ju.raj
01.04.16,08:07
Predpokladajme, že otec vlastní spoločnosť RODIČ s.r.o., jeho syn vlastní spoločnosť POTOMOK s.r.o..
Je POTOMOK s.r.o. závislá osoba so spoločnosťou RODIČ s.r.o.?
Na jednom školení povedali, že nie sú. Aký je Váš názor? Potrebuje Potomok s. r. o. viesť transferovú dokumentáciu ak obchoduje s RODIČ s. r. o? Obe firmy sú mikro.
Dav
01.04.16,06:28
Názor daňového úradu je opatrný - mohli by sa posudzovať ako závislé osoby, založené kvôli zníženiu zisku. Ich odpoveď priložím neskôr, z tohto PC sa k nej neviem dostať.
JankaO
01.04.16,06:35
Keďže tu máme §2/n a §2/p, závislou osobou môže byť ktokoľvek...
ju.raj
05.04.16,05:44
Prosím Vás, vedeli by ste priložiť ten názor, ako ste písali? Ďakujem pekne.
ju.raj
05.04.16,05:45
Tak že v tomto prípade musia spoločnosti viesť transferovú dokumentáciu? ak som pochopil správne.
Fontionnel s.r.o.
05.04.16,06:30
Za závislú osobu sa považuje blízka osoba alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba (podľa zákona o dani z príjmov) a za blízke osoby podľa občianskeho zákonníka: Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka. :)
ju.raj
05.04.16,07:47
Ďakujem za odpoveď, ale bohužiaľ ani z toho nie je mi zrejmé, že ja, ako syn potrebujem viesť skrátenú transferovú evidenciu na moju mikro účtovnú jednotku ak obchodujem s firmou otca.
kubkokubko
06.04.16,07:07
Keby boli SZČO tak sú určite závisle osoby, Ale tiež sa mi marí, že som niekde čítala, že u obchodných spoločností je tam nejaká kľučka v určitom prípade. Ja by som zavolala na linku DRSR na daň z príjmu a opýtala by som sa, poprípade napíš otázku. Logicky podľa mňa by mali byť závislé osoby. 26.4 idem na školenie, potom budem múdrejšia
Abramon
07.04.16,09:34
Prosím, kde je to školenie? Chcela by som sa zúčastniť.