sonda
14.06.06,18:28
Kolegovia, prosím, ako je možné zaúčtovať presuny peňazí na účty spoločníkov, (mimo pôžičky)ja si myslím, že zálohy na zisk si nesmú brať, ale ako ich presvedčiť, že je to tak?....kde nájdem oporu v zákone?..navyše spoločnosť je v strate..akým spôsobom je možné odmeňovať konateľa, aby to bolo čisté, a aby nebolo treba platiť poistné?
KEJKA
14.06.06,16:38
čisté spôsoby poznáš, považujem to za zbytočnú otázku. Pôžičky su možné, ale aj tam sú vzhľadom na funkciu konateľa obmedzenia.
Takže pri čistom spôsobe sa plateniu poistného nevyhneš... zodpovednosť je na konateľovi (aj trestnoprávna). Myslím, že nie je tvojou úlohou ich presviedčať. sorry.
M3G
14.06.06,16:39
Kolegovia, prosím, ako je možné zaúčtovať presuny peňazí na účty spoločníkov, (mimo pôžičky)ja si myslím, že zálohy na zisk si nesmú brať, ale ako ich presvedčiť, že je to tak?....kde nájdem oporu v zákone?..navyše spoločnosť je v strate..akým spôsobom je možné odmeňovať konateľa, aby to bolo čisté, a aby nebolo treba platiť poistné?

Momentálne ma napadá:
- videl som sročky, čo majú papierový stav v pokladni cca 1.000.000 Sk, reálny 0 Sk a očividne ich to netrápi. To znamená, že si požičali peniaze na súkromné účely...

Byť tebou, dal by som si podpísať to, že som ich na to upozornil a oni súhlasili. Potom už nech si urobia ako uznajú za vhodné.
sonda
14.06.06,16:58
čisté spôsoby poznáš, považujem to za zbytočnú otázku. Pôžičky su možné, ale aj tam sú vzhľadom na funkciu konateľa obmedzenia.
Takže pri čistom spôsobe sa plateniu poistného nevyhneš... zodpovednosť je na konateľovi (aj trestnoprávna). Myslím, že nie je tvojou úlohou ich presviedčať. sorry.

prepáč, nebola to zbytočná otázka, robím to krátko, nemám stým skúsenosti, jediný čistý spôsom vidím, že spoločník vystaví faktúru na službu a tú nám aj skutočne robí, no ak tej pokladni papierových 1000000 a 0 skutočnosť... tie peniaze išli cez banku, takže naozaj váne, aké sú ešte možnosti
KEJKA
14.06.06,17:12
nemyslela som to slovné spojenie "zbytočná otázka" znevažujúco, či tomu podobne negatívne.

Dodám, ak spoločník vykonáva službu pre spoločnosť, má na to oprávnenie, fakturuje a prepláca sa mu faktúra, tak zasa (bez výčitky) opakujem - zbytočná otázka. Lebo úhrady faktúr idú do príjmu spoločníkovi, ktorý si ich zdaní. Ale zadanie otázky smerovalo inde...
a treba si ujasniť, či ide o spoločníka
či o konteľa
či o spoločníka a konateľa súčasne.....
.....................
lebo toto je tiež dôležité - napr. z hľadiska posúdenia charakteru služby a možného konfliktu záujmov.
................................
Žanet
14.06.06,17:17
nemyslela som to slovné spojenie "zbytočná otázka" znevažujúco, či tomu podobne negatívne.

Dodám, ak spoločník vykonáva službu pre spoločnosť, má na to oprávnenie, fakturuje a prepláca sa mu faktúra, tak zasa (bez výčitky) opakujem - zbytočná otázka. Lebo úhrady faktúr idú do príjmu spoločníkovi, ktorý si ich zdaní. Ale zadanie otázky smerovalo inde...
a treba si ujasniť, či ide o spoločníka
či o konteľa
či o spoločníka a konateľa súčasne.....
.....................
lebo toto je tiež dôležité - napr. z hľadiska posúdenia charakteru služby a možného konfliktu záujmov.
................................

mohla by si k tomu napísať viac? to by aj mňa zaujímalo na čo si dať pozor. :cool:
ingi
14.06.06,17:23
Kolegovia, prosím, ako je možné zaúčtovať presuny peňazí na účty spoločníkov, (mimo pôžičky)ja si myslím, že zálohy na zisk si nesmú brať, ale ako ich presvedčiť, že je to tak?....kde nájdem oporu v zákone?..

S.r.o. nesmie vyplácať preddavky na podiely na zisku v zmysle § 123 ods.2 OZ (http://www.porada.sk/autolink.php?id=13&script=showthread&forumid=2) .
KEJKA
14.06.06,17:26
mohla by si k tomu napísať viac? to by aj mňa zaujímalo na čo si dať pozor. :cool:
rada... ale treba zadať konkrétnu otázku. :p
Žanet
14.06.06,17:45
môže SZČO, ktorý je konateľom a zároveň spoločníkom v sro -zadať zákazku vo forme subdodávky tejto sro? a tá mu následne fakturuje?môžu si medzi sebou fakturovať dodávky materiálu? neviem či kladiem dobre tieto otázky?