piccolo222
03.04.16,08:05
Dobry den.V zmluve chcem uviest hodinovu sadzbu pre zamestnanca na kratsi pracovny cas.Pracovna doba vychadza z prevadzkovych potrieb zamestnavatela.Pracovny cas je stanoveny na 1/3 zakonom stanoveneho tyzdenneho pracovneho casu.Je nutne uvadzat v zmluve fond pracovneho casu?Musim mat kolektivnu zmluvu ked je v zakone toto?

§ 87a
Konto pracovného času
(1) Konto pracovného času je spôsob nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času, ktorý zamestnávateľ môže zaviesť len kolektívnou zmluvou alebo po dohode so zástupcami zamestnancov.
ivka70
03.04.16,06:16
Kd si prestudujes Zakonnik prace, tyzdenny pracovny cas je povinna sucast pracovnej zmluvy.
A nie je vynimka ani pri kratsom ani pri nerovnomerne rozvrhnutom ani inom pracovnom case.

A co sa tyka konta pracovneho casu, to je uplne ina kapitola. Ak chce mat firma konto pracovneho casu, musi mat aspon zmluvu so zastupcami zamestnancov.
piccolo222
03.04.16,06:25
No ved ja tam mam uvedeny tyzdeny pracovny cas. Ale mna skor zaujma to aky vplyv na zmluvu ma to ked zmenim mesacnu sadzbu na hodinovu.
ivka70
03.04.16,07:38
Toto tam niekde v otazke bolo???
Nevplyva to nijako, musis aj v jed om aj v druhom pripade dodrzat minimalnu mzdu pre dany stupen narocnosti prace.
piccolo222
03.04.16,07:47
prepacte nepolozil som dobre otazku...mali sme zamestnanca na kratsi pracovny pomer odmenovaneho mesacnou mzdou..dalsi zamestnanec chce rovnaku zmluvu ale pre potreby nejakeho prispevku z Upsvar tam musi byt uvedena hodinova...niekto mi tu napisal ze tam musim uviest tyzdeny fond pracovneho casu...ten mam uvedeny v tvare ze je to 1/3 zakonom stanoveneho tyzden. pracovneho casu..preto ma zaujmalo co vsetko treba vlastne pomenit v zmluve okrem tej mzdy...ospravedlnujem sa ale som zaciatocnik
ivka70
03.04.16,11:23
V zmluve by mal byt ten tyzdenny pracovny cas uvedeny presne v hodinach, zakon totiz umoznuje urcire rozmedzie od-do, teda takouto formulou nie je urceny presne.
Je na rozhodnuti zamestnavatela, ci bude odmenovanie mesacne alebo hodinove, pokial byska hodinovej mzdy splna zakonne podmienky, nic ine menit v zmluve netreba.
Ak pracovnik nepracuje pravidelne, musia byt urcene v aj dni, ktore su jeho obvyklymi pracovnymi dnami.
piccolo222
03.04.16,14:35
cize ak tam je 1/3 tyzdeneho casu tak tam dam presne 13,3h?mzda je vo vyske podla tarifneho stupna narocnosti pre rok 2016.a tieto dni ktore bude pracovat musim mat urcene aj v zmluve?ci to je len interna zalezitost zamestnavatela?
veronikasad
03.04.16,14:36
V zmluve uvádzaš týždenný fond prac.času, "nekúskuj" hodiny ...
piccolo222
03.04.16,14:51
aha čiže 14h bude ok?
ivka70
03.04.16,18:31
tak, 14 bude ok
a dni, kedy bude pracovat, je nutne urcit, lebo inak nebudes vediet, kedy zaplatit sviatok a kedy paragraf. Rovnako cerpanie dovolenky je viazane len na dni, kedy pracuje a vypocet naroku na dovolenku.
Mozu to byt rozne dni v parnych a neparnych tyzdnoch, ale musi byt jasne, kedy ma pracovat.
Potom si to uz mozete riadit cez nehradne volno aj inak, ale pre tieto zakladne veci musis mat urceny kalendar.
piccolo222
03.04.16,20:11
dakujem.a musi to byt uvedene v zmluve ktore dni bude obvykle pracovat? a co ak mi pride kontrola a bude pracovat v iny den ako ma na zmluve? bude to problem? pripadne jej asi nemozem dat ze odpracuje 14h tyzdenne a rozdelit to na 2h kazdy den? to uz by asi nebol nerovnomerne rozvrhnuty cas ci? dakujem za trpezlivost
ivka70
04.04.16,06:48
Nemozes dat 2 hodiny kazdy den, lebo by ti chybal minimalny odpocinok v tyzdni.
mozes dat 15 hodin kazdy den na 3 hodiny a ked by pracoval napr v pondelok 6 hodin, tak si v piatok vypise nahradne volno. Tie 3 hodiny mozu byt aj od utorka do soboty napr.
Mozes to naplanovat aj na 7 hodin 2x tyzdenne, ale planovat si ako zamestnavatel povinny.
piccolo222
04.04.16,07:00
Dakujem a este jedna otazka kde to planujem? v pracovnej zmluve sa uvadza presne den a kolko odrobi? alebo niekde zvlast?