožiarný múr.
Ty ako vlastník svojej časti povaly, nemáš žiadnu povinnosť umožňovať prechod suseda na jeho povalu cez svoju povalu - nie je to pozemok. Sused nech si urobí svoj vlastný prístup na povalu.
Ďalej odporúčam (už aj pre pokoj duše a ochranu majetku) vybudovať tú protipožiarnu priečku/múr i na povale.
Mrachta
30.03.16,11:03
nič také v liste vlastníctva nemám, kedysi to bol jeden dom s tromi bytmi, každý mal samostatný vstup, dom rozdelili podľa bytov, no na povalu bol jeden vstup z mojej časti domu. takže sused v poslednej rade nemal urobený vstup. Teraz chce chodiť na povalu cez moju časť.
ivka70
30.03.16,11:55
Cize ide o bytovy dom a povala je spolocna cast domu?
Pretoze na rozdelenie takeho domu na 2 samostatne domy by bolo potrebne kolaudacne rozhodnutie a to by mesto nedostalo, keby nepredelilo aj povalu .... takze asi si nepopisala cely skutokovy stav ....
branislavp
01.04.16,22:02
Nie si povinná nikoho pustiť cez Tvoju povalu, keď nechceš. Rozhodujúce je však to , ako je to ošetrené v zmluve pri odkupovaní od mesta, keď dom rozdelilo. Predtým asi sused nepoužíval povalu, keď až teraz sa nemôže dostať na povalu. Alebo sused kupoval mačku vo vreci a je v probléme. Všetko sa dá vyriešiť k spokojnosti oboch vlastníkov, ak sa chce.