elchie
02.04.16,20:23
dobry den, s podnikanim na zivnost len zacinam, a chcem sa opytat, ze ako mam do skladu uviest, ked niekedy vyrobky darujem, beriem to tak, ze je to pre mna na uvod forma reklamy, jeden vyrobok clovek na vyskusanie daruje a niekedy si potom niekto aj kupi... lenze, ako mam taketo dary oznacit v skladovej evidencii? neviem ich oznacit vydajkou... su dake limity na to kolko mozem darovat, alebo minut na svoju sukromnu spotrebu? (ved nakoniec vsetko je moje...) mozem si vobec takto pre seba odberat? a mozem v skladovej evidencii miesat sukromne a podnikatelske odobratia? robim si pri danovom priznani pausalne vydavky, takze mam fakt len evidenciu skladu v excely kde pisem prijem, vydaj a uprimne cely sklad je pre mna len velke a zbytocna byrokraticke zatazenie, ale co uz...
vdaka za rady! elena
jakubzemko
03.04.16,10:29
Je to vas majetok a mozete ho vyuzit na osobnu potrebu. Ubytok zaznamenate v knihe zasob a v ramci uzavierkovych uctovnych operacii zaznamenate storno vydavkov v druhovom cleneni zasoby. Možno sa smestíte aj sem a potom budete účttovať len v knihe zásob :
daňovým výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 17 eur za jeden predmet, pričom za reklamné predmety sa nepovažujú
1. darčekové reklamné poukážky,
2. tabakové výrobky okrem daňovníka, u ktorého je výroba tabakových výrobkov hlavným predmetom činnosti,
3. alkoholické nápoje okrem alkoholických nápojov podľa osobitného predpisu103a) v úhrnnej výške najviac 5 % zo základu dane; uvedené sa nevzťahuje na daňovníka, u ktorého je výroba alkoholických nápojov hlavným predmetom činnosti,
elchie
03.04.16,10:57
vdaka, no, som ultra zaciatocnicka, tak prvej polke druhej vete chapem, ze zaznamenam vo svojej excelovskej tabulke kde mam sklad, ze som odobrala na osobnu potrebu, len nezorozumiem ten druhej polke, teda nevuem co je to uzavierka uctovnych operacii a con to znamena storno vydavkov...? a mozem takto teoreticky "prehyrit" aj cely svoj majetok? alebo su len dake percenta, ktire mozem minut pre osobnu potrebu...? fakt vdaka, uz som aj olutovala, ze som sa dala na zivnost, stalen nejake urady, zaznamy, zakony... :-( vazim si kazdu radu.
elchie
03.04.16,11:44
cize, ak darujem trebars jeden predmet v hodnote 10e, do skladu si uvediem, ze islo o reklamny predmet a vybavene. a nikoho nezaujima pocet takychto predmetov? iba jednotkova suma nesmie prekrocit 17e... a musim nejako specialne uviest v knihe zasob komu som predmet darovala? ako nejaky ekvivalentny doklad k fakture? no ja som na pausalnych vydavkoch, cize ja celkovo nechapem na co mi je sklad, podla mna by mi stacila evidencia prijmov... co uz...vdaka, od dnes vsetko daruvam na reklamne ucely :-)
veronikasad
03.04.16,14:30
Nájdi si rýchlo účtovníka, lebo pokuty pri príp. daňovej kontrole určite nevykryje tvoj rabat z podnikania ...
jakubzemko
03.04.16,18:06
Mozete na osobnu potrebu prehyrit aj cely majetok. Len kazde prehyrenie zaznamenate v penaznom denniku v stlplpci zasoby so znamienkom minus. Takze budete natom tak isto ako keby ste si kupili dany tovar sukromne.
jakubzemko
03.04.16,18:17
Ak ste na pausalnych vydavkoch tak si nevsimajte co som napisal.uplatnujete vydavky percentom zo zdanitelnych prijmov. Zauctujte len ubytok zasob.
elchie
03.04.16,19:21
ok, takze ked budem hyrit, odpisem z dennika zasob co som prehyrila s poznamkou, ze to bolo minute na sukromne ucely a zivot ide dalej. vdaka!