Janka.117
01.04.16,07:50
Dobrý deň,

rada by som poprosila o radu či informácie. Vo februári sme sa s manželom rozviedli a rozvod nadobudol aj právoplatnoť. Momentálne si chceme rozdeliť majetok zo spoločného domu, ktorý sme postavili som odišla ja nakoľko nepripadalo do úvahy aby som ho vyplatila. Na cene nehnuteľnosti sme sa dohodli vyplatí mi cca 30 000 € ale ako je to s hnuteľným majetkom, zariadenie sme kupovali spoločne alebo nám moji rodičia dali peniaze a kúpili sme elektroniku, kuchyňu, zaplatili sme schodisko.... No a môj bývalý manžel tvrdí že hnutelné veci staršie ako 7 rokov sú už staré a nespadajú do delenia ???? Takže osobné veci si môžem odniesť a nič viac?????? Neviem ale mne sa to nezdá.....
willma
01.04.16,05:56
všetko čo ste nadobudli počas manželstva spadá pod BSM bez ohľadu na čas nadobudnutia, ak sa nemýlim
Mária27
01.04.16,06:10
A kam by patrili, ak nie do delenia? Čo by mali byť neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti?
Ak máte niečo kúpené za peniaze tvojich rodičov, patrí to síce do BSM, ale máš o tú hodnotu viac - to si najskôr odrátaš a zvyšok sa delí hodnotou približne napoly. Urobiť to treba do troch rokov, lebo potom si hnuteľné veci nechá ako vlastník.

Pozri § 149 a § 150 občianskeho zákonníka - to je o delení spoločného majetku manželov po rozvode.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

§ 149
(4)
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov
ivka70
01.04.16,07:06
Ak podla neho nespadaju do delenia, povedz mu teda, ze si ich vsetky nechas/odnesies :)
Janka.117
01.04.16,07:10
:) áno moja prvá reakcia bola že si ich teda zoberiem keď sú tie veci také staré...