Barboretta
14.06.06,20:46
Ahojte,
prosím vás, chcela by som sa spýtať, ako sa da okamžite ukoncit pracovný pomer okrem dohody?
lenkak
14.06.06,18:47
Zita4
15.06.06,05:09
Ahojte,
prosím vás, chcela by som sa spýtať, ako sa da okamžite ukoncit pracovný pomer okrem dohody?
Pozri si § 68 a 69 Zákonníka práce, tam je presne popísané, z akých dôvodov sa môže okamžite skončiť pracovný pomer.
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí mesačnej lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
alaya1
25.01.11,17:11
Riesim problem mojho manzela a jeho "super" zamestnavatela.
Manzel je na dlhodobej PN, bude aj posudzovany na ID a uz ziskal preukaz TZP osoby, s mierou postihnutia 60%.

Je na tom zle, ma rozne diagnozy, no hlavna je - nemoze cestovat dopravnymi prostriedkami - ma na to aj odborne vysetrenia a lekarske odborne nalezy a spravy.
Zamestnany je na druhom konci republiky, cestovat nemoze,no jeho zamestnavatel ma aj v mieste nasho tr.pobytu pobocku. Tam by mohol pracovat po skonceni PN a chodit do prace bicyklom, ci pesi.

Tak a tu je problem-
podla § 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, prakticka lekarka, ktora je jeho poskytovatelom lekarskej stariostlivosti na zaklade odboprnych lekarskych sprav a nalezov napisala zamestnavatelovi lekarsky posudok, v ktorom uvadza, ze -
manzel nemoze dochadzat do terajsieho zamestnania dopravnymi prostriedkami a ze -
odporuca preradit ho na pobocku v mieste nasho trv.pobytu, pre moznost dalsieho zhorsenia jeho zdr.stavu..
Manzel k tomu napisal oznamenie a ziadost, ze po skonceni PN ziada o preradenie do pobocky a pod.....prilozil aj kopiu z UPSVaR- Rozhodnutie o vydani preukazu TZP a uznani za TZP osobu.
Odpoved prisla dnes a prosim o pomoc, ako reagovat
1.manzel ma okamzite oznamit, kedy mu konci PN-ako to moze on vediet? On im len oznamil, co a ako, ked ta marodka skonci.
2.Po skonceni PN ma okamzite na druhy den nastupit na povodne miesto, ak tak neurobi, je to vazne porusenie prac.discipliny
3.Ak bude tam- v mieste vykonu prace, podla pokynov zamestnavatela sa ma podrobit preventivnej prehliadke, na ucely posudenia schopnosti vykonavat danu pracu, ak ju neabsolvuje, pripadne inak zmari jej vykon- tej prehliadky, bude to povazovane za hruhe porusenie pracovnej discipliny.:mad:
Zaverom ziadaju, aby im manzel ak bol uznany TZP osobou poslal -dolozenie pravoplatneho rozhodnutia z UPSVaR o priznani TZP - s dolozkou pravoplatnosti/ to je co?- manzel poslal kopiu rozhodnutia, ktore si osobne prevzal na UPSVaR s okruhlou peciatkou.

Ich list je cely blud, len potrebujem pomoc s tym, dat to do kopy, aby sme im mohli odpisat korektnu odpoved. Inak- ked tam manzel nastupil- preventivnu prehliadku si robil doma- u svojej lekarky.Ako moze lekar na preventivnej prehlaidke zistit to,a posudit, na co sa manzel lieci uz skoro rok, je odbornikom na viavero odvetvi mediciny?

Ak mi mozete pomoc dakujem uz teraz mili poradaci:)
alaya1
26.01.11,06:15
posuvam.....prosim o radu..
Chobot
29.01.11,11:07
Riesim problem mojho manzela a jeho "super" zamestnavatela.
Manzel je na dlhodobej PN, bude aj posudzovany na ID a uz ziskal preukaz TZP osoby, s mierou postihnutia 60%.

Je na tom zle, ma rozne diagnozy, no hlavna je - nemoze cestovat dopravnymi prostriedkami - ma na to aj odborne vysetrenia a lekarske odborne nalezy a spravy.
Zamestnany je na druhom konci republiky, cestovat nemoze,no jeho zamestnavatel ma aj v mieste nasho tr.pobytu pobocku. Tam by mohol pracovat po skonceni PN a chodit do prace bicyklom, ci pesi.

Tak a tu je problem-
podla § 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, prakticka lekarka, ktora je jeho poskytovatelom lekarskej stariostlivosti na zaklade odboprnych lekarskych sprav a nalezov napisala zamestnavatelovi lekarsky posudok, v ktorom uvadza, ze -
manzel nemoze dochadzat do terajsieho zamestnania dopravnymi prostriedkami a ze -
odporuca preradit ho na pobocku v mieste nasho trv.pobytu, pre moznost dalsieho zhorsenia jeho zdr.stavu..
Manzel k tomu napisal oznamenie a ziadost, ze po skonceni PN ziada o preradenie do pobocky a pod.....prilozil aj kopiu z UPSVaR- Rozhodnutie o vydani preukazu TZP a uznani za TZP osobu.
Odpoved prisla dnes a prosim o pomoc, ako reagovat
1.manzel ma okamzite oznamit, kedy mu konci PN-ako to moze on vediet? On im len oznamil, co a ako, ked ta marodka skonci.
2.Po skonceni PN ma okamzite na druhy den nastupit na povodne miesto, ak tak neurobi, je to vazne porusenie prac.discipliny
3.Ak bude tam- v mieste vykonu prace, podla pokynov zamestnavatela sa ma podrobit preventivnej prehliadke, na ucely posudenia schopnosti vykonavat danu pracu, ak ju neabsolvuje, pripadne inak zmari jej vykon- tej prehliadky, bude to povazovane za hruhe porusenie pracovnej discipliny.:mad:
Zaverom ziadaju, aby im manzel ak bol uznany TZP osobou poslal -dolozenie pravoplatneho rozhodnutia z UPSVaR o priznani TZP - s dolozkou pravoplatnosti/ to je co?- manzel poslal kopiu rozhodnutia, ktore si osobne prevzal na UPSVaR s okruhlou peciatkou.

Ich list je cely blud, len potrebujem pomoc s tym, dat to do kopy, aby sme im mohli odpisat korektnu odpoved. Inak- ked tam manzel nastupil- preventivnu prehliadku si robil doma- u svojej lekarky.Ako moze lekar na preventivnej prehlaidke zistit to,a posudit, na co sa manzel lieci uz skoro rok, je odbornikom na viavero odvetvi mediciny?

Ak mi mozete pomoc dakujem uz teraz mili poradaci:)

Dobre, napíšem ti, ale nebude sa ti to páčiť. Totiž zamestnávateľ má vo všetkom pravdu, aj keď si to nemyslíš.

Začnem s tým invalidom - to, že je 60% invalid, neznamená, že nemôže vykonávať prácu (nepísala si, čo robí, ale trebárs taký invalid môže kľudne robiť vrátnika či informátora. O tom, či môže vykonávať danú pozíciu alebo nie, rozhoduje lekár pracovnej zdravotnej služby, ktorého musí mať každá firma zazmluvneného a k nemu posielajú firmy všetkých zamestnancov na vstupné, pravidelné (u niektorých profesií) a výstupné kontroly. Pre zamestnávateľa je smerodajný posudok len od tohto poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Pýtaš sa, ako môže lekár PZS zistiť a posúdiť jeho zdravotný stav? Tak isto ako jeho praktický lekár - zo správ a odborných vyšetrení odborných lekárov. PZS nemôže poskytovať ktorýkoľvek lekár. Takých potvrdení od praktického lekára by si zamestnanci mohli od známeho lekára zohnať habadej. To by každú chvíľu niekto žiadal o preloženie. Na to je lekár PZS (ktorý je nezávislý) a ktorého si platí zamestnávateľ, aby mu preveril zdrav. stav zamestnanca.

Ďalej - pýtali sa, kedy končí tvojmu mužovi PN. Neviem, prečo sa nad touto otázkou pozastavuješ. Kto iný by to mal vedieť, ako zamestnanec. Veď je logické, že sa ho spýtajú, dokedy bude maródovať. Z krištáľovej gule to nevyčítajú. Ak to nevie ako on, tak nech oznámi, že nevie dokedy bude PN.

Po skončení PN je samozrejmé, že má nastúpiť do práce. Bude okamžite poslaný k lekárovi PZS, kam prinesie všetky lekárske správy a ak naozaj nie je schopný vykonávať prácu, tak lekár PZS doporučí preradenie. A netvrď mi, že nemôže ísť k lekárovi PZS. Ako chodil doteraz k ostatným lekárom? JAsné, že zamestnávateľ požaduje preverenie jeho zdravotného stavu (resp. len posúdenie na základe správ) vlastným lekárom. Akú má zamestnávateľ istotu, že to nie je podvod a že nie je dohodnutý s obvodným lekárom?

Ak nepôjde, zamestnávateľ nemusí uznať doklad od obvoďáka (koniec koncov - obvodný nie je posudkový lekár, je to praktický lekár!!!) a preto z jeho pohľadu to bude absencia.

A na koniec - to právoplatné rozhodnutie - musí predložiť (najlepšie overenú kópiu) toho rozhodnutia. Na každom rozhodnutí je napísané, že do XX dní je možné podať odvolanie voči rozhodnutiu. Právoplatným sa rozhodnutie stáva po uplynutí tejto lehoty a ak dotknutý nepodal odvolanie.

Takže jedinou korektnou odpoveďou firme bude list, kde im oznámi kedy sa mu skončí PN a kedy je schopný ísť k lekárovi PZS. Po absolvovaní prehliadky uvidí, aké stanovisko dá lekár PZS a zamestnávateľ sa podľa toho zariadi.
alaya1
29.01.11,18:14
Nesuhlasim s tebou, ale dakujem ti za odpoved a namahu, ktoru si vynalozil na tak obsiahlu odpoved, uz som sa poradila s pravnikom, staci posudok od praktickeho lekara, zakon nespecifikuje kto je poskytovatel konkretne. http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=63659 (http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=63659)
Rozhodnutie najvyssieho sudu specifikuje, kto vydava lekarky posudok na pracovno pravne vztahy.
A ako moze vediet, kedy mu konci PN- kedy lekari uznaju, ze je v poriadku- praveze ani chory nie je jasnovidec.

Len ma udivuje tvoja odpoved, nakolko som podobny problem riesila pred rokom- priatelke, vtedy si odpovedal uplne opacne. Aj tak dakujem.
Xanti
29.01.11,18:39
Odpoved prisla dnes a prosim o pomoc, ako reagovat
1.manzel ma okamzite oznamit, kedy mu konci PN-ako to moze on vediet? On im len oznamil, co a ako, ked ta marodka skonci. Možno mali z jeho listu pocit, že už chce skončiť PN. A lekár zvyčajne povie nejaké prognozy čo sa týkajú liečenia a hlavne doby liečenia.
2.Po skonceni PN ma okamzite na druhy den nastupit na povodne miesto, ak tak neurobi, je to vazne porusenie prac.discipliny Hm... no ak ostane sedieť doma po ukončení PN, tak naozaj mu môžu dať absenciu. A vlastne ak mu lekár ukončí PN čo tvoj manžel urobí? Ved potrebuje to ukončenie odniesť zamestnávateľovi, ak to pošle poštou tak to potrvá pár dní a naozaj bude mať absenciu a oni dôvod ho vyhodiť.
Takže ja by som po PN prišla na pracovisko kde som pracovala.
3.Ak bude tam- v mieste vykonu prace, podla pokynov zamestnavatela sa ma podrobit preventivnej prehliadke, na ucely posudenia schopnosti vykonavat danu pracu, ak ju neabsolvuje, pripadne inak zmari jej vykon- tej prehliadky, bude to povazovane za hruhe porusenie pracovnej discipliny.:mad: Aj tu mám pocit, že sa Chobot nemýlil, nakoľko veľa krát sa riešilo na porade ak niekto chcel sám odísť zo zamestnania okamžite či môže využiť papier od lekára, ktorý neodporúča prácu na danom mieste a zamestnávateľ to nikdy neuznal.
Iné bude ak tvoj manžel bude posúdený na SP a bude mu priznaný ID. V posudku o ZPS sa píše čo smie a nesmie vykonávať tvoj manžel a tomu sa musí prispôsobiť ako on tak aj jeho zamestnávateľ.
Zaverom ziadaju, aby im manzel ak bol uznany TZP osobou poslal -dolozenie pravoplatneho rozhodnutia z UPSVaR o priznani TZP - s dolozkou pravoplatnosti/ to je co?- manzel poslal kopiu rozhodnutia, ktore si osobne prevzal na UPSVaR s okruhlou peciatkou. No neviem, ja som ručne dopisovala do takého rozhodnutia, že sa vzdávam odvolania. Tým pádom sa toto rozhodnutie stálo právoplatným, a to rozhodnutie ostalo na UP v zložke, takže asi by som tam šla, požiadala o kopiu a o potvrdenie pracovníčky, že dané rozhodnutie je konečné a že sa proti tomu tvoj manžel neodvolal.

Ich list je cely blud, len potrebujem pomoc s tym, dat to do kopy, aby sme im mohli odpisat korektnu odpoved. Inak- ked tam manzel nastupil- preventivnu prehliadku si robil doma- u svojej lekarky.Ako moze lekar na preventivnej prehlaidke zistit to,a posudit, na co sa manzel lieci uz skoro rok, je odbornikom na viavero odvetvi mediciny?

Ak mi mozete pomoc dakujem uz teraz mili poradaci:)
v texte.
alaya1
29.01.11,19:36
Dakujem za nazor, uz to riesi nas pravnik.
pripajam link- kde je vysvetnele vsetko tykajuce sa lekarskeho posudku pri pracovno-pravnych vztahoch, doleziote citat vyjadrenie najvyssieho sudu.
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=63659

myslim, ze to je tu dost jasne vsetko vysvetlene a aj s §- takze taky posudok ma vydat prakticky lekar o preradeni na inu pracu.

Dakujem za nazory,je to vyriesene.