Turka
15.06.06,07:22
Prosím, ak viete, poraďte mi! Akú dobu platnosti má zdravotný preukaz vydaný zamestnancovi pracujúcemu v predajni s potravinami (nejedná sa o brigádnika)? Mám za to, že je vydaný na dobu neurčitú. Ak môžete, uveďte mi aj číslo zákona, v ktorom je to uvedené.
Vopred ďakujem za radu!
willma
15.06.06,05:25
Pokiaľ viem tak by mal mať platnosť 5 rokov- zákon, ktorý to stanovuje ale neviem
bezradná
15.06.06,05:58
Prosím, ak viete, poraďte mi! Akú dobu platnosti má zdravotný preukaz vydaný zamestnancovi pracujúcemu v predajni s potravinami (nejedná sa o brigádnika)? Mám za to, že je vydaný na dobu neurčitú. Ak môžete, uveďte mi aj číslo zákona, v ktorom je to uvedené.
Vopred ďakujem za radu!
To záleží od toho, ako je posúdené riziko pracoviska. My to máme stanovené v HACCP a je to obsiahnuté aj v Potravinovom kódexe, v akých časových intervaloch treba obnovovať platnosť zdrav. preukazu. Pracovník v potravinárskej výrobe má povinnosť obnovovať zdrav. preukaz po 2 rokoch a pri rizikovejších prácach (napr. pri spracovaní surových vajec, výroba majonézy ) každý rok.
Turka
15.06.06,09:21
Myslím, že dobu 5 rokov má platnosť osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností, ale nie zdravotný preukaz. Najlepším riešením je dopátrať sa zákona, ktorý to popisuje, ale neviem ho nájsť.
lenkak
15.06.06,17:02
Skús Potranovinový kódex I hlava.
Turka
16.06.06,13:01
Ďakujem všetkým, ktorí ste sa mi snažili pomôcť. Surfovaním po internetových stránkach som sa dopátrala k Nariadeniu Vlády SR č. 337/2006, kde v § 26 ods. 2 je uvedené, že :"Zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý jej na základe vstupnej lekárskej prehliadky vydá lekár, ktorý do zdravotného preukazu zaznačí čas jeho platnosti a zdravotnú spôsobilosť na konkrétny výkon epidemiologicky závažnej činnosti".
Neviem sa však dopátrať, ako je to so zdravotným preukazom, ktorý bol osobe pracujúcej v predajni s potravinami vydaný už v r. 1995 a nebola v ňom vyznačená platnosť. Chápem to tak, že má neobmedzenú dobu platnosti.
Ak máte presnejšiu informáciu, prosím, pomôžte. Už vopred ďakujem.
Eulalia
16.06.06,13:14
Keď som pracovala v potravinárstve, museli sme chodiť na kontrolu lekárovi každé 2 roky. Pokiaľ pracovník nemal počas tejto doby nejaké problémy, len to automaticky lekár potvrdil, inak robil nové vyšetrenia. Ako je to dnes neviem, pretože toto je informácia stará niekoľko rokov. Ale podľa mňa by ste to mali riešiť práve cez HACCP. A preukaz vydaný v roku 1995 by som rozhodne obnovila, predsa len je to už dosť dlhá doba.