Mrachta
30.03.16,17:36
Prosím o radu, dom v ktorom boli kedysi 3 byty rozdelili na dve nehnuteľnosti , každé s vlastným súpisným číslom a odpredali ich nájomníkom. Jednu časť vlastníme spolu so susedou v podielovom vlastníctve. Druhú časť má iný majiteľ. V dome v pivnici,bola jedna prípojka vody, a bola v časti domu , ktorej vlastníkom sme suseda a ja odtiaľ bol urobený rozvod do všetkých bytov. Do druhej nehnuteľnosti je voda vedená cez náš pozemok. Môžem vyzvať majiteľa druhej nehnuteľnosti aby si urobil vlastnú prípojku vody. Ja v liste vlastníctva nemám uvedenú ťarchu, že musím dodávať vodu do vedľajšej nehnuteľnosti, taktiež je problém aj rozrátavať odber vody pri vyúčtovaní nakoľko máme len jeden vodomer. Spolu so susedou čo sme spoluvlastníci sme si v pivnici urobili rozvod s meračmi na svoje byty, len na ten susedný sa nerobil nakoľko je potrubie vedené vonku v zemi. Pri prehlasovaní majiteľa vodovodnej prípojky (predtým dom vlastnilo mesto) po odkúpení my u vodárov povedali, že každá nehnuteľnosť s vlastným súpisným číslom by mala mať vlastnú prípojku na vodu. No pokiaľ vlastník susednej nehnuteľnosti nemusel ísť ku vodárom nehlasovať zmenu prípojky (lebo žiadnu ani nemal) tak vodárom je jedno ako mu je voda dodávaná, odkiaľ. Dá sa toto nejako vyriešiť?
misoft
30.03.16,15:40
Môžeš. A upozorni ho, že nakoľko nemáš uvedenú ťarchu na JEHO vodovod - odstavíš ho.
buchač
30.03.16,15:52
Ja v liste vlastníctva nemám uvedenú ťarchu, že musím dodávať vodu do vedľajšej nehnuteľnosti, taktiež je problém aj rozrátavať odber vody pri vyúčtovaní nakoľko máme len jeden vodomer.

List vlastníctva a aj zákony teraz nechajme bokom.
Zastavím sa pri tom rozratávaní a tvrdení, že nemáš s tým problém.
...keď ide o peniaze, etika tiež ide bokom. ;)

Taký príklad :

1. Jedna domácnosť má počet členov 2 (manželia na dôchodku)
2. Druhá 4 (rodičia a deti pubertiaci)
3. Tretia 5 (rodičia a deti plus dojča)

Spotreba vody na mesiac pre všetky domácnosti je 99 m3.

Otázka teraz znie.
Ktorá domácnosť spotrebovala koľko kubíkov ? :rolleyes:

---------------------------
Situácia sa, samozrejme, dá vyriešiť...dokonca by som povedal...mala by sa - musí sa vyriešiť.
Mrachta
30.03.16,16:02
veď o to ide že je problém rozrátať vodu, našťastie ja so susedou čo sme spoluvlastníčky našej nehnuteľnosti sme si urobili rozvod s meračmi takže nám rozrátavam podľa tých a susedná nehnuteľnosť platila zvyšok čo bol odrátaný z hlavného merača. Momentálne ale v susednej nehnuteľnosti nikto momentálne nebýva a majiteľ chce opravovať dom tak chcem vedieť či mu musím tú vodu dodávať alebo mu ju môžem odstaviť s tým aby si zriadil vlastnú prípojku.
buchač
30.03.16,16:36
Hm...

Pozri sa na to takto...máš dve možnosti :

1. Slušná - pôjdeš za dotyčným, sadnete si a pokecáte na tému. Dokonca sa mu môžete ako susedia ponúknuť s nejakou manuálnou pomocou...atď.

2. Tá druhá varianta - ......................
Za bodky si dosaď, čo len chceš...všetky možné varianty, možnosti, spôsoby, ktoré budú viesť k dosiahnutiu cieľa.;)
....mimochodom, svojho práva sa môžeš domáhať kľudne aj na súde.
Aj to môžeš s úsmevom dotyčnému pri pokece šmariť do ksichtu...podotýkam, že S ÚSMEVOM...vieš, ako ho naserieš ? ;) :D
mareko
30.03.16,16:58
Môj názor je, že mu vodu dodávať nemusíš (nie si žiadna vodárenská spoločnosť :D). No seriózne by bolo, keby si mu oznámila, že od dátumu x.y. vodu odstavíš a nech si rieši svoju prípojku. Nakoľko ide svoju časť nehnuteľnosti prerábať, je na to ideálne obdobie. Pochopiteľne vodu bude platiť (ale to zrejme platí aj teraz, i keď je problém s rozúčtovaním).
Mrachta
30.03.16,17:16
jednoznačne chcem všetko slušne vyriešiť, bez prieťahov sa dohodnúť, no obávam sa že dotyčný majiteľ s nie veľmi dobrou povesťou podnikateľa bez chrbtovej kosti už teraz sa dožaduje vecí na ktoré nemá nárok (podľa mňa) a veci berie samozrejme. Najlepšie bude pre mňa disponovať s presnými informáciami. Vieš ma odkázať na nejaký zákon poprípade vyhlášku alebo niečo podobné aby som vedela argumentovať? Ďakujem za pomoc.
buchač
30.03.16,17:21
§ 4
Vodovodné prípojky a kanalizačné prípojky

(3) Odberateľom vody (ďalej len „odberateľ") je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá má uzatvorenú zmluvu o dodávke vody s vlastníkom verejného vodovodu a ktorá odoberá vodu z verejného vodovodu na účely konečnej spotreby vody alebo jej ďalšej dodávky konečnému spotrebiteľovi.

(6) Vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie. Ak je vlastník nehnuteľnosti vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky, prechádza pri zmene vlastníctva nehnuteľnosti vlastníctvo vodovodnej prípojky alebo vlastníctvo kanalizačnej prípojky na nového vlastníka nehnuteľnosti.

Viac tu
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442
sito
30.03.16,18:34
Nehnuteľnosť, stavba, bytový dom to je stále. Len je rozpísaná na liste vlastníctva na dve súpisné čísla. Mesto ako bývalý vlastník malo zmluvu s vodárňami. Po odkúpení bytov do osobného vlastníctva, kto z vás troch má s vodárňami zmluvu o dodávke vody? Ten kto má zmluvu je povinný vodárňam uhrádzať všetky náklady za dodanú vodu do domu. A zmluvu o prevode, ( predaji ) bytov do osobného vlastníctva ako máte spravenú? Tam to nie je riešené?

Problém je aj s tou povalou, že? A vchod, vchody ako máte vyriešené? Takých problémov bude asi viac a viac.
ivka70
30.03.16,20:05
Mam taky pocit, ze od mesta to bol Danajsky dar, cele tie nehnutelnosti.
misoft
30.03.16,20:09
Inými slovami: Mrachta - ty máš svoj majetok, máš zmluvu s vodárňami, máš svoju prípojku. Susedmá svoj majetok, nech si teda zriadi SVOJU prípojku. Nie si povinná mu vodu dodávať.
Mrachta
31.03.16,09:21
dom bol rozdelený na dve samostatné nehnuteľnosti, každá má svoj list vlastníctva a svoje súpisné číslo, len pri predávaní mesto ako vlastník ešte nejaký čas bolo tej druhej nehnuteľnosti si nezriadilo vlastnú prípojku do tejto časti a časom keď odpredávali aj tú, nás(mňa alebo susedu) vyzvali aby sme si prehlásili vodovodnú prípojku na seba. Takže prípojka bola prehlásená na mňa pretože som spoluvlastníčkou aj so susedou nehnuteľnosti v ktorej sa prípojka nachádza. Za meračom už mimo našej nehnuteľnosti pokračuje potrubie do susedovej nehnuteľnosti. Preto chceme aby si sám zriadil prípojku.
Mrachta
31.03.16,09:26
čo sa týka vchodov do domov , máme spoločný vchod do dvora a odtiaľ do každej nehnuteľnosti je samostatný vchod, na povalu bol jeden vchod bočnými schodami ktoré sú z vonku z mojej nehnuteľnosti a povala bola otvorená, tak cez ňu sa prechádzalo ponad byty, až do poslednej časti, ktorú vlastní spomínaný sused.
sito
31.03.16,13:38
Teoreticky je to čierny odber, nie od dodávateľa vody, ale od odberateľa. Niekto ťa okráda. Ten by mal mať prípojku pred tvojím odberným miestom, teda mal by byť pripojený na verený vodovod a samostatný merača, určené meradlo ( vodomer ) by mal mať a samostatnú obchodnú zmluvu s dodávateľom vody. Ak si prípojku nezriadi, treba ho dostaviť od vášho súkromného rozvodu vody v dome.

A odpoveď na toto?

" A zmluvu o prevode, ( predaji ) bytov do osobného vlastníctva ako máte spravenú? Tam to nie je riešené?"
sito
31.03.16,13:46
A ten spoločný vchod, ako budete, máte dohodnuté financovanie jeho opráv?

Prakticky sa vás Zákon 182/1993 netýka. Ale, ale je možné vychádzať pri spísaní zmluvy o využívaní vašej stavby, nehnuteľnosti, bytového domu z jeho ustanovení.

Toto napísala ivka správne.

" ivka70 (Včera 23:05) Mam taky pocit, ze od mesta to bol Danajsky dar, cele tie nehnutelnosti."

Až na to, že to nebol dar. Alebo dar za nekresťanské peniaze, to bol? My to máme z krku! Vaša vec.