McCloud
30.03.16,20:11
Vie mi niekto poradit, ako to je s dokladovanim prijmu, ak si chcem na Slovensku zobrat hypoteku, ked studujem na vyske v zahranici ?

Resp. ako je to s dokladovanim prijmu pre slovenskych studentov ?
ivka70
30.03.16,19:34
Co ma hypoteka spolocne so studiom? Hypoteka nie je studentska pozicka, co vlastne chces?
McCloud
31.03.16,09:04
upravil som nadpis.
misoft
31.03.16,14:19
Len poznámočka: študentská pôžička NIE JE príjem! A ak nemáš zabezpečený príjem, prípadne niečo, čím by si ručil - hypotéka nebude.

A uvedom si ešte jedno: budeš musieť splácať hypotéku a i študentskú pôžičku (tú ti nedajú len pre tvoje pekné oči).
ivka70
31.03.16,15:57
Prijem dokladujes potvrdenim od zamestnavatela (banka ma na to tlaciva) alebo vo vlastnej banke im zvycajne staci, ked aspon pol roka dostavas pravidelne mzdu na ucet.
To, ze si student, s tym nema nic spolocne, banku zaujima, ci mas cim splacat hypoteku. A je uz uplne jedno, ci si student na SK alebo v zahranici.
lastom
31.03.16,18:15
predpokladam, ze mate prijem v zahranici popri studiu, inac by ste asi nemali ako splacat hypoteku. Dolezite je, aby ste pracovali na trvaly pracovny pomer min. 6 mesiacov, v niektorych bankach vyzaduju az 12 mesiacov. Potom staci uz len orazit u zamestnavatela tlacivo z banky, vypisy za poslednych 6 mesiacov. Ak nemate ziadny prijem, je potrebne zohnat niekoho, kto vam bude rucit prijmom. Ak si chcete ale kupit nehnutelnost v zahranici, tak v ziadnej banke neuspejete. Nehnutelnost musi byt na slovensku kvoli vymozitelnosti prava v pripade nesplacania hypoteky.
McCloud
31.03.16,19:30
vdaka. Ako pisete, mam prijem popri studiu, ale z viacerych zdrojov. Takze mozno bude lepsie najst niekoho, kto mi vie rucit prijmom, ak to je mozne.
ivka70
31.03.16,20:04
Ad 1 dnes najst niekoho, kto je ochotny rucit 30 rokov niekomu uver je problem
Ad 2 aj tak musis mat preukazany prijem taky, ze vies splacat a pri hypoteka sa ruci nehnutelnostou
McCloud
01.04.16,14:24
cize ak chce clovek kupit byt a berie si nanho hypoteku, musi zanho rucit niekto, kto uz nehnutelnost ma ? To mi pride trochu nelogicke..
Katy a R
01.04.16,14:32
ak si chceš zobrať hypotéku - tak si v prvom rade pozri podmienky - ktoré musíš splniť v tej-ktorej banke. môžu byť nejaké odlišnosti.
Samozrejme, že bez patričného príjmu a ručenia to nepôjde. Zväčša vyžadujú aj ručenie nehnuteľnosťou . definícia: Hypotekárny úver alebo hypotéka je úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Je to teda úver, ktorý dlžník dostane pod podmienkou založenia nehnuteľnosti. Vzhľadom na to, že nehnuteľnosť je dobrou zálohou, má takýto úver obyčajne pomerne nízke úročenie.
Ale existujú aj iné typy úverov, pôžičiek a pod - treba si porovnať. :)
ešte doplním - že je bežná prax, že rodičia ručia deťom svojou nehnuteľnosťou
ivka70
01.04.16,16:31
Nemusi, mozes rucit kupovanym bytom
naxmt
17.04.16,11:12
väčšine bánk stačí byť zamestnaný 3mesiace.... ale bez príjmu hypotéku nedostane.... niektoré banky akceptovali štipendiá ale veľa sa zmenilo reguláciou NBS 10/2015 a aj novým zákonom o bývaní od 21.03.2016 je teda potrebné vždy zdokladovať príjem.
naxmt
17.04.16,11:19
Chcel by som upresniť vyjadrenia na Vašu otázku, ktoré tu čítam. Čo sa týka pôžičky tak bez založenia nehnutelnosti je možné max 25 000€(PSS má teraz akciu na 50 000€)
Ak hovoríme o hypotéke, vždy musí byť založená nehnuteľnosť. A kvôli zákonu o úveroch na bývanie aj príjem - musí byť zdokladovateľný.
Ak chcete ručiteľa/spoludĺžnika/solidára a chcete aby bol úver so ŠPM musí aj on spĺňať všetky podmienky na priznanie ŠPM čo u rodičov bude problém v tom asi už budúu mať viac ako 35 rokov. (len 1 banka na SR vie toto "nejako" obísť)
K Vašim príjmom zo zahraničia dali ste málo info aby som sa mohol vyjadriť ale ak to je len nejaká dohoda o vykonaní práce s tým moc nepochodíte :( Je to celkom rozsiahla téma ak chcete viac napíšte mi čo konkrétne Vás zaujíma a ja Vám to sem doplním:)